Grand Press Photo 2017. Zdjęcie roku kryje dramatyczną historię. W kategorii sport - zaskoczenie

Grand Press Photo to ogólnopolski konkurs fotografii prasowej dla zawodowych fotoreporterów pracujących w redakcjach prasowych, agencjach fotograficznych oraz freelancerów. Organizuje go miesięcznik "Press". Właśnie poznaliśmy zwycięzców Grand Press Photo 2017. Zdjęcia były oceniane w kategoriach: Wydarzenia, Ludzie, Życie codzienne, Sport, Środowisko, Kultura i rozrywka (od 2017 roku), Portret, Projekt dokumentalny, Photo Book , Portfolio.
Grand Press Photo 2017. Zdjęcie roku Grand Press Photo 2017. Zdjęcie roku Anna Bedyńska

Grand Press Photo 2017. Zdjęcie roku kryje dramatyczną historię

Grand Press Photo to ogólnopolski konkurs fotografii prasowej dla zawodowych fotoreporterów pracujących w redakcjach prasowych, agencjach fotograficznych oraz freelancerów. Organizuje go miesięcznik "Press". Przewodniczącym jury jest co roku laureat World Press Photo. Zdjęcia są oceniane w kategoriach: Wydarzenia, Ludzie, Życie codzienne, Sport, Środowisko, Kultura i rozrywka (od 2017 roku), Portret. Oddzielne kategorie to: Projekt dokumentalny, Photo Book, Portfolio.

Właśnie poznaliśmy zwycięzców tegorocznej edycji Grand Press Photo. Tytuł Zdjęcia roku otrzymała fotografia Anny Bedyńskiej to portret rosyjskiej rodziny - Wasilija i jego matki Tamary, która poświęciła życie na walkę z systemem sądownictwa, by wyciągnąć syna z kolonii karnej. Wasilij był niewinny, nie popełnił morderstwa, co udało się po latach matce udowodnić. Jak mówił przewodniczący jury Francesco Zizola - to zdjęcie wyjątkowe. Pozwala zastanowić się nad rolą kobiety w dzisiejszym społeczeństwie.

Fotografka w czasie gali rozdania nagród ze wzruszeniem opowiadała o spotkaniu ze swoimi bohaterami. Wasilij po wyjściu z kolonii karnej zaczął studiować prawo. - Bardzo lubię tę rodzinę - powiedziała fotografka. Teraz pracuje nad cyklem o osobach niewinnie skazanych.

Bedyńska otrzymała też za to zdjęcie I miejsce w kategorii Portret.

Grand Press Photo 2017. Pierwsza nagroda w kategorii Wydarzenia Grand Press Photo 2017. Pierwsza nagroda w kategorii Wydarzenia ADAM KONARSKI / Fakt

Grand Press Photo 2017. Pierwsza nagroda w kategorii Wydarzenia

W kategorii Wydarzenia pierwszą nagrodę otrzymało zdjęcie zdjęcie Adama Konarskiego ("Fakt") zrobione pod komisariatem policji we Wrocławiu podczas zamieszek, które wybuchły po śmierci Igora Stachowiaka podczas przesłuchania.

Grand Press Photo 2017. Pierwsze miejsce w kategorii Życie codzienne Grand Press Photo 2017. Pierwsze miejsce w kategorii Życie codzienne Tomasz Lazar dla 'The Washington Post'

Grand Press Photo 2017. Pierwsza nagroda w kategorii Życie codzienne

Pierwszą nagrodę w kategorii Życie codzienne otrzymało zdjęcie Tomasza Lazara (dla "The Washington Post") pokazujące, jak gra Pokémon Go zawładnęła życiem mieszkańców Japonii.

Grand Press Photo 2017. I miejsce w kategorii LUDZIE Grand Press Photo 2017. I miejsce w kategorii LUDZIE Łukasz Gdak/Głos Wielkopolski

Grand Press Photo 2017. Pierwsza nagroda w kategorii Ludzie

Pierwsze miejsce w kategorii ludzie otrzymało zdjęcie Łukasza Gdaka ("Głos Wielkopolski"), pokazujące młodzież ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych w Owińskach, która bierze udział w warsztatach sensorycznych.

Grand Press Photo 2017. I miejsce w kategorii SPORT Grand Press Photo 2017. I miejsce w kategorii SPORT Arkadiusz Gola, Dziennik Zachodni

Grand Press Photo 2017. Pierwsza nagroda w kategorii Sport

W kategorii Sport jurorzy zaskoczyli - żadna z nagrodzonych prac nie przestawiała znanych sportowców. Pierwszą nagrodę dostało zdjęcie Arkadiusza Goli ("Dziennik Zachodni") zrobione w momencie wykonywania rzutu karnego podczas podwórkowego meczu piłki nożnej w Świętochłowicach.

Grand Press Photo 2017. I miejsce w kategorii ŚRODOWISKO Grand Press Photo 2017. I miejsce w kategorii ŚRODOWISKO Beata Zawrzel, Agencja Fotograficzna Reporter

Grand Press Photo 2017. Pierwsza nagroda w kategorii Środowisko

W kategorii Środowisko pierwsze miejsce zajęła fotografia Beaty Zawrzel (Agencja Fotograficzna Reporter). To Zielona Dolina, fragment zrewitalizowanego centrum Katowic wkomponowany w architekturę.

Grand Press Photo 2017. I miejsce w kategorii KULTURA I ROZRYWKA Grand Press Photo 2017. I miejsce w kategorii KULTURA I ROZRYWKA Damian Kramski, Comcam.pl

Grand Press Photo 2017. Pierwsza nagroda w kategorii Kultura i rozrywka

W kategorii Kultura pierwsze miejsce zajęło zdjęcie Damiana Kramskiego (Comcam.pl) zrobione podczas Biegu Katorżnika w Lublińcu, gdzie byli żołnierze "porywają", "torturują"' i "przesłuchują" uczestników, po czym wypuszczają ich, by mogli wystartować w biegu.

Grand Press Photo 2017. Fotoreportaż - I miejsce w kategorii WYDARZENIA Grand Press Photo 2017. Fotoreportaż - I miejsce w kategorii WYDARZENIA Mariusz Janiszewski, 'Doc! Photo Magazine'

Grand Press Photo 2017. Pierwsza nagroda za fotoreportaż w kategorii Wydarzenia

Za fotoreportaż w kategorii Wydarzenia I nagrodę otrzymał cykl Mariusza Janiszewskiego ("Doc! Photo Magazine") z Filipin, gdzie w ciągu ośmiu miesięcy rządów prezydenta Rodriga Duterte w wojnie z gangami narkotykowymi zginęło ponad 10 tys. osób.

Fotoreportaż - I miejsce w kategorii WYDARZENIAMariusz Janiszewski, 'Doc! Photo Magazine'

Grand Press Photo 2017. Fotoreportaż - I miejsce w kategorii ŻYCIE CODZIENNE Grand Press Photo 2017. Fotoreportaż - I miejsce w kategorii ŻYCIE CODZIENNE Anna Gondek-Grodkiewicz

Grand Press Photo 2017. Pierwsza nagroda za fotoreportaż w kategorii Życie codzienne

I nagrodę za fotoreportaż w kategorii Życie codzienne otrzymała Anna Gondek-Grodkiewicz za cykl zdjęć z Tajlandii, gdzie od kilku lat rekordy popularności biją "boskie dzieci", czyli lalki, którym przypisywania jest magiczna moc. Kam Lai (w języku tajskim: bez oddechu, bez tchnienia) to imię, które Ah Mui Xae Kao (58 lat) nadała swojej lalce. Kupiła ją w Bangkoku od "świętego człowieka, który kontaktuje się z duchami". To on miał sprowadzić do plastikowego ciała Kam Lai duszę dziecka. Ah Mui traktuje Kam Lai jak żywą i uważa ją za swoją córkę, która przynosi szczęście. Nie rozstaje się z nią ani na krok, zabiera ją także do pracy, dzięki czemu - jak twierdzi - jej zarobki znacznie wzrosły.

Na gali Grand Press Photo autorka zdjęć mówiła, że fotoreportaż to opowieść o tym, jak ludzie zagłuszają samotność.

Grand Press Photo. Fotoreportaż - I miejsce w kategorii ŻYCIE CODZIENNEAnna Gondek-Grodkiewicz

Grand Press Photo 2017. Fotoreportaż - I miejsce w kategorii LUDZIE Grand Press Photo 2017. Fotoreportaż - I miejsce w kategorii LUDZIE Mariusz Janiszewski, 'Doc! Photo Magazine'

Grand Press Photo 2017. Pierwsza nagroda za fotoreportaż w kategorii Ludzie

Fotoreportaż w kategorii Ludzie - tu pierwszą nagrodę zdobył Mariusz Janiszewski ("Doc! Photo Magazine") za zdjęcia 15-letniego Jomala Sulama z Manili, który urodził się z porażeniem mózgowym. Jego największym marzeniem jest grać w bejsbol. Fotograf chodził z nim na mecze bejsbola. Udało się też kupić chłopcu nowy wózek.

Grand Press Photo. Fotoreportaż - I miejsce w kategorii LUDZIEMariusz Janiszewski, 'Doc! Photo Magazine'

Grand Press Photo 2017. NAGRODA NIKONA Grand Press Photo 2017. NAGRODA NIKONA Tomasz Padło, Fundacja Bezgranica

Grand Press Photo 2017. Nagroda specjalna Nikona

Nagrodę mecenasa konkursu, firmy Nikon otrzymał Tomasz Padło (Fundacja Bezgranica) za zdjęcie zrobione w Iranie nad jeziorem Urmia, do niedawna drugim największym słonym jeziorem świata.

Grand Press Photo 2017. NAGRODA ADOBE I ADOBE STOCK Grand Press Photo 2017. NAGRODA ADOBE I ADOBE STOCK Tadeusz Koniarz, Agencja Fotograficzna East News

Grand Press Photo 2017. Nagroda Adobe i Adobe Stock

Specjalną nagrodę Adobe dostał Tadeusz Koniarz (Agencja Fotograficzna East News) za zdjęcie: Barbara i Tadeusz Buczyńscy, ludowi artyści z Miedzianej Góry, którzy mieszkają w przyczepie kempingowej.

Grand Press Photo 2017. NAGRODA PROVIDENT POLSKA Grand Press Photo 2017. NAGRODA PROVIDENT POLSKA Piotr Gamdzyk

Grand Press Photo 2017. Nagroda Provident Polska

Firma Provident przyznała nagrodę specjalną Piotrowi Gamdzykowi za zdjęcie Ksenii Naumets-Snarskiej, tancerki Szczecińskiej Opery na Zamku, przygotowującej się za kulisami do próby generalnej baletu "Dziadek do orzechów". Zdjęcie zrobiono 2 grudnia 2016 r.

Grand Press Photo 2017. PHOTO BOOK OF THE YEAR 2016 Grand Press Photo 2017. PHOTO BOOK OF THE YEAR 2016 Adam Lach

Grand Press Photo 2017. Photo Book of The Year

Nagrodę Photo Book of The Year otrzymał "Nibyland" Adama Lacha. Projekt Nibyland to obserwacja codzienności mieszkańców gminy Września, niewielkiego regionu w zachodniej Polsce. Wykonany został dla Kolekcji Wrzesińskiej. To zwyczajna opowieść o życiu, emocjach, relacjach - a jednocześnie podróż do niezwykłego świata, którego mieszkańcy odkrywają przed nami magię swojej codzienności. Jesteśmy świadkami zarówno cichych, intymnych momentów i relacji z najbliższymi, jak i masowych wydarzeń, zbiorowych emocji. W tej pozornie niewyróżniającej się przestrzeni odnajdujemy wiele osobliwości. Nibyland to także próba zdefiniowania współczesnego wymiaru wspólnoty oraz tego, co kształtuje tożsamość danego miejsca i jego mieszkańców. Dopełnienie fotografii stanowią wiersze napisane przez 12-letnią dziewczynkę, mieszkankę wsi Węgierki, która w niezwykły sposób interpretuje otaczającą ją rzeczywistość.

Grand Press Photo 2017. II miejsce w kategorii WYDARZENIA Grand Press Photo 2017. II miejsce w kategorii WYDARZENIA Andrzej Grygiel, Polska Agencja Prasowa

Grand Press Photo 2017. Drugie miejsce w kategorii Wydarzenia

Drugą nagrodę w kategorii Wydarzenia otrzymało zdjęcie Andrzeja Grygiela (Polska Agencja Prasowa) zrobione w Katowicach podczas Czarnego Protestu w Katowicach.

Grand Press Photo 2017. III miejsce w kategorii WYDARZENIA Grand Press Photo 2017. III miejsce w kategorii WYDARZENIA Maciej Moskwa, Testigo Documentary

Grand Press Photo 2017. Trzecie miejsce w kategorii Wydarzenia

Trzecią nagrodę w kategorii Wydarzenia otrzymało zdjęcie Macieja Moskwy (Testigo Documentary) pokazujące powrót chrześcijan do miasta Erbil w Iraku.

Grand Press Photo 2017. II miejsce w kategorii ŻYCIE CODZIENNE Grand Press Photo 2017. II miejsce w kategorii ŻYCIE CODZIENNE Monika Jaśkowska-Bablok

Grand Press Photo 2017. Drugie miejsce w kategorii Życie codzienne

Drugą nagrodę w kategorii Życie codzienne dostało zdjęcie Moniki Jaśkowskiej-Bablok zrobione w Pogorzelicy w ostatni weekend wakacji.

Grand Press Photo 2017. III miejsce w kategorii ŻYCIE CODZIENNE Grand Press Photo 2017. III miejsce w kategorii ŻYCIE CODZIENNE Anna Kłosek

Grand Press Photo 2017. Trzecie miejsce w kategorii Życie codzienne

W kategorii Życie codzienne trzecie miejsce zajęło zdjęcie Anny Kłosek zrobione dzieciom z polskiego przedszkola we Lwowie.

Grand Press Photo 2017. II miejsce w kategorii LUDZIE Grand Press Photo 2017. II miejsce w kategorii LUDZIE Damian Lemański, 'Tygodnik Kętrzyński'

Grand Press Photo 2017. Drugie miejsce w kategorii Ludzie

II nagrodę w kategorii Ludzie także dostał Damian Lemański. Nagrodzono zdjęcie zrobione dzieciom bawiącym się na romskim osiedlu w Koszycach. Fotograf opowiadał, że bardzo zżył się z mieszkańcami osiedla. Teraz wróci tam, by prowadzić warsztaty fotograficzne dla dzieci.

Grand Press Photo 2017. III miejsce w kategorii LUDZIE Grand Press Photo 2017. III miejsce w kategorii LUDZIE Damian Lemański, 'Tygodnik Kętrzyński'

Grand Press Photo 2017. Trzecie miejsce w kategorii Ludzie

W kategorii Ludzie III nagrodę otrzymało inne zdjęcie Damiana Lemańskiego ('Tygodnik Kętrzyński') pokazujące osiedle Lunik IX w słowackich Koszycach, prawie w 100 proc. zamieszkałe przez Romów. Jest ich tam 4,5-6 tys. Żyją bez bieżącej wody i gazu, prąd mają od godz. 14 (i to tylko ci, którzy płacą 60 euro miesięcznie), ale czują się wolni. Dla wielu Słowaków to najciemniejszy zakamarek ich kraju. Na Luniku to, co dla jednych jest już śmieciem, dla innych może być cennym znaleziskiem. Młodzi mężczyźni niosą krzesło obrotowe i poduszki z kanapy dopiero co wyrzucone z balkonu drugiego piętra.

Grand Press Photo 2017. II miejsce w kategorii SPORT Grand Press Photo 2017. II miejsce w kategorii SPORT Tomasz Jodłowski

Grand Press Photo 2017. Drugie miejsce w kategorii Sport

Miejsce drugie w kategorii Sport to zdjęcie Tomasza Jodłowskiego z biegu ekstremalnego Runmageddon w Zabrzu.

Grand Press Photo 2017. III miejsce w kategorii SPORT Grand Press Photo 2017. III miejsce w kategorii SPORT Tomasz Jastrzębowski, Foto Olimpik

Grand Press Photo 2017. Trzecie miejsce w kategorii Sport

Trzecią nagrodę w kategorii Sport dostało zdjęcie Tomasz Jastrzębowskiego (Foto Olimpik) zrobione na Euro 2016, gdy podczas meczu Anglia - Rosja na stadionie wybuchły zamieszki.

Grand Press Photo 2017. II miejsce w kategorii ŚRODOWISKO Grand Press Photo 2017. II miejsce w kategorii ŚRODOWISKO PIOTR LITWIC, 'Nowości'

Grand Press Photo 2017. Drugie miejsce w kategorii Środowisko

Drugie miejsce w kategorii Środowisko zajęło zdjęcie Piotra Litwica ("Nowości") pokazujące daniele, które odwiedziły osiedle w Grudziądzu w poszukiwaniu jedzenia. Jak mówił fotograf, zdjęcie zrobił w czasie wieczornej wizyty u rodziców. Daniele często odwiedzają ich osiedle.

Grand Press Photo 2017. III miejsce w kategorii ŚRODOWISKO Grand Press Photo 2017. III miejsce w kategorii ŚRODOWISKO Daniel Frymark, Radio Weekend / Testigo Documentary

Grand Press Photo 2017. Trzecie miejsce w kategorii Środowisko

Trzecie miejsce w kategorii Środowisko to zdjęcie Daniela Frymarka (Radio Weekend/Testigo Documentary) zrobione w oceanarium uShaka Sea World w Durbanie.

Grand Press Photo 2017. II miejsce w kategorii PORTRET Grand Press Photo 2017. II miejsce w kategorii PORTRET Marcin Kaliński

Grand Press Photo 2017. Drugie miejsce w kategorii Portret

Drugie miejsce w kategorii Portret zajęła fotografia 14-letniego Maćka, który opiekuje się niepełnosprawnym ojcem, wykonana przez Marcina Kalińskiego.

W tej rodzinie role się odwróciły. Maciek miał trzy lata, kiedy ugotował rodzicom pierwszą pomidorówkę. Od najmłodszych lat opiekował się niepełnosprawnymi, chorymi na stwardnienie rozsiane rodzicami. By móc dźwigać chorą matkę, zapisał się siłownię (niedawno matka zmarła).

Grand Press Photo 2017. III miejsce w kategorii PORTRET Grand Press Photo 2017. III miejsce w kategorii PORTRET Adam Stępień, 'Gazeta Wyborcza'

Grand Press Photo 2017. Trzecie miejsce w kategorii Portret

Trzecie miejsce w kategorii Portret to Adam Stępień z "Gazety Wyborczej" i zdjęcie prof. Andrzeja Rzeplińskiego, byłego prezesa Trybunału Konstytucyjnego.

Grand Press Photo 2017. II miejsce w kategorii KULTURA I ROZRYWKA Grand Press Photo 2017. II miejsce w kategorii KULTURA I ROZRYWKA Tomasz Lazar

Grand Press Photo 2017. Drugie miejsce w kategorii Kultura i rozrywka

Drugie miejsce w kategorii Kultura przypadło fotografii Tomasza Lazara pokazujące członków alternatywnego klubu dla fetyszystów w lokalu Department H w Tokio. To część cyklu przygotowanego przez tego fotorgafa.

Grand Press Photo 2017. III miejsce w kategorii KULTURA I ROZRYWKA Grand Press Photo 2017. III miejsce w kategorii KULTURA I ROZRYWKA Wojciech Grzędziński, dla Aleteia.pl

Grand Press Photo 2017. Trzecie miejsce w kategorii Kultura i rozrywka

Trzecie miejsce w kategorii Kultura zajął Wojciech Grzędziński (Aleteia.pl). Nagrodzono jego zdjęcie zrobione podczas Światowych Dni Młodzieży w sanktuarium w Krakowie-Łagiewnikach. Pielgrzym modli się przed zakrwawioną sutanną Jana Pawła II, inni fotografują i rozmawiają

Grand Press Photo 2017. Fotoreportaż - II miejsce w kategorii ŻYCIE CODZIENNE Grand Press Photo 2017. Fotoreportaż - II miejsce w kategorii ŻYCIE CODZIENNE Kuba Kamiński, Polska Agencja Prasowa

Grand Press Photo 2017. Drugie miejsce za fotoreportaż w kategorii Życie codzienne

II nagrodę za fotoreportaż w kategorii Życie codzienne dostał cykl Kuby Kamińskiego (Polska Agencja Prasowa). To zapis podróży autora po Wschodnim Wybrzeżu Stanów Zjednoczonych z małym aparatem kompaktowym na kliszę.

Grand Press Photo 2017. Fotoreportaż - II miejsce w kategorii ŻYCIE CODZIENNEKuba Kamiński, Polska Agencja Prasowa

Grand Press Photo 2017. Fotoreportaż - II miejsce w kategorii LUDZIE Grand Press Photo 2017. Fotoreportaż - II miejsce w kategorii LUDZIE Mariusz Śmiejek, dla 'Gazety Wyborczej'

Grand Press Photo 2017. Drugie miejsce za fotoreportaż w kategorii Ludzie

W kategorii Ludzie drugą nagrodę za fotoreportaż dostał cykl Mariusza Śmiejka (dla "Gazety Wyborczej") pokazujący, że w Belfaście konflikt między irlandzkimi katolikami a brytyjskimi protestantami wciąż daje się we znaki mieszkańcom.

Grand Press Photo 2017. Fotoreportaż - II miejsce w kategorii LUDZIEMariusz Śmiejek, dla 'Gazety Wyborczej'

Grand Press Photo 2017. Fotoreportaż - II miejsce w kategorii WYDARZENIA Grand Press Photo 2017. Fotoreportaż - II miejsce w kategorii WYDARZENIA Szymon Barylski, 'The Irish Times'

Grand Press Photo 2017. Drugie miejsce za fotoreportaż w kategorii Wydarzenia

Serbia, Belgrad. Okolice głównego dworca kolejowego w Belgradzie, gdzie schronienia szuka ok. tysiąc. uchodźców. To właśnie tu zdjęcia do swojego cyklu zrobił Szymon Barylski. Magazyny okupowane są przez mężczyzn i nieletnich pochodzących głównie z Pakistanu i Afganistanu. Tłoczą się w opuszczonych budynkach, w których panują straszne warunki sanitarne. Obawiają się też o swoje bezpieczeństwo. Serbia stała się kluczowym punktem tranzytowym dla uchodźców, którzy chcą rozpocząć nowe życie w Europie Zachodniej.

Grand Press Photo 2017. Fotoreportaż - II miejsce w kategorii WYDARZENIASzymon Barylski

Od kiedy wiosną 2016 roku droga bałkańska do Europy Zachodniej została oficjalnie zamknięta, uchodźcy są zdani na siebie. Próbują przekroczyć granicę chorwacko-serbską i węgiersko-serbską, gdzie spotykają się z niezwykłą brutalnością policji i straży granicznej. Są zamykani w aresztach, bici, okradani i upokarzani. Pomimo tej sytuacji i stanu, w jakim się znajdują, starają się żyć "normalnym" życiem.

Zobacz też zdjęcia Grand Press Photo z 2016 roku >>>

Więcej o: