Przez ćwierć wieku pomoc Polaków dotarła do niemal 10 mln osób. O tych akcjach nie wszyscy wiedzą

Pomoc udzielona 9,6 mln osobom w 44 krajach, zapewnienie dostępu do ok. 1 tys. ujęć wodnych, wybudowanie 58 szkół, wydanie 9 mln posiłków w polskich szkołach - tak przez 25 lat działała założona przez Janinę Ochojską Polska Akcja Humanitarna. Organizacja obchodzi swój jubileusz. Przez te lata pomagała na terenach trudnych, ogarniętych konfliktami. Dzięki wsparciu finansowym Polaków uratowała miliony istnień.
Polska Polska Polska Akcja Humanitarna

Polska, 1997 rok

Polska Akcja Humanitarna pomagała ofiarom powodzi, która dotknęła nasz kraj w 1997 r. Dzięki darowiznom do powodzian trafiła woda pitna, żywność, materace, śpiwory, leki i środki czystości. Późniejsza pomoc polegała m.in. na finansowaniu remontów i dostarczaniu wyposażenia do domów i szkół.

Czeczenia Czeczenia Polska Akcja Humanitarna

Czeczenia, 2000 rok

PAH w stolicy Czeczenii, Groznym, w 2000 roku zamontowała filtr, który dostarczał wodę mieszkańcom miasta, a także szpitalom i szkołom.

Syria Syria Fot. Maciej Moskwa/TESTIGO DOCUMENTARY

Syria, 2013 rok

Organizacja działa w Syrii od 2012 roku. Osobom, które uciekają przed konfliktem, PAH zapewnia dostęp do czystej wody, dostarcza środki higieniczne, żywność.

Syria Syria Polska Akcja Humanitarna

Syria, obóz Al Kamouna, 2017 rok

W obozach w prowincjach Idlib i Aleppo organizacja dostarcza wodę, buduje latryny, punkty mycia rąk, zapewnia kosze na śmieci.

Irak Irak Polska Akcja Humanitarna

Irak, Khatab, 2017 rok

Z kolei do Iraku od 2016 r. trafiają paczki z jedzeniem, woda i pakiety higieniczne. Obecnie PAH kontynuuje działania w irackim Kurdystanie.

Sudan Sudan Polska Akcja Humanitarna

Sudan Południowy, 2016 rok

W Sudanie PAH buduje i remontuje studnie, latryny, punkty mycia rak.

Sudan Sudan Polska Akcja Humanitarna

Sudan Południowy, 2016 rok

W Sudanie działa od 2012 r. Zespół Reagowania Natychmiastowego PAH (Emergency Response. Do jego obowiązków należy m.in. dystrybucja tabletek do uzdatniania wody i udrażnianie ujęć wody.

Sudan Sudan Polska Akcja Humanitarna

Sudan Południowy, 2017 rok

W związku z tym, że 6 milionów mieszkańców Sudanu Południowego nie ma wystarczającego dostępu do jedzenia, fundacja dostarczyła kilku tysiącom potrzebujących sprzęt do łowienia ryb, nasiona warzyw i zbóż, przeprowadziła też szkolenia z zakresu uprawy roli.

Somalia Somalia Polska Akcja Humanitarna

Somalia, 2017 rok

PAH jest obecna w Somalii od 6 lat, pomaga mieszkańcom tego kraju w uzyskiwaniu dostępu do czystej wody i bezpiecznych warunków higienicznych. 'Bliskość źródła wody nie tylko pomaga zapobiegać chorobom, ale także pozwala utrzymać uprawy i hodowle zwierząt zapewniając Somalijczykom dostęp do jedzenia' - podkreśla PAH.

Somalia Somalia Fot. Maciej Moskwa/TESTIGO DOCUMENTARY

Somalia, 2017 rok

Polska Akcja Humanitarna buduje również w Somalii latryny i stacje mycia rąk. Za obsługę i konserwację wodnej infrastruktury odpowiadają utworzone i szkolone przez organizację komitety wodne.

Nepal Nepal Polska Akcja Humanitarna

Nepal, 2015 rok

Polska Akcja Humanitarna w 2015 r. pomagała mieszkańcom Nepalu po dotkliwym trzęsieniu ziemi. Mieszkańcy otrzymali materiały do budowy tymczasowych schronień, jedzenie, tabletki do uzdatniania wody.

Nepal Nepal Polska Akcja Humanitarna

Nepal, 2016 rok

W dotkniętym trzęsieniu ziemi Nepalu PAH odbudowała sześć szkół w dystrykcie Dhading. Odbyło się to dzięki licznym aukcjom charytatywnym, koncertom, zbiórkom i licytacjom. W zebraniu pieniędzy pomogli również polscy uczniowie.

Afganistan Afganistan Polska Akcja Humanitarna

Afganistan, 2016 rok

M.in. dzięki szkolnej akcji "Złotówka dla Afganistanu" i pomocy polskich uczniów, PAH odbudowała szkołę muzyczno-plastyczną w Kabulu, kształciła nauczycieli. Do 2009 r. zostały zrekonstruowane również dwie szkoły, wybudowana jedna nowa i dwanaście studni.

Autonomia Palestyńska Autonomia Palestyńska Polska Akcja Humanitarna

Autonomia Palestyńska, 2006 rok

PAH od 2006 r. angażowała się w pomoc Palestyńczykom w Strefie Gazy i na Zachodnim Brzegu. Wsparcie polegało m.in. na remontowaniu i budowaniu infrastruktury wodno-sanitarnej, remontach szkół i wsparciu mieszkańców w hodowli zwierząt.

Filipiny Filipiny Polska Akcja Humanitarna

Filipiny, 2014 rok

Po uderzeniu tajfunu w listopadzie 2013 r. PAH brała udział w odbudowywaniu domów. "Razem z lokalnym uniwersytetem oraz inżynierami-wolontariuszami opracowała konstrukcję opierającą się na tradycyjnych materiałach i sposobach budowy, ale jednocześnie zakładającą innowacyjne rozwiązania zapewniające większą wytrzymałość budynków" - podaje organizacja.

Sri Lanka Sri Lanka Polska Akcja Humanitarna

Sri Lanka, 2005 rok

Po fali tsunami, która w grudniu 2004 r. uderzyła w wybrzeża Indonezji, Sri Lanki, Indii i Tajlandii, PAH uruchomiła misję na wschodnim wybrzeżu Sri Lanki. Pomoc polegała przede wszystkim na budowie studni i odbudowie szkół.

Więcej o: