Polskie dworce jak lotniska. Co zobaczą kibice na Euro 2012 [ZDJĘCIA]

Warszawa Wschodnia

Otwarcie zaplanowano na środę. - Dworzec Warszawa Wschodnia wygląda teraz tak, że można na nim organizować pokazy mody. Wyjaśniał, wypiękniał, ukazał swą konstrukcję ze stali - pisała 'Gazeta Stołeczna'.

opis

Wschodni od zewnątrz wygląda okazale

Rzeczywiście, zaniedbany przez dziesięciolecia dworzec mógłby stać się teraz wizytówką PKP. Posadzka z granitu, oświetlenie typu LED, windy, których wcześniej brakowało i klimatyzacja. Budynek jest też w pełni dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Niewidomi mają do dyspozycji prowadnice na laski, jest też informacja alfabetem Braille?a.

opis

Estetyczne toalety

Bezpieczeństwa ma pilnować ok. 100 kamer monitoringu.

Koszt modernizacji Wschodniego to prawie 60 mln zł. Nie wystarczyło pieniędzy na remont tuneli pod torami i peronów. Część została tylko odświeżona.

Zobacz więcej zdjęć dworca Warszawa Wschodnia [OD 1 DO 51]>>

Poznań Główny

Powstał w rekordowo szybkim tempie, jego budowa trwała bowiem niespełna rok. We wtorek zostanie oficjalnie otwarty.

opis

Przeszklona hala dworca

Dworzec PKP to tylko część dużego, wciąż budowanego, kompleksu komunikacyjnego ( do tej pory dworzec był drugim co do liczby pasażerów obiektem w Polsce). W sąsiedztwie powstaje też dworzec autobusowy, galeria handlowa i parkingi na blisko 1000 samochodów.

Nowoczesna architektura dworca kojarzy się z zachodnioeuropejskimi lotniskami. Główna hala ma teraz powierzch­nię 1414 m kw. Do dyspozycji podróżnych jest dziesięć kas i dziewięć automatów bile­towych. Powstał też nowoczesny sys­tem infor­ma­cji o rozkładzie jazdy, zbu­dowany z wyświ­et­laczy LED. Do tego jednolite tablice kierunk­owe w języku pol­skim i ang­iel­skim.

opis

Wejście do nowego dworca

Poznańskie centrum komunikacyjne w sumie ma pochłonąć 160 mln euro. Za projekt realizowany w ramach part­nerstwa pub­liczno-pry­wat­nego odpowiada węgierska firma Tri­Granit Develop­ment.

Zobacz więcej zdjęć dworca w Poznaniu [OD 61 DO 71]>>

Warszawa Stadion

Jeszcze niedawno dworzec był w opłakanym stanie. Wszystko się sypało, było brudno i niedbale. Jego stan się pogarszał ze względu na bliskość bazaru na Stadionie Dziesięciolecia.

Dworzec Stadion

Teraz jest jasno i przestronnie. Nad głową wydyma się biały "żagiel" z betonu - dach łupinowy. Cały dworzec wrócił do pier­wot­nej, ciemnografitowo-​białej kolorystyki. W takich kolorach ułożone zostaną płyty posadzki w hali głównej i poma­lowane tynki ścian.

Całość uzu­pełniły wstawki z luks­ferów i wielka ściana boczna wyko­nana z tego właśnie mate­ri­ału.

24.02.2012 WARSZAWA , NOWY DWORZEC STADION PO REMONCIE . FOT. ALBERT ZAWADA / AGENCJA GAZETA

Toalety z prawdziwego zdarzenia

Wymienione zostały wszystkie instalacje: wodno-kanalizacyjne, systemu ogrzewania, elektryczne i teletechniczne, drzwi, okna. Obiekt został dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Inwestycja pochłonęła 5,1 mln zł.

W tym roku otwarty został także Dworzec Centralny, który prawdopodobnie przyjmie najwięcej kibiców na Euro 2012>>

Zobacz więcej zdjęć dworca Warszawa Stadion [OD 51 DO 60]>>

Remont dworca Wrocław Główny. Tak wyglądał on w niedzielę Remont dworca Wrocław Główny. Tak wyglądał on w niedzielę Fot. Maciej Świerczyński / Agencja Wyborcza.pl

Wrocław

To jeden z najpiękniejszych dworców w Polsce. I jedna z najdroższych modernizacji - blisko 300 mln.

Na budowie pracuje jeszcze około 1 tys. osób, ale dworzec ma być gotowy już pod koniec tygodnia. Gruntowny remont przeprowadzono i wewnątrz, i od zewnątrz. Blask zyskały nie hale, poczekalnie, punkty usługowe czy informacyjne, pieczołowicie wyremontowane są także perony i tunele. Ułożono tam posadzkę wykonaną z granitowych płyt, a także okładziny ścienne wykonane z cegieł szkliwionych. Z kolei w tunelu miejskim rewitalizowane zostały oryginalne cegły szkliwione.

27.05.2012 WROCLAW , REMONT DWORCA GLOWNEGO WE WROCLAWIUFOT. MACIEJ SWIERCZYNSKI / AGENCJA GAZETA SLOWA KLUCZOWE:PKP REMONT DWORZEC

Jeden z wyremontowanych peronów

Podczas prac budowlanych odkryto m.in. polichromie i drewniane secesyjne witryny - wszystkie te elementy przeszły konserwacje i zostaną uwidocznione.

Podobnie jak met­alowe smoki, zapomniany ele­men­t zdo­bień hal per­onowych.

opis

Po latach widać ozdobne smoki

Dworzec zyska też podziemny parking. Prawie gotowy jest plac przed budynkiem dworca, gdzie będzie można odpocząć m.in. na zielonych wysepkach.

Zobacz więcej zdjęć dworca Wrocław Główny [OD 72 DO 88]>>

Gdynia

Kosztująca 40 mln zł przebudowa i renowacja dworca polegała przede wszystkim, na odtworzeniu architektury zabytkowej budynku, odrestaurowaniu mozaik na ścianach, malowideł na suficie i podłóg. Kon­ser­wa­torzy przy­wró­cili dawny blask m.in. mozaikom w hali dworca, przed­staw­ia­ją­cymi sceny morskie i por­towe.

Podczas prac odkryto też podziemne kory­tarze i zaka­marki, stare mury, których nie było w żadnych ist­nieją­cych planach.

opis

Ostatnie prace na zewnątrz dworca

W piwnicach będzie m.in. bagażownia, toalety, część powierzchni ma być przeznaczona pod wynajem. W budynku powstanie całodobowa poczekalnia dla podróżnych.

Dworzec w Gdyni

Wnętrze po modernizacji

Po modernizacji przestrzeń dostosowana jest do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Zobacz więcej zdjęć dworca w Gdyni [OD 89 DO 97]>>

Nie tylko miasta Euro 2012. Tak pięknieją polskie dworce [ZDJĘCIA]
Kliknij, by przeczytać artykuł