Najgłośniejsze i te, które nam umknęły. Oto sukcesy Polek i Polaków w 2017 roku

O niektórych rozpisywały się wszystkie media, o innych - mało kto słyszał. Mijający rok był pasmem sukcesów dla wielu Polek i Polaków w najróżniejszych dziedzinach: od sportu, przez medycynę po... fizykę. Przedstawiamy nasz subiektywny wybór najciekawszych z nich. I liczymy, oczywiście, na jeszcze więcej powodów do radości w 2018.
Robert Lewandowski Robert Lewandowski Fot. Kuba Atys / Agencja Wyborcza.pl

Robert Lewandowski królem strzelców

Mijający rok z pewnością należał do kapitana polskiej reprezentacji. Robert Lewandowski został królem strzelców eliminacji do mundialu. We wszystkich meczach zdobył w sumie 16 bramek - o jedną więcej od Cristiano Ronaldo, co zapewniło Polakowi tytuł.

Na pozostałych miejscach znaleźli się Romelu Lukaku (Belgia) z 11 bramkami, Andre Silva (Portugalia) z 9 oraz Marcus Berg (Szwecja) i Christian Eriksen (Dania), którzy strzelili po 8 goli. Lewandowski jest też na ten moment najlepszym strzelcem Bundesligi - w sezonie 2017/2018 strzelił już 15 goli dla Bayernu Monachium.

W życiu prywatnym Lewandowski też odnotował niemały sukces. W maju tego roku wspólnie z żoną Anną doczekali się córki Klary.

Robert Lewandowski wśród najlepszych strzelców w 2017 roku >>>

Prof. Alicja Chruścińska Prof. Alicja Chruścińska Fot. Andrzej Romański / UMK

Polska fizyk zmienia świat

Nagrody Nobla co prawda nie trafiły w tym roku do nikogo z Polski. To nie oznacza jednak, że w dziedzinie nauki nie odnotowaliśmy żadnych sukcesów.

Kilka tygodni temu dr hab. Alicja Chruścińska została jedyną Polką na liście Elsevier Women in Physics. Prestiżowe wydawnictwo uznało ją za jedną z kobiet, których osiągnięcia w dziedzinie fizyki zmieniają świat. Badaczka jest na co dzień kierownikiem Zakładu Fizyki Stosowanej Instytutu Fizyki Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Dr Chruścińska została doceniona za artykuł poświęcony optycznie stymulowanej luminescencji. To skomplikowane zjawisko jest wykorzystywane m.in. do pomiaru dawki pochłoniętej przez osoby narażone na promieniowanie jądrowe oraz w diagnostyce medycznej. 

'Łańcuch światła' w Poznaniu 'Łańcuch światła' w Poznaniu Fot. Lukasz Cynalewski / Agencja Wyborcza.pl

Protesty w obronie sądów

To była wyjątkowa mobilizacja i niewątpliwie sukces społeczeństwa obywatelskiego - tysiące Polaków wyszło w lipcu na ulice w obronie sądów.

Dzień w dzień, przez kilkanaście dni, protestowali przeciwko trzem ustawom autorstwa PiS: o sądach powszechnych, Sądzie Najwyższym oraz KRS. Ze świeczkami w dłoniach, bez emblematów partyjnych. W dużych miastach i małych miejscowościach apelowali o prezydenckie weta.

I choć Andrzej Duda odmówił podpisania tylko dwóch z nich, to i tak wielu - przynajmniej na chwilę - odetchnęło z ulgą. Do czasu, aż we wrześniu prezydent przedstawił własne projekty, które tuż przed świętami Bożego Narodzenia przeszły przez parlament i doczekały się jego podpisu. I te ustawy doczekały się protestów.

PiS przejmie KRS i SN. Sądowa rewolucja w 5 punktach >>>

Paulina Bidzińska Paulina Bidzińska Fot. Cezary Aszkielowicz / Agencja Wyborcza.pl

Polka najlepszą tancerką w Europie

Paulina Bidzińska - to zwyciężczyni tegorocznego Konkursu Eurowizji dla Młodych Tancerzy. 19-letnia uczennica Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Ludomira Różyckiego w Bytomiu pokonała w Pradze rywali z Norwegii, Niemiec, Malty, Portugalii, Słowenii, Szwecji i Czech.

Jak sama przyznaje, tańćzyć lubiła od dziecka. W trzeciej klasie szkoły podstawowej zdecydowała, że chce uczyć się w szkole baletowej. Brała udział w wielu pokazach, konkursach i warsztatach tanecznych.

Konkursy dla Młodych Tancerzy organizowane są przez Eurowizję od 1985 roku - co dwa lata, na przemian z Konkursami dla Młodych Muzyków. Nagroda za pierwsze miejsce to 7 tys. euro, które zwyciężczyni przeznaczy - jak sama deklaruje - na podróże.

Reprezentacja Polski Reprezentacja Polski Fot. Kuba Atys / Agencja Wyborcza.pl

Awans reprezentacji na mundial

Do ostatniej chwili nie mogliśmy być tego pewni. Ale po zwycięskim meczu z Czarnogórą wszystko było już przesądzone - reprezentacja Polski awansowała na mistrzostwa świata w Rosji. I to z pierwszego miejsca w swojej grupie.

Po raz ostatni na mundialu zagraliśmy ponad 10 lat temu podczas finałów w Niemczech w 2006 roku. Wtedy jednak nie udało się nam wydostać z fazy grupowej - na drodze stanęły nam reprezentacje gospodarzy oraz Ekwadoru. Czy tym razem zajdziemy nieco dalej?

Odpowiedź poznamy za kilka miesięcy - pierwszy mecz zagramy 19 czerwca z Senegalem. Później czekają nas jeszcze pojedynki z Kolumbią i Japonią. Finał rosyjskiego mundialu - 15 lipca w Moskwie.

MŚ 2018. Eksperci 'Sports Illustrated' nie wierzą w Polskę >>>

CloudFerro CloudFerro fot. materiały prasowe

Polacy z gigantycznym kontraktem

Polskie firmy zawarły największy w historii współpracy kontrakt z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA). Konsorcjum rodzimych firm za 15 mln euro zbuduje rozwiązania dla Usługi Dostępu do Danych i Informacji europejskiego programu obserwacji Ziemi pod nazwą 'Copernicus'.

Rozwiązania te mają zapewnić łatwy, nieograniczony i bezpłatny dostęp do ogromnej ilości danych oraz informacji gromadzonych w ramach programu Copernicus. Polskie konsorcjum będzie odpowiedzialne za działanie jednej z pięciu platform, które zostaną uruchomione do drugiego kwartału 2018 roku.

Polacy z gigantycznym kontraktem na budowę centrum danych dla Europejskiej Agencji Kosmicznej >>>

XXV Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy XXV Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy %Fot. Dawid Zuchowicz / Agencja Wyborcza.pl

Rekordowa zbiórka WOŚP

To był rekordowy finał WOŚP. Podczas tegorocznej zbiórki udało się zgromadzić w sumie 105 570 801,49 złotych. Sukces był tym większy, że tegoroczny finał został praktycznie przemilczany przez TVP.

- Gramy ze wszystkimi, nieważne poglądy polityczne. Gramy, gramy, gramy - cieszył się podczas podliczenia finału Jurek Owsiak. Dochód ze zbiórki w całości zostanie przeznaczony na ratowanie życia i zdrowia dzieci na oddziałach ogólnopediatrycznych oraz na zapewnienie godnej opieki medycznej seniorom.

Głównym partnerem medialnym WOŚP była telewizja TVN, a wśród licytowanych przedmiotów znalazła się m.in. kolacja z Donaldem Tuskiem czy spinki do mankietów od prezydenta Andrzeja Dudy.

Pamiętacie, jak 'Wiadomości' wymazały serduszko WOŚP? Teraz tłumaczą, jak do tego doszło >>>

Łukasz Kubot Łukasz Kubot Fot. Lukasz Cynalewski / Agencja Wyborcza.pl / / Agencja Wyborcza.pl

Kubot zwycięzcą Wimbledonu

To był wielki sukces polskiego zawodnika i jego sportowego partnera. Łukasz Kubot zdobył w lipcu drugi w karierze wielkoszlemowy tytuł. Po zwycięstwo w deblu na trawiastych kortach Wimbledonu sięgnął wspólnie z Brazylijczykiem Marcelo Melo. Poprzedni taki sukces odniósł w 2014 roku, zwyciężając turniej Australian Open.

W finale tegorocznego Wimbledonu Kubot pokonał austriacko-chorwacki debel Oliver Marach, Mate Pavić 5:7, 7:5, 7:6(2), 3:6, 13:11. Morderczy pojedynek trwał w sumie blisko pięć godzin.

Łukasz Kubot: Debel to biznes, a ja jestem szefem firmy >>>

Przełomowa operacja (zdjęcie ilustracyjne) Przełomowa operacja (zdjęcie ilustracyjne) Fot. Michal Lepecki / Agencja Wyborcza.pl

Pionierski zabieg na złośliwym guzie

To był sukces polskich lekarzy w walce z rakiem. W listopadzie specjaliści z Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie przeprowadzili pionierski zabieg na złośliwym guzie mózgu. Operację przeprowadzili dr Michał Zawadzki ze szpitala MSWiA w Warszawie oraz prof. Mirosław Janowski z Johns Hopkins University w USA.

Zabieg polegał na wewnątrznaczyniowym podaniu leku do nowotworu pod kontrolą rezonansu magnetycznego. Dzięki temu guz u pacjentki, u której przeprowadzono operację, zaczął się zmniejszać. Już po kilku dniach nowotwór był mniejszy o 5 milimetrów.

Do tej pory zabiegi tego typu przeprowadzano wyłącznie - w ramach testów - na zwierzętach.

Reżyserzy filmu ' Twój Vincent ' Hugh Welchman i Dorota Kobiela Reżyserzy filmu ' Twój Vincent ' Hugh Welchman i Dorota Kobiela Fot. Dawid Żuchowicz / Agencja Wyborcza.pl

"Twój Vincent" z nagrodami

'Twój Vincent' to polsko-brytyjska produkcja, która od kilku miesięcy zachwyca krytyków na całym świecie. Wyjątkowy film w reżyserii Doroty Kobieli i Hugh Welchmana zaskakuje przede wszystkim formą - wszystkie jego kadry zostały ręcznie namalowane.

Nic dziwnego, że na koncie twórców znalazła się już Europejska Nagroda Filmowa oraz nominacja do Złotego Globu za najlepszy film animowany. A w zasięgu jest przecież jeszcze ta najważniejsza statuetka. 'Twój Vincent' znalazł się bowiem na krótkiej liście 26 tytułów, które powalczą w marcu o Oscara w kategorii najlepszy pełnometrażowy film animowany.

''Twój Vincent'' to jedyny taki film na świecie. Namalowali go ręcznie >>>

Więcej o: