Przybyło ulic Lecha Kaczyńskiego. I nie da się tego zmienić. PiS znalazł właśnie sposób

Samorządy miały rok na dekomunizację ulic. Wiele z nich pozostało jednak przy starych nazwach. Ale PiS zostawił sobie furtkę - niepokorne samorządy może teraz wyręczyć wojewoda, czyli przedstawiciel rządu. Kilku z nich wśród propozycji nowych nazw wskazali nazwisko Lecha Kaczyńskiego. I długo nie da się już tego zmienić.

Samorządy stracą prawo do decydowania

W całym kraju jest już co najmniej kilka ulic Lecha Kaczyńskiego, które otrzymały imię byłego prezydenta na skutek dekomunizacji. Narzucone przez wojewodów nazwy budzą teraz opór samorządów. Ale te już wkrótce nie będą miały nic do powiedzenia.

PiS chce bowiem, by zdekomunizowane ulice mogły w przyszłości zmienić swoje nazwy tylko wtedy, jeśli zgodzi się na to wojewoda - czyli przedstawiciel rządu - oraz prezes Instytutu Pamięci Narodowej. Odpowiednia nowelizacja w tej sprawie trafiła właśnie do Sejmu.

"Zaproponowane rozwiązania zapewniają stabilność nowych nazw" - czytamy w uzasadnieniu.

Al. Lecha Kaczyńskiego w Warszawie Al. Lecha Kaczyńskiego w Warszawie Fot. google.pl/maps

Al. Lecha Kaczyńskiego zamiast Armii Ludowej w Warszawie

Tymczasem wojewoda mazowiecki wydał już ponad sto zarządzeń zastępczych, które zmieniały nazwy ulic w miastach na terenie województwa w ramach dekomunizacji.

47 z nich dotyczyło Warszawy. W stolicy pojawiła się więc m.in. aleja Lecha Kaczyńskiego - w miejsce alei Armii Ludowej. Rada Warszawy nie wyraziła jednak zgody na taką zmianę i zapowiedziała odwołanie się od do sądu.

Al. Planu 6-letniego w Bydgoszczy Al. Planu 6-letniego w Bydgoszczy Fot. google.com/maps

Aleje Lecha Kaczyńskiego zamiast Planu 6-letniego w Bydgoszczy

W ramach dekomunizacji w Bydgoszczy wojewoda Mikołaj Bogdanowicz zdecydował z kolei o zmianie nazw 13 ulic - podaje bydgoska 'Gazeta Wyborcza'.

Poinformował o tym na konferencji w 36. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego. W środę wszyscy wojewodowie poinformowali o decyzjach związanych z dekomunizacją. 

Ul. Dąbrowszczaków w Gdańsku Ul. Dąbrowszczaków w Gdańsku Fot. google.com/maps

Lech Kaczyński za Dąbrowszczaków w Gdańsku

W Gdańsku wojewoda nadał w środę nowe nazwy siedmiu ulicom - podaje trójmiejska 'Gazeta Wyborcza'. Wśród nich jest ul. Dąbrowszczaków, która od teraz będzie będzie ulicą prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Wcześniej władze miasta nie chciały zmienić nazw ulic, w tym ul. Dąbrowszczaków, argumentując, że dekomunizację tych związanych z PRL przeprowadzono już dawno. 

Dąbrowszczacy to potoczna nazwa ochotniczych oddziałów komunistycznych (głównie z Polski), które w hiszpańskiej wojnie domowej walczyły przeciwko nacjonalistom gen. Francisco Franco. Wg IPN to jedna z nazw do zmiany. Władze Gdańska i lokalna Platforma Obywatelska zaprotestowały przeciwko decyzji wojewody.

Plac Zwycięstwa w Łodzi Plac Zwycięstwa w Łodzi Fot. google.com/maps

Plac Kaczyńskiego za pl. Zwycięstwa w Łodzi

Nie ulica, a plac w Łodzi, będzie odtąd nosił imię Lecha Kaczyńskiego - ogłosił 13 grudnia Zbigniew Rau, wojewoda łódzki. Swoje imię straci pl. Zwycięstwa i od teraz będzie placem Lecha Kaczyńskiego. To jedna z 28 zmian nazw. 

Ulica Lecha i Marii Kaczyńskich, Bełchatów Ulica Lecha i Marii Kaczyńskich, Bełchatów Fot. google.pl/maps

Para prezydencka za ul. 19 Stycznia w Bełchatowie

Z kolei jeszcze w sierpniu na mocy ustawy o dekomunizacji radni z Bełchatowa nadali imię Lecha i Marii Kaczyńskich ul. 19 Stycznia.

Ulica Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, Kielce Ulica Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, Kielce Fot. google.com/maps

Ulica Kaczyńskiego w Kielcach

Nadawanie ulicom imienia Lecha Kaczyńskiego nabrało tempa, jednak wcale nie zaczęło się wraz z dekomunizacją. W 2011 roku w Kielcach powstała pierwsza w Polsce (zbudowana od podstaw) ulica Kaczyńskiego - pisał wtedy portal echodnia.eu.

Rondo Lecha Kaczyńskiego Rondo Lecha Kaczyńskiego Fot. google.com/map

Ulica Jadwigi Kaczyńskiej w Starachowicach

W ramach dekomunizacji 'swoja' ulicę uzyskała także matka braci Kaczyńskich, Jadwiga. W październiku w Starachowicach radni zamienili część ul. Józefa Krzosa na ul. Jadwigi Kaczyńskiej.