W drewnianym 'pudełku' kryje się największa barokowa świątynia na świecie. Zapiera dech!

Wpisany na listę UNESCO Kościół Pokoju w Świdnicy jest jedną z największych sakralnych atrakcji turystycznych w Polsce. Miał szybko obrócić się w proch. Do budowy użyto bowiem tylko nietrwałych materiałów - gliny, drewna, słomy i piasku. Taki był wymóg Habsburgów, którzy chcieli upokorzyć ewangelików. Stało się coś, czego nikt nie mógł przewidzieć. Świątynia z XVII w. stoi do dziś. I przetrwa jeszcze długo. Właśnie znalazły się duże pieniądze na remont.
Kościół Pokoju w Świdnicy Kościół Pokoju w Świdnicy Mieczysław Michalak / Agencja Wyborcza.pl

Kościół Pokoju w Świdnicy zostanie wyremontowany

Kościół Pokoju w Świdnicy z zewnątrz wygląda ciekawie, ale prawdziwa niespodzianka czeka w środku. Nie bez powodu znalazł się na prestiżowej liście zabytków. 

Świdnica - Kościół Pokoju Świdnica - Kościół Pokoju Fot. Piotr Ostrowski / Narodowy Instytut Dziedzictwa

Kościół Pokoju w Świdnicy zostanie wyremontowany

W czarno-białym 'pudełku' kryje się największa barokowa świątynia na świecie. Wpisany w 2011 roku na listę UNESCO Kościół Pokoju w Świdnicy jest każdego roku odwiedzany przez dziesiątki tysięcy turystów z Polski i świata. 

Jednak ten zabytek, którym Polska może chwalić się za granicą, potrzebuje remontu. 

Kościół Pokoju w Świdnicy Kościół Pokoju w Świdnicy Mieczysław Michalak / Agencja Wyborcza.pl

Kościół Pokoju w Świdnicy zostanie wyremontowany

Piękne wnętrza toczą korniki, pleśń, grzyb i wilgoć. Plagą są też kuny, które niszczą malowidła i ławki - opisuje wrocławska 'Wyborcza'. 

20 mln złotych na Kościół Pokoju

Remont świątyni będzie kosztowny. Pochłonie blisko 20 milionów złotych, z czego aż 17 milionów będzie pochodziła z środków unijnych. To właśnie dzięki nim możliwe będzie przeprowadzenie tak dużych prac w Kościele Pokoju. W planach jest renowacja wystroju wnętrza w obrębie Hali Zmarłych, Hali Pamięci, Hali Polnej, Hali Ołatrzowej oraz 11-tu epitafiów. - Czeka nas ogrom pracy - mówi proboszcz parafii ewangelickiej w Świdnicy Waldemar Pytel, do której należy Kościół Pokoju. W czasie remontu wymienione zostanie oświetlenie, a zarządcy obiektu będą musieli poszerzyć ofertę edukacyjno-kulturalną. Taki jest wymóg UE. 

Wnętrze Kościoła Pokoju w Świdnicy Wnętrze Kościoła Pokoju w Świdnicy MIECZYSŁAW MICHALAK

Kościół Pokoju w Świdnicy zostanie wyremontowany

Kościół Pokoju w Świdnicy został wpisany na listę UNESCO w 2001 roku. Został wybudowany na mocy traktatu westfalskiego, który kończył wojnę trzydziestoletnią, stąd nazwa świątyni. Kamień węgielny pod jej budowę położono w 1656 roku.

Dzięki środkom z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego zabytkowa świątynia zostanie odnowiona, a jej niesamowite wnętrze zobaczą przyszłe pokolenia. 

Miejsce III - Sufit Kościoła Pokoju w Świdnicy Miejsce III - Sufit Kościoła Pokoju w Świdnicy Jar.ciurus (Praca własna)/Wikimedia Commons/CC BY-SA 3.0

Kościół Pokoju w Świdnicy

Wnętrze Kościoła Pokoju

Kościół Pokoju w Świdnicy

Wnętrze Kościoła Pokoju

Kościół Pokoju w Świdnicy Kościół Pokoju w Świdnicy Archiwum Kościoła Pokoju

Kościół Pokoju w Świdnicy

Wnętrze Kościoła Pokoju

Kościół Pokoju w Jaworze Kościół Pokoju w Jaworze Krzysztof Rak / Agencja Wyborcza.pl

Kościół Pokoju w Jaworze

A to już wnętrze Kościoła Pokoju w Jaworze, niedaleko Legnicy. Ta świątynia też znajduje się na liście zabytków UNESCO. Powstał na mocy tego samego traktatu, co Kościół Pokoju w Świdnicy i też zachwyca oryginalnym wnętrzem. 

Więcej o: