Tak wojna zmieniła kraj i społeczeństwo w ruinę. Syria na zdjęciach

Dziesięć lat wojny w Syrii spustoszyło kraj. Pochłonęło setki tysięcy żyć i zmusiło do ucieczki miliony osób. Pokazujemy, jak ten kraj wyglądał przed wybuchem wojny domowej oraz to, jak wygląda dziś.

Syria przed wojną - kraj tętniący życiem

Przed 2011 rokiem Syria wyglądała zupełnie inaczej. Nie był to raj, panowała w niej dyktatura, ale kraj żył. Pisze o tym twórca strony Syria Before 2011, który na Instagramie pokazuje, jak wyglądało to państwo przed wybuchem wojny domowej. '[Strona - przyp. red.] ma na celu dokumentowania epoki, w której widzieliśmy różne rzeczy: i piękne, i złe' - podkreśla Syryjczyk. Poniżej kilka zamieszczonych przez niego fotografii.

Damaszek, 2010

Damaszek, 2006

Syria przed wojną - kraj tętniący życiem

Mija 10 lat od wybuchu syryjskiej wojny domowej, która kosztowała życie setki tysięcy osób, a ponad połowę Syryjczyków zmusiła do ucieczki z domów. Syryjczycy w kraju i na uchodźstwie bardziej niż kiedykolwiek potrzebują pomocy. Dlatego w Gazeta.pl #PamiętamyoSyrii - nie tylko w rocznicę opisujemy sytuację w kraju, a teraz pamiętamy szczególnie i wraz z Polskim Centrum Pomocy Międzynarodowej zbieramy środki na prowadzenie przychodni dla syryjskich uchodźców w Libanie. Możesz wesprzeć zbiórkę na Facebooku i stronę PCPMTu przeczytasz więcej o celu zbiórki.

As-Suwajda, 2008

Malula, 2008

Damaszek, 2004

Syria przed wojną - kraj tętniący życiem

Aleppo, 2009

Latakia, 2009

Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez MY SYRIA (@mysyria_)

Damaszek, 2009

15 marca 2011. Wszystko się zmieniło

10 lat temu, na fali Arabskiej Wiosny, w Syrii rozpoczęły się protesty przeciwko reżimowi dyktatora Baszara al-Asada. 6 marca grupa 15 nastolatków napisała na murze w mieście Daraa hasło: 'Lud chce upadku reżimu'. Młodzież została aresztowana i torturowana przez tajną policję. Wówczas Syryjczycy wyszli na ulice i żądała ich uwolnienia. 15 marca protesty ogarnęły największe miasta: Aleppo i Damaszek. Do manifestujących zaczęto strzelać - pokojowe demonstracje antyrządowe przekształciły się w krwawe starcia z wojskiem i policją.

Wojna domowa w Syrii Wojna domowa w Syrii Fot. Felipe Dana / AP Photo

15 marca 2011. Wszystko się zmieniło

'Ludność cywilna żyje w nieustannym zagrożeniu atakami, a sytuacja z roku na rok jest coraz gorsza. Wieloletnia wojna sprawiła, że mieszkańcy Syrii żyją w bardzo trudnych warunkach. Większość z nich uciekła ze swoich domów w poszukiwaniu bezpieczniejszego schronienia' - podkreśla Polska Akcja Humanitarna. Na początku marca 2021 r. w 'The Guardian' ukazał się materiał, w którym podkreślono, że ponad 75 proc. syryjskich uchodźców może cierpieć na zespół stresu pourazowego (PTSD). Badanie organizacji Syria Relief przeprowadzono wśród 721 Syryjczyków mieszkających w Libanie, Turcji i Idlib w północno-zachodniej Syrii. Wykazało ono, że 84 proc. z nich miało co najmniej siedem z 15 kluczowych objawów PTSD. Według Organizacji Narodów Zjednoczonych 60 proc. populacji nie ma dostępu do żywności.


fot. Wikimedia Commons/Jayshalkurr, CC BY-SA 3.0

Wojna domowa w Syrii
screen: Voice of America News: Scott Bobb reports from Aleppo, Syria, Wikimedia Commons domena publiczna

Wojna domowa w Syrii Wojna domowa w Syrii Fot. Ghaith Alsayed / AP Photo

Kiedyś tłumy w restauracjach, dziś zalane obozy dla uchodźców

Wojna zmusiła miliony Syryjczyków do opuszczenia swoich domów. Część z nich mieszka w obozach dla uchodźców, które m.in. są systematycznie zalewane w trakcie zimy. Na zdjęciu chłopiec, który wraz ze swoim młodszym rodzeństwem spędził całą noc na wylewaniu wody z namiotu.

Miliony dzieci urodzonych od 2011 roku nie znają innego życia niż tego przepełnionego wojną, strachem i niepewnością.

Wojna domowa w Syrii Wojna domowa w Syrii Fot. Hussein Malla / AP Photo

Dzieci, które nie znają świata bez wojny

Na zdjęciu powyżej 10-letni Omar, który przed wojną uciekł ze swojego rodzinnego miasta. Chłopiec sprzedaje kwiaty na ulicy w Bejrucie. Na fotografii trzyma zabawkowy pistolet.

***

10 marca UNICEF poinformował, że w ciągu 10 lat wojny zginęło lub zostało rannych 12 tys. dzieci. Konflikt zbrojny spowodował także, że miliony dzieci pozbawione zostały dostępu do edukacji.

A displaced Syrian boy holds a chicken, as he sits outside his family
Fot. Hussein Malla / AP Photo

A displaced Syrian girl holds her cat, as she walks on an unpaved street at a refugee camp in Bar Elias, Bekaa Valley, Lebanon, Friday, March 5, 2021. UNICEF said Wednesday, March 10, 2021 that Syria
Fot. Hussein Malla / AP Photo

Syryjskie dzieci w obozie dla uchodźców w Bar Elias w Dolinie Bekaa w Libanie.

10 rocznica wojny domowej w Syrii 10 rocznica wojny domowej w Syrii Fot. Hussein Malla / AP Photo

Mieli własne domy. Dziś tak żyją

A Syrian displaced woman with her daughter sit outside their tent, as they enjoying the sunny weather at a refugee camp, in Bar Elias, in eastern Lebanon
Fot. Hussein Malla / AP Photo

A Syrian displaced man Mohammed Zakaria, 53, who fled his Syrian hometown of Homs in 2012, works at his gas and oil shop which is at the entrance of his tent at a refugee camp, in Bar Elias, in eastern Lebanon
Fot. Hussein Malla / AP Photo

10 lat wojny na zdjęciach

Na 10. rocznicę wybuchu wojny domowej w Syrii Agence France Presse stworzyła kolaże ze zdjęć swoich fotoreporterów:

Więcej o: