Zakrycie Aldebarana, superksiężyc. Jakie zjawiska czekają nas w najbliższych tygodniach?

Astronomowie zapowiadają na najbliższe tygodnie kilka ciekawych zjawisk. Nie wszystkie będą doskonale widoczne na polskim niebie, ale obserwatorzy na całym świecie już zacierają ręce.
Aldebaran (duży, czerwony punkt po lewej) na tle Hiad Aldebaran (duży, czerwony punkt po lewej) na tle Hiad fot. Zbigniew Kawalec/Wikimedia Commons/CC-BY-SA 2.5. http://www.republika.pl/kawalec/html/gromady.htm.

Zakrycie Aldebarana

Jak podaje portal 'Urania', w nocy z 30 na 31 grudnia Księżyc zakryje gwiazdę - Aldebarana. O godz. 02:23 gwiazda nagle przestanie być widoczna. Wyłoni się zza srebrnego globu o godz. 03:11.

Superksiężyc nad Morskim Okiem Superksiężyc nad Morskim Okiem Fot. Marek Podmokły / Agencja Gazeta

Superksiężyc

W nocy 2 stycznia miłośnicy astronomii będą mogli obserwować interesujące zjawisko związane z Księżycem, tzw. superksiężyc. Wtedy srebrny glob znajdzie się w najmniejszej odległości od Ziemi. Gdy popatrzymy na Księżyc, wyda nam się większy i dużo jaśniejszy niż zwykle. 

Zdjęcie ilustracyjne Zdjęcie ilustracyjne By ESO/C. Malin (http://www.eso.org/public/images/potw1414a/) [CC BY 4.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/4.0)], via Wikimedia Commons

Rój Kwadrantydów

Rój meteorów - Kwadrantydów - pojawi się na niebie 3 stycznia. W maksimum pojawiać będzie się nawet 120 Kwadrantydów w ciągu godziny. Meteory będą lecieć z prędkością ok. 41 km/s.

Całkowite zaćmienie Księżyca Całkowite zaćmienie Księżyca MIECZYSŁAW MICHALAK

Zaćmienie Księżyca

31 stycznia kolejne zjawisko na niebie - zaćmienie Księżyca. Do zaćmienia dojdzie, gdy nasza planeta pojawi się między Słońcem a srebrnym globem w pełni. Wtedy Księżyc znajdzie się w stożku cienia Ziemi.

Styczniowe zjawisko można najlepiej obserwować w Ameryce Północnej, Azji i Australii. W Polsce zaćmienie Księżyca będzie najlepiej widoczne 27 lipca.

Więcej o: