Do Polski przyleciał najważniejszy żołnierz USA. Nikt z polskiego rządu go nie przywitał

Pod koniec grudnia Polskę odwiedził najważniejszy amerykański żołnierz, generał Joseph Dunford. Nikt z polskiego rządu nie wyszedł mu naprzeciw.
Generał Joseph Dunford w Polsce Generał Joseph Dunford w Polsce Fot. Twitter The Joint Staff

Najważniejszy żołnierz USA w Polsce. Rząd tego nie odnotował

W drugi dzień świąt Polskę odwiedził najważniejszy wojskowy w USA. Generał Joseph Dunford od 2015 roku jest przewodniczącym kolegium szefów sztabów zbrojnych USA, czyli najwyższego organu władzy wykonawczej w amerykańskim wojsku. Tak ważnej osobistości nie powitał jednak nikt z MON-u, ani z BBN-u, ani ze Sztabu Generalnego - poinformowała "Polityka". Polskę reprezentował generał dywizji Jarosław Mika.

Generał Joseph Dunford w Polsce Generał Joseph Dunford w Polsce Fot. Twitter The Joint Staff

Kim jest generał Joseph Dunford?

Kim jest generał Joseph Dunford? Wcześniej pełnił stanowisko dowódcy Korpusu Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych. Ma ponad 30-letnie doświadczenie wojskowe, brał udział w wojnie z terroryzmem, wojnach w Zatoce Perskiej i w wojnie w Afganistanie. Jest czterogwiazdkowym generałem. Polska nie ma odpowiednika Dunforda. Gdy w zeszłym roku ze stanowiska szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego odszedł generał Mieczysław Gocuł, najwyżsi rangą polscy generałowie mają trzy gwiazdki.

Generał Joseph Dunford w Polsce Generał Joseph Dunford w Polsce Fot. Twitter The Joint Staff

Towarzyszyli mu muzycy i aktorzy

Dlaczego w drugi dzień świąt tak ważny amerykański wojskowy odwiedził polską wieś Powidz? Właśnie tutaj funkcjonuje 33. Baza Lotnictwa Transportowego, w której od stycznia przebywają amerykańscy żołnierze. Generał Dunford przyleciał do nich ze świąteczną wizytą w ramach UOM Holiday Tour. Polska była ostatnim przystankiem generała, który wybrał się w odwiedziny do amerykańskich jednostek stacjonujących za granicą. Wcześniej Dunford odwiedził bazę Moron w Hiszpanii, lotniskowiec Theodore Roosevelt w Zatoce Perskiej, bazę Bagram w Afganistanie oraz Irak. Generałowi towarzyszyli aktorzy, komicy, muzycy oraz zapaśnicy wrestlingu.

Generał Joseph Dunford w Polsce Generał Joseph Dunford w Polsce Fot. Twitter The Joint Staff

"Przywieźliśmy wam trochę domu tutaj"

Jak mówił w trakcie przemówień w kolejnych bazach generał Dunford, "Nie możemy zabrać was na święta do domów, zdecydowaliśmy więc przywieźć wam trochę domu tutaj".

Antoni Macierewicz Antoni Macierewicz JAKUB PORZYCKI

Co na to MON?

Ministerstwo Obrony Narodowej nie skomentowało niedzielnej publikacji tygodnika "Polityka". Zamiast komentarza w tej sprawie, w poniedziałek na Twitterze resortu obrony pojawiły się za to dwa wpisy zachwalające współpracę polsko-amerykańską.

Obecność wojsk USA w Polsce ma charakter kompleksowej, pełnowartościowej brygadowej grupy bojowej z jednostkami wsparcia i zabezpieczenia, funkcjonującej w strukturze dowodzenia Sojuszu i narodowej, z gotowością do natychmiastowego użycia "ready to fight tonight".
Współpraca Polska-USA w obszarze obronności ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa wschodniej flanki NATO. Stosunki dwustronne pomiędzy naszymi krajami są bliższe niż kiedykolwiek a zaangażowanie USA w Polsce jest najlepszym dowodem na trwałość zobowiązań sojuszniczych.
Więcej o:
Komentarze (155)
Polskę odwiedził najważniejszy żołnierz USA. Rząd tego nie odnotował
Zaloguj się
 • polakadam

  Oceniono 75 razy 61

  Najważniejszym żołnierzem dla kaczych synów jest macierenko. A komików i aktorów jest w pislamskim rządzie dostatek.

 • obeznany

  Oceniono 58 razy 48

  Najważniejszy żołnierz USA chciał się spotkać z żołnierzami a nie z agentami Rosji.

 • kataryniarski

  Oceniono 40 razy 30

  Maciarewicz i Kaczyński genetycznie zaprogramowani się by tylko ruskie czołgi witać!

 • marc.pl

  Oceniono 40 razy 30

  Wstaliśmy z kolan, dzięki PiS jesteśmy potęgą - Europa Zachodnia i USA mogą nam z reki jeść. Niestety ale tak myśli duża część naszego kretyńskiego społeczeństwa.

 • 174pit

  Oceniono 33 razy 29

  Rząd służył do mszy toruńskiemu papieżowi.
  Miał w tym czasie nadskakiwać jakiemuś protestantowi? Do tego potomkowi zapasożytowionych imigrantów?
  Bez żartów! Trzeba mieć jakieś priorytety.

 • obeznany

  Oceniono 30 razy 22

  Najważniejszy żołnierz USA spotkał się z żołnierzami a nie z agentami Rosji.

 • wrobel1606

  Oceniono 30 razy 22

  A może to tak, że Amerykański generał nie chciał sie spotkać z nikim z rządu. Ma ich gdzieś. Nie przyjechał do MON tylko do swoich żołnierzy i nie chciał robić reklamy Macierewiczowi.

 • excez

  Oceniono 30 razy 22

  amatorka, jak zwykle...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX