Nowy paszport zostanie wydany w 2018 r. Obecny wzór obowiązuje od 2006 r., a nowe projekty paszportów są zazwyczaj wprowadzane co ok. 10 lat.
W ubiegłym roku wniosek o paszport złożyło 1,3 mln Polaków, urzędnicy szacują, że w przyszłym roku ta liczba będzie podobna.
Paszport będzie nawiązywał w motywach graficznych do setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Łącznie motywów będzie 19, sześć z nich zostało wybranych w internetowym głosowaniu.
Od lipca do września oddano łącznie ponad 760 tys. głosów. Najwięcej głosów uzyskały następujące propozycje: Kopiec Czynu Niepodległościowego Mogiła Mogił, Gabriel Narutowicz i Orzełek Legionowy.
We wrześniu szef MSWiA Mariusz Błaszczak poinformował, że w paszportach nie znajdzie się rysunek cmentarza Orląt Lwowskich. Został on zastąpiony wizerunkiem Antosia Petrykiewicza, jednego z obrońców Lwowa z 1918 roku, najmłodszego kawalera Orderu Virtuti Militari.
Przeciwko wykorzystaniu motywu cmentarza protestowali Ukraińcy, podobnie zareagowali Litwini w przypadku rysunku Ostrej Bramy w Wilnie. Mariusz Błaszczak powiedział, że po konsultacji z ekspertami podjął decyzję o zastąpieniu Ostrej Bramy rysunkiem inskrypcji 'Matka i Serce Syna', pochodzącej z grobu matki marszałka Józefa Piłsudskiego na wileńskiej Rossie.
- Będzie to jeden z najlepiej chronionych dokumentów - zapewnia Jakub Skiba, prezes Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych.
Jak podaje MSWiA, "strona z danymi osobowymi, wykonana z poliwęglanu, będzie posiadała warstwę elektroniczną umożliwiającą zapisanie danych biometrycznych. Nowy paszport zabezpieczony jest również m.in. dzięki użyciu papieru ze znakiem wodnym i specjalistyczną nitką, wykorzystaniu mikrodruku oraz specjalnych farb (m.in. aktywnych w UV, IR)".
Urzędnicy resortu spraw wewnętrznych i administracji podkreślają, że jeśli nasz poprzedni paszport jest nadal ważny, nie musimy go wymieniać. Nowy dokument po złożeniu wniosku otrzymają te osoby, których paszporty 'przeterminowały się' lub które wcześniej w ogóle ich nie posiadały.
W paszportach znajdzie się grupa, stałych znanych już wcześniej motywów: Grób Nieznanego Żołnierza, odznaka Korpusu Ochrony Pogranicza, odznaka pamiątkowa wojsk wielkopolskich, Order Virtuti Militari, powstania śląskie.
W dokumentach znajdą się również wizerunki Ignacego Paderewskiego, Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Wincentego Witosa i Wojciecha Korfantego.
- Ważne jest to, aby każdy z nas, kiedy będzie wybierał się za granicę i okazywał paszport, mógł z dumą powiedzieć, że właśnie 100 lat temu Polska odzyskała niepodległość - mówił podczas konferencji prasowej szef MSWiA Mariusz Błaszczak.
W pierwszym półroczu tego roku Polakom wydano 794 tys. paszportów. Obecnie koszt wyrobienia dokumentu (bez ulgi) to 140 zł.