Ksiądz, publicysta Radia Maryja oraz TV Trwam, został patronem ulicy. Już za życia

Dobiega końca dekomunizacja patronów ulic w województwie świętokrzyskim. W Kurzelowie patronem jednej z nich został ks. prof. Henryk Witczyk, m.in. kapelan "Solidarności", wykładowca KUL, a także publicysta Radia Maryja. Sprawę opisała kielecka "Gazeta Wyborcza".
Ksiądz profesor Henryk Witczyk Ksiądz profesor Henryk Witczyk Katolicki Uniwersytet Lubelski

Mariana Buczka zastąpił ks. prof. Henryk Witczyk

Wojewoda świętokrzyski, Agata Wojtyszek na konferencji prasowej ogłosiła, że zarządzeniem zastępczym zmieniła nazwy ulic w pięciu miejscowościach w regionie: w Kazimierzy Wielkiej (z 15 Stycznia na ks. Stanisława Sikorskiego), Kornicy (z Wincentego Prasały na Bronisława Wieczorkiewicza ps. "Wilk"), w Rogowie (z Henryka Kozubskiego na ks. Marcelego Prawicy), Opatowie (16 Stycznia na Bronisława Ostrowskiego ps. "Cichy") oraz w Kurzelowie, gdzie Mariana Buczka zastąpił ks. prof. Henryk Witczyk.

Zobacz też: Przybyło ulic Lecha Kaczyńskiego. I nie da się tego zmienić. PiS znalazł właśnie sposób

Ks. prof. Henryk Witczyk na konferencji z wojewodą świętokrzyskim Agatą Wojtyszek Ks. prof. Henryk Witczyk na konferencji z wojewodą świętokrzyskim Agatą Wojtyszek Fot. kielce.uw.gov.pl

Publicysta Radia Maryja i Telewizji Trwam

Wojewoda argumentując wybór patrona ulicy wyliczała zasługi księdza profesora, który  pochodzi z parafii w Kurzelowie.

- Jest kapelanem "Solidarności", w latach 1991-93 zakładał radio i wydawnictwo Jedność, jest wykładowcą na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, członkiem Papieskiej Komisji Biblijnej, honorowym obywatelem Miasta i Gminy Włoszczowa, założył stowarzyszenie Dzieło Biblijne im. Jana Pawła II, przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego odznaczony został Złotym Krzyżem Zasługi - mówiła Wojtyszek.

Jak przypomina "Wyborcza", ksiądz jest także publicystą Radia Maryja, a w Telewizji Trwam założył Telewizyjny Uniwersytet Biblijny, w którym prowadzi wykłady.

Ks. prof. Henryk Witczyk na konferencji z wojewodą świętokrzyskim Agatą Wojtyszek Ks. prof. Henryk Witczyk na konferencji z wojewodą świętokrzyskim Agatą Wojtyszek Fot. kielce.uw.gov.pl

"Dziękuję za wyróżnienie. To wielkie zobowowiązanie"

Uhonorowany wyróżnieniem ksiądz Henryk Witczyk był obecny na konferencji. Dziękując, zwrócił uwagę, że zaszczyt ten jest dla niego wyzwaniem i zobowiązaniem do dalszej działalności społecznej.

Ks. prof. Henryk Witczyk na konferencji z wojewodą świętokrzyskim Agatą Wojtyszek Ks. prof. Henryk Witczyk na konferencji z wojewodą świętokrzyskim Agatą Wojtyszek Fot. kielce.uw.gov.pl

Ksiądz, jak Robert Lewandowski, został patronem ulicy za życia

Wojewoda zapytana, czy oprócz papieża Jan Paweł II zna kogoś, kto za życia został patronem ulicy, odpowiedziała: Choćby znany piłkarz Robert Lewandowski, który został patronem ulicy z inicjatywy młodzieży. Ten patron pokazuje na arenie sportowej, że jest dumny z bycia Polakiem, i takie wzory należy podkreślać.

Ustawa o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej w zakresie nazw dróg, ulic, mostów i placów weszła w życie 1 września 2016 r. Samorządowcy mieli rok na zmiany nazw. Tam, gdzie nie zmieniono patronów, zrobili to wojewodowie rozporządzeniem zastępczym.  

Więcej o:
Komentarze (124)
Ksiądz z Radia Maryja został patronem ulicy. Za życia
Zaloguj się
 • emkra

  Oceniono 31 razy 27

  Fakt, że ten człowiek się na to zgodził, kompromituje go absolutnie. Zal mi go.

 • cezar85

  Oceniono 24 razy 24

  nie znam tego zboczeńca

  ale wyobraźcie sobie mieszkać na ulicy kaczyńskiego

  to dopiero musi być wstyd

 • francek4

  Oceniono 19 razy 17

  to już jest obłęd naprawdę , nie na darmo starsi ludzie powiedzieli :
  JAK TE PASIBRZUCHY W KOLORATKACH DOJDĄ DO WŁADZY TAKIE PAŃSTWO GINIE I IDZIE NA SAME DNO PRZEPAŚCI , I
  TAK SIĘ STAŁO Z NASZĄ OJCZYZNĄ UKOCHANA POLSKĄ !!!!!!!!!!!!!
  BOŻE TY TO WIDZISZ I SŁYSZYSZ I NIE PIER................ W TĄ BANDĘ .............................

 • artu30

  Oceniono 17 razy 15

  złote czasy głupoty ludzkiej

 • stachkaz47

  Oceniono 14 razy 14

  Wstyd i brak samokrytycyzmu.
  Jako ksiądz powinien być skromny.
  Jako PROFESOR powinien być mądry .
  Jako człowiek starszy powinien mieć DOŚWIADCZENIE życiowe i CHARAKTER.
  Nic z tych rzeczy panowie i panie.
  Czym ta biedna ulica sobie zasłużyła na kogoś takiego.

 • 55pagus

  Oceniono 16 razy 14

  "Niewspółmiernie wysoka liczba zboczeńców wśród członków kleru katolickiego wynika z całego ciągu strukturalnego: chrztu (gwałt na psychice i osobie czyniący ją niewolną, ometkowaną: katolik!, bez możliwości unieważnienia gwałtu (chrztu nie da się "zmazać"!), wychowania w rygorze religii, pośród szantażów, przerażeń, przymusu i kłamstw, porażenia zdolności do kształtowania własnej, wolnej i autonomicznej osoby mającej swobodę uzyskiwania wiedzy, kierowania się nią i sądzenia wedle niej, oraz pociechy w traumie, w postaci słodkich obietnic o życiu po śmierci, o "życiu w domu Ojca" (aktualnie przebywa tam Święty Ojciec Święty – ofiara traum lat dziecinnych i człowiek winien niezliczonych krzywd zadanych innym dzieciom oraz dorosłym), o "wynagrodzeniu cierpień" i tak dalej. Dalej: komunii, bierzmowania, ciągłego nadzoru szantażującego kleru nad edukacją szkolną i pozaszkolną, kontroli za pomocą spowiedzi ("kartki od spowiedzi" – jak się chce być chrzestnym, świadkiem itd.), ślubu kościelnego, pogrzebu (cmentarze kościelne i weryfikacja "godności" do bycia pochowanym na takim cmentarzu), ambony, kolędy, szeptanej plotki i obawy na gruncie parafialnym i sąsiednim, kontrola nad prawem stanowionym, bezkarność sądowa i zwyczajowa, wyprzedzające ataki kleru pomawiające krytyków i mających inne poglądy o "atak na Kościół", a najlepiej o "atak na Pana Boga". I tak dalej i tak dalej.

  Kościół katolicki JEST, BYŁ i BĘDZIE organizacją złożoną z niewspółmiernie wysokiej liczby ludzi głęboko skrzywionych, żyjących w warunkach więziennych i czyniących substancjalne, bo stałe, wymuszone i uwielbione zarazem, zło. Ci którzy opuszczają Kościół kat, nie mogąc już wytrzymać natężenia nieprawd, kłamstw, bezbrzeżnych idiotyzmów, nowomowy, pogardy wewnętrznej (kleru wobec siebie i poszczególnych członków kleru wobec siebie samych) oraz pogardy zewnętrznej i szczytowego zakłamania wobec ludzi spoza członków kleru, dają nieraz świadectwo temu degenerującemu znieprawieniu jakiemu byli poddani i tej ślepocie naiwnych ofiar, gdy do klasztoru czy seminarium trafiali. Ciekawie o tym mówi np. były jezuita Stanisław Obirek. Ale to jedno z wielu tysięcy podobnych świadectw i dowodów na prawdę psychoanalityczną oraz faktograficzną: Kościół kat to organizacja ludzi ciężko skrzywionych, skrzywdzonych i nieustająco żyjących z krzywdzenia innych i czynienia zbrodni. Gwałty pedofilia są zbrodniami, ale także wiele innych czynów, wśród których wyprawy krzyżowe (w tym krucjaty dziecięce!, inkwizycja, rzezie, kradzieże, ludobójstwa) są tylko częścią niezwykle długiej listy zła czynionego przez Kościół kat" - wpis "Tanaka", na: hartman.blog.polityka.pl/2017/12/15/spowiedz-pedofila/?nocheck=1

 • japka_putina

  Oceniono 15 razy 13

  Preludium do ulic i placów Jarosława Kaczyńskiego, Antoniego Macierewicza, Dariusza Błaszczaka i Stanisława Piotrowicza?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX