Andrzej Duda przeszedł w Orszaku Trzech Króli. Wygłosił "homilię". "Każdy może być między nami"

Orszaki Trzech Króli przeszły ulicami wielu polskich miast. Zgromadziły setki wiernych w Gdańsku, Krakowie, Białymstoku, Rzeszowie, Łodzi czy Olsztynie.
Andrzej Duda w Skoczowie w trakcie święta Trzech Króli Andrzej Duda w Skoczowie w trakcie święta Trzech Króli Fot. Jakub Szymczuk / KPRP

Prezydent Andrzej Duda w Skoczowie

W tym roku Orszaki Trzech Króli zorganizowano w prawie 650 miejscowościach w Polsce i 16 poza jego granicami. W Skoczowie na Śląsku Cieszyńskim w IV Orszaku Trzech Króli przeszedł prezydent Andrzej Duda z małżonką. Prezydent wygłosił okolicznościowe przemówienie, które wymową przypominało katolicką homilię. Mówił dużo o wierze i wartościach.

Andrzej Duda podkreślił, że dzisiejsze święto "jest okazją do radosnego bycia razem, do świętowania wartości i przekonań, które tworzą wspólnotę". Dodał, że chciałby, aby szczególnie w roku setnej rocznicy odzyskania niepodległości Polacy częściej byli razem. - Chciałbym, abyśmy mówili o naszych wspólnych wartościach i demonstrowali je - powiedział.

Prezydent Andrzej Duda przypomniał też hasło tegorocznych marszów "Bóg jest dla wszystkich". Zaznaczył, że tak jak każdy może przyjść do Boga, tak "każdy może przyjść i być między nami, jeżeli szanuje naszą tradycję, wiarę i przekonania". 

Jeżeli nie chce ich naruszać, to nieważne, czy jest biały, czy śniady, czy ma ciemną skórę. Jest człowiekiem, któremu my jako chrześcijanie jesteśmy winni szacunek, uznanie jego godności ludzkiej. I tego samego oczekujemy od niego. Właśnie w święcie Trzech Króli zawiera się symbolika tej zasady, która jest mocno wrośnięta w chrześcijaństwo. Szacunek dla człowieka, dla godności ludzkiej. Szacunek dla każdego

- podkreślił prezydent.

Dzisiaj ulicami Rzeszowa po raz szósty przeszedł Orszak Trzech Króli. Ciepłe zimowe popołudnie spowodowało, że udział w orszaku wzięło tysiące mieszkańców. Wśród uczestników nie zabrakło Ewy Leniart, wojewody Podkarpacia, Stanisława Sienki wiceprezydenta Rzeszowa oraz Jerzego Cyprysia, przewodniczącego sejmiku woj. podkarpackiego i  Wojciecha Buczaka (PiS). Dzisiaj ulicami Rzeszowa po raz szósty przeszedł Orszak Trzech Króli. Ciepłe zimowe popołudnie spowodowało, że udział w orszaku wzięło tysiące mieszkańców. Wśród uczestników nie zabrakło Ewy Leniart, wojewody Podkarpacia, Stanisława Sienki wiceprezydenta Rzeszowa oraz Jerzego Cyprysia, przewodniczącego sejmiku woj. podkarpackiego i Wojciecha Buczaka (PiS). GRZEGORZ BUKAŁA

Rzeszów z wielbłądami

Orszak Trzech Króli zorganizowano m.in.w Rzeszowie. W stolicy Podkarpacia wydarzenie odbyło się po raz szósty. - Przygotowaliśmy 20 tysięcy koron i 14 tysięcy śpiewników. Specjalnie na tę okazję upieczono też 4 tysiące pierników - powiedziała w rozmowie z rzeszowską "Gazetą Wyborczą" Krystyna Łobos, rzeczniczka orszaku. Przemarsz rozpoczął się o godzinie 12 spod hali na Podpromiu na rzeszowski Rynek.

6 stycznia to w kościele rzymskokatolickim święto Objawienia Pańskiego, potocznie nazywane świętem Trzech Króli. Uroczystość upamiętnia wizytę trzech króli: Kacpra, Melchiora i Baltazara, u nowonarodzonego Jezusa, którzy oddali mu pokłon i złożyli cenne dary: złoto, kadzidło i mirrę.

Orszak Trzech Kroli w Gdansku Orszak Trzech Kroli w Gdansku Fot. Jan Rusek / Agencja Gazeta

Gdańsk: tysiące wiernych

Gdańszczanie wyruszyli o godzinie 12 spod Bazyliki Mariackiej. Dotarli na Długi Targ, gdzie mogli zobaczyć Świętą Rodzinę w stajence. W orszaku wzięło udział kilka tysięcy mieszkańców miasta. Tradycyjnie mieli na głowach papierowe korony rozdawane przez organizatorów.

!Orszak Trzech Kroli w Bialymstoku !Orszak Trzech Kroli w Bialymstoku Fot.Agnieszka Sadowska / Agencja Gazeta

Białystok: karoca dla królów

W Białymstoku najważniejsi goście zajechali białą karocą. Orszak zaczął przemarsz o godzinie 11:45 na dziedzińcu Pałacu Branickich, a zakończył na Rynku Kościuszki.

W trakcie przemówienia do zgromadzonych osób wiceprezydent miasta Rafał Rudnicki powołał się na słowa papieża Franciszka, który apelował, by wierzący pomagali uchodźcom.

- Pamiętajmy o tym, że szczególnie we współczesnym świecie do tego starego świata, jego drzwi, pukają ludzie z innych części, z innych kontynentów i warto byłoby wsłuchiwać się w słowa papieża Franciszka, by jednak ich wpuścić do nas, by drzwi do naszych domów nie były przed nimi zatrzaśnięte - powiedział wiceprezydent Białegostoku cytowany przez portal bialystokonline.pl.

Święto Trzech Króli Święto Trzech Króli JAKUB PORZYCKI

Kraków: z Wawelu na Rynek Główny

Krakowski orszak przemaszerował po raz ósmy - z Wawelu na Rynek Główny. Królowie orszaku zielonego (azjatyckiego) i niebieskiego (afrykańskiego) przyjechali na Rynek samochodami o napędzie elektrycznym. Król orszaku czerwonego (europejskiego) przemaszerował trasę razem z metropolitą krakowskim abp. Markiem Jędraszewskim. W trakcie wydarzenia zbierano pieniądze na pomoc dla bezdomnych przez Dzieło Pomocy św. Ojca Pio.

Łódź: były też diabełki

W Łodzi na obchodach święta Trzech Króli obecne były też diabełki, za które przebrała się młodzież. Orszak przeszedł ulicą Piotrkowską już po raz siódmy. Na jego czele kroczył wielbłąd, tuż za nim w powozie jechali królowie. Około 14 orszak dotarł do łódzkiej katedry, gdzie złożyli dzieciątku w dary. Potem odbył się koncert kolęd i pastorałek.

Olsztyn: orzeł w koronie

W Olsztynie do orszaku, który odbył się w mieście po raz piąty, dołączył orzeł w koronie. Mieszkańcy miasta przemaszerowali spod ratusza na plac Solidarności.

Więcej o: