Sylwester 2019. Pożary w Australii, protesty w Hongkongu. Zobacz, jak świat wita nowy rok i dekadę

W południe polskiego czasu 2020 rok powitały Nowa Zelandia, Fidżi oraz Tonga. Na wyspach Chatham nowy rok rozpoczął się 45 minut wcześniej. Jako pierwsi kartki w kalendarzach zmienili mieszkańcy Samoa oraz wschodniej części wysp Kiribati.
Sydney Sydney Fot. Mick Tsikas

Australia, Sylwester w cieniu pożarów

Australia jest jednym z pierwszych państw, które witają nowy rok, a pokaz fajerwerków w Sydney ogląda na zdjęciach i w transmisjach cały świat. Jednak tym razem noworoczna zabawa jest przyćmiona przez ogromne pożary buszu, które od tygodni szaleją w Australii. W Sylwestra. W jednej z miejscowości tysiące mieszkańców musiało uciekać na plażę, gdzie przed ogniem bronili ich strażacy. Sam pokaz w Sydney był krytykowano za to, że odbędzie się pomimo pożarów - jednak władze miasta oświadczyły, że pokaz odbędzie się, ponieważ 'wysyła to mocny sygnał do społeczności'. 

Pokaz fajerwerków nad zatoką w Sydney obył się o godzinie 21. 

Nowy Rok w Sydney Nowy Rok w Sydney YouTube/Euronews

Nowy Rok pod znakiem pożarów w Australii

Od tygodni Australia zmaga się z ogromnymi pożarami. Na nagraniach z Sydney uwieczniających pokazy fajerwerków widać dym.

Jeden z dwóch pokazów fajerwerków w Brisbane Jeden z dwóch pokazów fajerwerków w Brisbane Jeden z dwóch pokazów fajerwerków w Brisbane / Fot. Dan Peled/AAP Image via AP

Dwa pokazy w Brisbane

Brisbane jest kolejnym australijskim miastem, w którym już odbył się jeden z dwóch zaplanowanych na wieczór pokazów fajerwerków z okazji nowego roku 2020 r. Pierwszy o 20:30 był przewidziany dla rodzin, a drugi o północy dla biesiadników, który potrwa 10 minut.

Korea Południowa Korea Południowa Fot. Ahn Young-joon / AP Photo

2020 w Korei

Innym z krajów, które witają nowy rok szybciej niż większość świata, jest Korea Południowa. 

Nowy Rok w Japonii Nowy Rok w Japonii Fot. Jae C. Hong / AP Photo

Parada noworoczna w Tokio

W Tokio Nowy Rok został powitany tradycyjną paradą. Wzięli w niej udział Japończycy ubrani w kimona, z pomalowanymi twarzami i wielkimi maskami lisa. Odbyły się także pokazy fajerwerków.

Tajwan. Nowy Rok Tajwan. Nowy Rok Twitter/@diarioelpopular

Tajwan wita Nowy Rok

Nowy Rok został hucznie przywitany na Tajwanie.

#VIDEO Llegó la medianoche a #Taiwan y con ello el #A?oNuevo. ?Increible juego de luces! ??https://t.co/nobq50oFyh pic.twitter.com/bmZ7XIRCKc

- El Popular (@diarioelpopular) 31 grudnia 2019

Nowy Rok w Chinach Nowy Rok w Chinach Fot. Ng Han Guan / AP Photo

Pekin świętuje nadejście roku 2020

O godzinie 17:00 polskiego czasu nadejście nowego roku świętowali Chińczycy. W Pekinie impreza sylwestrowa odbyła się w pobliżu siedziby Zimowych Igrzysk Olimpijskich, których w 2022 roku gospodarzem będą Chiny.

Noworoczne protesty w Hongkongu Noworoczne protesty w Hongkongu Fot. Vincent Yu / AP Photo

Noworoczne protesty w Hongkongu

Na ulicach Hongkongu tysiące osób zebrały się na oświetlonych neonami promenadach w Victoria Harbour. Uczestnicy antyrządowego protestu na krótko zablokowali prowadzącą do portu ulicę Nathan Road. Wzywali ludzi, aby nie rezygnowali w nowym roku z walki o demokrację. Manifestanci uciekli, gdy na miejsce przybyła policja, która zatrzymała kilka osób.

Władze Hongkongu po raz pierwszy od dekady odwołały pokaz sztucznych ogni o północy, argumentując to obawami dotyczącymi bezpieczeństwa. Zamiast tego odbyła się "Symfonia świateł", obejmująca projekcje na najwyższych drapaczach chmur.

Prezydent Chin Xi Jinping w noworocznym przemówieniu wezwał Hongkong do powrotu do stabilności po miesiącach protestów prodemokratycznych.

Nowy Rok w Singapurze Nowy Rok w Singapurze Twitter/@Mercury150

Wielki zegar z dronów w Singapurze

W Singapurze czas do nadejścia roku 2020 odliczał wielki zegar utworzony z 500 dronów.