WOŚP idzie po rekord! Mimo mrozu wolontariusze nie zawiedli, zebrana kwota przebiła zeszłoroczną

Wygląda na to, że padnie kolejny rekord WOŚP. Po północy kwota zebrana przez wolontariuszy wynosiła 81 423 542 zł. W ubiegłym roku o tej porze było to niemal 20 mln zł mniej. O 15 odbędzie się konferencja Jerzego Owsiaka, na której podsumuje tegoroczny finał. Ostateczne wyniki w marcu.
Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy Fot. Dawid Żuchowicz / Agencja Wyborcza.pl

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy może pobić rekord

Ponad 81 milionów złotych - to stan konta 26. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy ogłoszony około północy. Ta kwota na pewno jeszcze urośnie - do fundacji muszą spłynąć dane z sztabów WOŚP, do tego dojdą pieniądze z aukcji i innych zbiórek. Ostateczną sumę poznamy na konferencji podsumowującej finał WOŚP organizowanej zazwyczaj w marcu.

Można spodziewać się kolejnego rekordu. W zeszłym roku w dniu finału WOŚP zebrano ok. 62 mln zł. Po podliczeniu pozostałych pieniędzy kwota wyniosła 105 mln zł. Jest więc szansa, że tegoroczny 26. finał pobije ten wynik.

WOŚP WOŚP Fot. Franciszek Mazur / Agencja Wyborcza.pl;

WOŚP dla noworodków

Pieniądze pochodzą z różnych źródeł, jednak trzonem i znakiem rozpoznawczym finału byli  wolontariusze z puszkami i czerwonymi serduszkami. Fundacja WOŚP informowała o 120 tysiącach wolontariuszy zaangażowanych w akcję i kwestujących w miejscach publicznych.

Najważniejszy jednak jest cel zbiórki. Tegoroczny, 26. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, odbywał się pod hasłem "dla wyrównania szans w leczeniu noworodków".

Ksiądz Kazimierz Klaban Ksiądz Kazimierz Klaban WOŚP Elbląg/Facebook.com

Wsparcie z różnych stron

Policja w ciągu dnia informowała, że zbiórki przebiegają na ogół spokojnie. Doszło do pojedynczych incydentów - jak kradzież puszek w Pruszkowie czy przypadek księdza z Tychów, który miał kazać ministrantom przepędzić wolontariuszy Orkiestry. 

Przeważały jednak głosy wsparcia i pozytywne przykłady. Tak było na przykład w Elblągu, gdzie ksiądz z Kościoła Polskokatolickiego przekazał datki z tacy do puszek wolontariuszom WOŚP.

26. Final WOŚP w Warszawie 26. Final WOŚP w Warszawie Fot. Franciszek Mazur / Agencja Wyborcza.pl

Światełko do nieba

W wielu miastach punktem kulminacyjnym orkiestry było tradycyjne światełko do nieba - czyli pokaz fajerwerków.

W niektórych miejscach zrezygnowano ze sztucznych ogni na  rzecz np. pokazów laserowych, które są równie spektakularne, a przede wszystkim nieszkodliwe dla zwierząt. Przekonywała do tego m.in. dziennikarka Gazeta.pl Wiktoria Beczek.

26. Finał WOŚP w Warszawie 26. Finał WOŚP w Warszawie Fot. Franciszek Mazur / Agencja Wyborcza.pl

WOŚP w TVP

W ubiegłym roku "Wiadomości" TVP poświęciły WOŚP dokładnie 14 sekund. Była to tylko wzmianka prowadzącego. Krzysztof Ziemiec powiedział o WOŚP trzy zdania. W tym roku można mówić o poprawie. Powstał cały materiał dotyczący pomocy. Jak to wyglądało? Najpierw prezenterka Danuta Holecka poinformowała o kwocie zebranej na WOŚP (w czasie emisji "Wiadomości" TVP było to ponad 30 milionów złotych). Jej wzmianka o WOŚP trwała około 12 sekund, po czym Holecka zaczęła mówić o innych formach pomocy potrzebującym.

Jerzy Owsiak dziękował TVP za informowanie o finale WOŚP. Szef orkiestry mocno krytykował za to wiceministra Patryka Jakiego i wdał się z nim w medialny spór.

Poza Jakim, także wicepremier Beata Szydło postanowiła wbić szpilę Owsiakowi i Orkiestrze. Z kolei minister zdrowia na Twitterze dziękował wolontariuszom WOŚP.

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy Fot. Adam Stępień / Agencja Wyborcza.pl

Licytacje WOŚP

Finał WOŚP to nie tylko kwestowanie, ale też najróżniejsze aukcje w sztabach i w internecie.

W tym roku licytacje Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbywają się na platformie Allegro.pl, gdzie można wziąć udział w ponad 23 tysiącach aukcji. Wiele z aukcji będzie trwało jeszcze po zakończeniu finału.

Wśród nich można wylicytować m.in. Konstytucję RP z autografem Aleksandra Kwaśniewskiego, wyjazd na mecz PSG oraz zwiedzanie Paryża ufundowane przez Jerzego Buzka, a nawet przejażdżkę rowerową z Radosławem Sikorskim.

Robert Makłowicz kwestuje na WOŚP Robert Makłowicz kwestuje na WOŚP Jakub Włodek / Agencja Wyborcza.pl

Szerokie wsparcie dla Orkiestry

W tym roku głosy krytyczne wobec WOŚP zdały się przycichnąć, za to wsparcie pojawiało się ze wszystkich stron. 

WOŚP-owe serduszko pojawiło się na szatach księdza Wojciecha Drozdowicza. Do kwestowania włączył się Robert Makłowicz ze swoim psem. Przedmioty na aukcje przekazała m.in. para prezydencka. 

Więcej o: