W drewnianym 'pudełku' kryje się największa barokowa świątynia na świecie. Zapiera dech!

Wpisany na listę UNESCO Kościół Pokoju w Świdnicy jest jedną z największych sakralnych atrakcji turystycznych w Polsce. Miał szybko obrócić się w proch. Do budowy użyto bowiem tylko nietrwałych materiałów - gliny, drewna, słomy i piasku. Taki był wymóg Habsburgów, którzy chcieli upokorzyć ewangelików. Stało się coś, czego nikt nie mógł przewidzieć. Świątynia z XVII w. stoi do dziś. I przetrwa jeszcze długo. Właśnie znalazły się duże pieniądze na remont.
Kościół Pokoju w Świdnicy Kościół Pokoju w Świdnicy Mieczysław Michalak / Agencja Gazeta

Kościół Pokoju w Świdnicy zostanie wyremontowany

Kościół Pokoju w Świdnicy z zewnątrz wygląda ciekawie, ale prawdziwa niespodzianka czeka w środku. Nie bez powodu znalazł się na prestiżowej liście zabytków. 

Świdnica - Kościół Pokoju Świdnica - Kościół Pokoju Fot. Piotr Ostrowski / Narodowy Instytut Dziedzictwa

Kościół Pokoju w Świdnicy zostanie wyremontowany

W czarno-białym 'pudełku' kryje się największa barokowa świątynia na świecie. Wpisany w 2011 roku na listę UNESCO Kościół Pokoju w Świdnicy jest każdego roku odwiedzany przez dziesiątki tysięcy turystów z Polski i świata. 

Jednak ten zabytek, którym Polska może chwalić się za granicą, potrzebuje remontu. 

Kościół Pokoju w Świdnicy Kościół Pokoju w Świdnicy Mieczysław Michalak / Agencja Gazeta

Kościół Pokoju w Świdnicy zostanie wyremontowany

Piękne wnętrza toczą korniki, pleśń, grzyb i wilgoć. Plagą są też kuny, które niszczą malowidła i ławki - opisuje wrocławska 'Wyborcza'. 

20 mln złotych na Kościół Pokoju

Remont świątyni będzie kosztowny. Pochłonie blisko 20 milionów złotych, z czego aż 17 milionów będzie pochodziła z środków unijnych. To właśnie dzięki nim możliwe będzie przeprowadzenie tak dużych prac w Kościele Pokoju. W planach jest renowacja wystroju wnętrza w obrębie Hali Zmarłych, Hali Pamięci, Hali Polnej, Hali Ołatrzowej oraz 11-tu epitafiów. - Czeka nas ogrom pracy - mówi proboszcz parafii ewangelickiej w Świdnicy Waldemar Pytel, do której należy Kościół Pokoju. W czasie remontu wymienione zostanie oświetlenie, a zarządcy obiektu będą musieli poszerzyć ofertę edukacyjno-kulturalną. Taki jest wymóg UE. 

Wnętrze Kościoła Pokoju w Świdnicy Wnętrze Kościoła Pokoju w Świdnicy MIECZYSŁAW MICHALAK

Kościół Pokoju w Świdnicy zostanie wyremontowany

Kościół Pokoju w Świdnicy został wpisany na listę UNESCO w 2001 roku. Został wybudowany na mocy traktatu westfalskiego, który kończył wojnę trzydziestoletnią, stąd nazwa świątyni. Kamień węgielny pod jej budowę położono w 1656 roku.

Dzięki środkom z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego zabytkowa świątynia zostanie odnowiona, a jej niesamowite wnętrze zobaczą przyszłe pokolenia. 

Miejsce III - Sufit Kościoła Pokoju w Świdnicy Miejsce III - Sufit Kościoła Pokoju w Świdnicy Jar.ciurus (Praca własna)/Wikimedia Commons/CC BY-SA 3.0

Kościół Pokoju w Świdnicy

Wnętrze Kościoła Pokoju

Kościół Pokoju w Świdnicy Kościół Pokoju w Świdnicy Fot. Mieczysław Michalak / Agencja Gazeta

Kościół Pokoju w Świdnicy

Wnętrze Kościoła Pokoju

Kościół Pokoju w Świdnicy Kościół Pokoju w Świdnicy Archiwum Kościoła Pokoju

Kościół Pokoju w Świdnicy

Wnętrze Kościoła Pokoju

Kościół Pokoju w Jaworze Kościół Pokoju w Jaworze Krzysztof Rak / AG

Kościół Pokoju w Jaworze

A to już wnętrze Kościoła Pokoju w Jaworze, niedaleko Legnicy. Ta świątynia też znajduje się na liście zabytków UNESCO. Powstał na mocy tego samego traktatu, co Kościół Pokoju w Świdnicy i też zachwyca oryginalnym wnętrzem. 

Więcej o:
Komentarze (41)
Świdnica: Kościół Pokoju zostanie wyremontowany
Zaloguj się
 • earthboundmisfit

  Oceniono 34 razy 28

  A nie można było tych pieniędzy "znaleźć" wcześniej? Po prostu dać mniej kościołowi watykańskiemu?

 • aaggnniikk

  Oceniono 26 razy 26

  byłam i w Świdnicy i w Jaworze. Cuda. Niestety państwo polskie woli dbać o tatusia Rydzyka i świątynie opatrzności wstrętne dzieło katolickie

 • jarzebiaknaczczo

  Oceniono 30 razy 24

  Do qrwiej nędzy! Rządy przekazują miliony na budowę tego kasztana na Wilanowie (na muzeum oczywiście), a taka perełka gniła przez tyle lat, bo niekatolicka. Trawle zaburzony kraj.

 • orinus

  Oceniono 20 razy 18

  "Największy barokowy kościół na świecie"? Chyba zabrakło słówka "drewniany".

 • kazimierznadodra

  Oceniono 14 razy 14

  To naprawdę cudo! ,kto jeszcze w tym Kościele nie był niech to zrobi natychmiast! Nie pożałuje! A jakie fantastyczne tam koncerty się odbywają. Wratislavia Cantans też tam gości.

 • erg72

  Oceniono 16 razy 12

  Ciekawe, czy Habsburgowie sami z siebie byli takimi jajcarzami, czy doradzał im jakiś "jezuita"?

 • vito60

  Oceniono 11 razy 11

  Znów ta laicka, wredna Unia lewacka ratuje chrześcijańskie zabytki w Polsce. Państwo wszystkie zaskórniaki przeznaczyło na geotermię w Toruniu. Sprawa priorytetowa.

 • zuq1

  Oceniono 10 razy 8

  W Jaworze jest podobny kościół. Niedawno byłem tam z niemiecką wycieczką, a przewodnik nagrany na CD powiedział, że kościół zbudowano w ciągu roku. W rozmowach między uczestnikami usłyszałem potem między innymi pełne uznania: "Wtedy potrafili zbudować w rok, a dzisiaj w ciągu roku nie dostaniesz nawet pozwolenia na budowę".

 • Piotr C

  Oceniono 9 razy 7

  Bardzo ładny. Niemiecki barok jest dużo ładniejszy od polskiego, ciekawe dlaczego. Więcej w nim jakiegoś rytmu i porzadku, a także jest bogatszy..

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX