"Emituje światło jak stutysięczne miasto, widać je z odległości 60 km". Czesi skarżą się, że nie mogą spać, cierpi też środowisko. Co jest przyczyną zamieszania?

Sprawa ciągnie się już od ponad roku. Mieszkańcy położonego niedaleko polskiej granicy czeskiego Liberca narzekają na problemy ze snem. Światło zanieczyszcza też pierwszy w Polsce park ciemnego nieba. Problemem może zająć się nawet Parlament Europejski...
Światło ze szklarni Światło ze szklarni PETR DAVID JOSEK/AP

"Emituje światło jak stutysięczne miasto, widać je z odległości 60 km". Czesi skarżą się, że nie mogą spać, cierpi też środowisko. Co jest przyczyną zamieszania?

Sprawa ciągnie się już od ponad roku. Mieszkańcy przygranicznych okolic czeskiego Liberca narzekają na problemy ze snem. Światło zanieczyszcza też pierwszy w Polsce park ciemnego nieba. Problemem może zająć się nawet Parlament Europejski...

Szklarnie w Bogatyni. Za nimi widać kominy elektrowni Turów Szklarnie w Bogatyni. Za nimi widać kominy elektrowni Turów PETR DAVID JOSEK/AP

Szklarnia. W tle kominy elektrowni

Powodem skarg naszych sąsiadów jest 10-hektarowa szklarnia, w której uprawiane są ogórki i pomidory. Obiekt położony jest w okolicy Bogatyni, obok znajdują się także elektrownia i odkrywkowa kopalnia węgla.

Łuna ze szklarni w Bogatynii Łuna ze szklarni w Bogatynii PETR DAVID JOSEK/AP

Widok z oddali. Po prawej poświata nad szklarnią

Zdaniem czeskich astronomów, szklarnia emituje światło w natężeniu takim jak stutysięczne miasto. Ma być je widać z odległości nawet 60 km. Narzekali na nie już rok temu mieszkańcy niemieckiej Żytawy (Zittau).

Szklarnia opodal Bogatyni Szklarnia opodal Bogatyni Petr David Josek / AP (AP Photo/Petr David Josek)

"Lampy stwarzają dogodny klimat do uprawy zdrowych i smacznych pomidorów nawet w zimie"

"Tuż przy granicy polsko-niemieckiej powstała pierwsza w Polsce i jedna z nielicznych w Europie szklarnia wyposażona w system lamp, które stwarzają dogodny klimat do uprawy zdrowych i smacznych pomidorów nawet w zimie. Energia elektryczna pobierana ze znajdującej się w pobliżu elektrowni umożliwia stworzenie doskonałych warunków do wegetacji tych warzyw" - napisano na stronie firmy, zarządzającej budynkiem.

Szklarnia się świeci

W okolicy znajduje się Izerski Park Ciemnego Nieba. Parki takie to obszary wyznaczone do ochrony przed zanieczyszczeniem światłem ciemności nocnej wyjątkowego środowiska naturalnego.

Astronom przygotowuje aparat do zmierzenia poziomu światła emitowanego przez szklarnię

Izerski park to pierwszy w Polsce park ciemnego nieba oraz pierwszy na świecie transgraniczny park tego typu. Ma powierzchnię ok. 7,5 tys. ha.

Szklarnia w nocy

Liberecki wojewoda Martin Puta wskazał na problem braku regulacji prawnych dotyczących zanieczyszczenia światłem zarówno w Czechach, jak i Polsce. To może stać się głównym przedmiotem prac Parlamentu Europejskiego w kontekście polsko-czeskiego sporu.

Więcej o: