Przybyło ulic Lecha Kaczyńskiego. I nie da się tego zmienić. PiS znalazł właśnie sposób

Samorządy miały rok na dekomunizację ulic. Wiele z nich pozostało jednak przy starych nazwach. Ale PiS zostawił sobie furtkę - niepokorne samorządy może teraz wyręczyć wojewoda, czyli przedstawiciel rządu. Kilku z nich wśród propozycji nowych nazw wskazali nazwisko Lecha Kaczyńskiego. I długo nie da się już tego zmienić.
Lech Kaczyński Lech Kaczyński Fot. Wojciech Olkuśnik / AG

Samorządy stracą prawo do decydowania

W całym kraju jest już co najmniej kilka ulic Lecha Kaczyńskiego, które otrzymały imię byłego prezydenta na skutek dekomunizacji. Narzucone przez wojewodów nazwy budzą teraz opór samorządów. Ale te już wkrótce nie będą miały nic do powiedzenia.

PiS chce bowiem, by zdekomunizowane ulice mogły w przyszłości zmienić swoje nazwy tylko wtedy, jeśli zgodzi się na to wojewoda - czyli przedstawiciel rządu - oraz prezes Instytutu Pamięci Narodowej. Odpowiednia nowelizacja w tej sprawie trafiła właśnie do Sejmu.

"Zaproponowane rozwiązania zapewniają stabilność nowych nazw" - czytamy w uzasadnieniu.

Al. Lecha Kaczyńskiego w Warszawie Al. Lecha Kaczyńskiego w Warszawie Fot. google.pl/maps

Al. Lecha Kaczyńskiego zamiast Armii Ludowej w Warszawie

Tymczasem wojewoda mazowiecki wydał już ponad sto zarządzeń zastępczych, które zmieniały nazwy ulic w miastach na terenie województwa w ramach dekomunizacji.

47 z nich dotyczyło Warszawy. W stolicy pojawiła się więc m.in. aleja Lecha Kaczyńskiego - w miejsce alei Armii Ludowej. Rada Warszawy nie wyraziła jednak zgody na taką zmianę i zapowiedziała odwołanie się od do sądu.

Al. Planu 6-letniego w Bydgoszczy Al. Planu 6-letniego w Bydgoszczy Fot. google.com/maps

Aleje Lecha Kaczyńskiego zamiast Planu 6-letniego w Bydgoszczy

W ramach dekomunizacji w Bydgoszczy wojewoda Mikołaj Bogdanowicz zdecydował z kolei o zmianie nazw 13 ulic - podaje bydgoska 'Gazeta Wyborcza'.

Poinformował o tym na konferencji w 36. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego. W środę wszyscy wojewodowie poinformowali o decyzjach związanych z dekomunizacją. 

Ul. Dąbrowszczaków w Gdańsku Ul. Dąbrowszczaków w Gdańsku Fot. google.com/maps

Lech Kaczyński za Dąbrowszczaków w Gdańsku

W Gdańsku wojewoda nadał w środę nowe nazwy siedmiu ulicom - podaje trójmiejska 'Gazeta Wyborcza'. Wśród nich jest ul. Dąbrowszczaków, która od teraz będzie będzie ulicą prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Wcześniej władze miasta nie chciały zmienić nazw ulic, w tym ul. Dąbrowszczaków, argumentując, że dekomunizację tych związanych z PRL przeprowadzono już dawno. 

Dąbrowszczacy to potoczna nazwa ochotniczych oddziałów komunistycznych (głównie z Polski), które w hiszpańskiej wojnie domowej walczyły przeciwko nacjonalistom gen. Francisco Franco. Wg IPN to jedna z nazw do zmiany. Władze Gdańska i lokalna Platforma Obywatelska zaprotestowały przeciwko decyzji wojewody.

Plac Zwycięstwa w Łodzi Plac Zwycięstwa w Łodzi Fot. google.com/maps

Plac Kaczyńskiego za pl. Zwycięstwa w Łodzi

Nie ulica, a plac w Łodzi, będzie odtąd nosił imię Lecha Kaczyńskiego - ogłosił 13 grudnia Zbigniew Rau, wojewoda łódzki. Swoje imię straci pl. Zwycięstwa i od teraz będzie placem Lecha Kaczyńskiego. To jedna z 28 zmian nazw. 

Ulica Lecha i Marii Kaczyńskich, Bełchatów Ulica Lecha i Marii Kaczyńskich, Bełchatów Fot. google.pl/maps

Para prezydencka za ul. 19 Stycznia w Bełchatowie

Z kolei jeszcze w sierpniu na mocy ustawy o dekomunizacji radni z Bełchatowa nadali imię Lecha i Marii Kaczyńskich ul. 19 Stycznia.

Ulica Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, Kielce Ulica Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, Kielce Fot. google.com/maps

Ulica Kaczyńskiego w Kielcach

Nadawanie ulicom imienia Lecha Kaczyńskiego nabrało tempa, jednak wcale nie zaczęło się wraz z dekomunizacją. W 2011 roku w Kielcach powstała pierwsza w Polsce (zbudowana od podstaw) ulica Kaczyńskiego - pisał wtedy portal echodnia.eu.

Rondo Lecha Kaczyńskiego Rondo Lecha Kaczyńskiego Fot. google.com/map

Ulica Jadwigi Kaczyńskiej w Starachowicach

W ramach dekomunizacji 'swoja' ulicę uzyskała także matka braci Kaczyńskich, Jadwiga. W październiku w Starachowicach radni zamienili część ul. Józefa Krzosa na ul. Jadwigi Kaczyńskiej. 

Komentarze (554)
Dekomunizacja. Ulice Lecha Kaczyńskiego w Polsce
Zaloguj się
 • szympansjera

  Oceniono 149 razy 145

  Kiedyś będzie można je zmienić na ulice Bogusława Kaczyńskiego - to był jedyny znany Kaczyński naprawdę godny szacunku i zasługujący na uhonorowanie Go ulicą Jego imienia.

 • j_p_salomonczyk

  Oceniono 112 razy 104

  Lech Kaczyński to był najgorszy prezydent w całej polskiej historii. Nie bez powodu na międzynarodowej scenie nosił ksywę "kartofel". Dla mnie jest to postać o której najlepiej byłoby jak najszybciej zapomnieć. Sądzę, iż nazywanie czegokolwiek jego imieniem jest poważnym nadużyciem i kpiną z nadzwyczaj wielu Polaków i ich pamięci o nieudacznictwie Lecha Kaczyńskiego w roli Prezydenta. Im więcej dziś ulic i zaułków nazwie się jego imieniem tym większe będzie w przyszłości pragnienie pozbycia się tak tandetnego patrona!!!

 • zbig1113

  Oceniono 90 razy 84

  Były ulice Lenina, Stalina czy Dzierżyńskiego, będzie i ulica Kaczyńskiego.
  Upamiętnianie zabójców lub kretynów ma u nas długą tradycję

 • tadjan

  Oceniono 79 razy 69

  jestem za ale z dopiskiem: zabójca smoleński! O osiągnięciach tego tłuka trzeba informować niekumatych parobków......

 • dziadekjam

  Oceniono 69 razy 61

  "Plac Kaczyńskiego za pl. Zwycięstwa w Łodzi"
  ====================================
  Czyli klęska zamiast zwycięstwa? :-)

 • nanabun

  Oceniono 59 razy 57

  Rzygać się chce na takie gloryfikowanie pospolitego nieudacznika i sprawcy katastrofy smoleńskiej. Na szczęście Poznań jeszcze się broni - na razie żadnej ulicy Lesia i żadnego pomnika-tablicy smoleńskiej. Poza idiotycznym pomnikiem Błasika na terenie jednostki w Krzesinach.

 • Anty Pis

  Oceniono 53 razy 51

  a kiedy przemianuja Warszawę na Kacza-wę, jak za Stalina Katowice na Stalinogród, czekamy z utesknieniem,
  Bogu dzieki, że w Poznaniu Ci faszyści nie rzadzą, bo zohydzili by tak samo nasze miasto, jak to robia z pozostałymi, bedzie co czyścić po tych lumpach pissowskich!

 • labeo

  Oceniono 50 razy 48

  Fajnie, tylko co Lech Kaczyński zrobił oprócz tego, że zginął w katastrofie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX