Politycy, bohaterowie i wybitni ludzie kultury. Wspominamy znanych, którzy odeszli w ostatnim roku

Nie sposób zebrać nazwisk wszystkich osób, które odeszły przez ostatni rok - byli wśród nich politycy, artyści, bohaterowie powstania. Wspominamy ich z okazji Wszystkich Świętych.
Prezydent miasta Paweł Adamowicz nie żyje Prezydent miasta Paweł Adamowicz nie żyje Fot. Bartosz Bańka / Agencja Wyborcza.pl

Paweł Adamowicz

Paweł Adamowicz był polskim prawnikiem, politykiem i samorządowcem. Funkcję prezydenta Gdańska pełnił od 1998 roku. W niedzielę 13 stycznia został kilkukrotnie ugodzony nożem podczas finału WOŚP.

Przeszedł pięciogodzinną operację w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym, jednak urazy były bardzo ciężkie - poważna rana serca, rana przepony oraz rany jamy brzusznej. Pawłowi Adamowiczowi przetoczono 41 jednostek krwi. Zmarł następnego dnia. Miał 53 lata.

Prof. Karol Modzelewski Prof. Karol Modzelewski Fot. Michał Mutor / Agencja Wyborcza.pl

Prof. Karol Modzelewski

Prof. Karol Modzelewski zmarł 28 kwietnia. Był wybitnym politykiem i historykiem średniowiecza, więźniem politycznym i jednym z najważniejszych dysydentów PRL. Miał 81 lat.

Zmarł Jan Kobuszewski. Miał 85 lat Zmarł Jan Kobuszewski. Miał 85 lat Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Wyborcza.pl

Jan Kobuszewski

Jan Kobuszewski, wybitny aktor teatralny i filmowy, zmarł w 28 września. Miał 85 lat. Znany był pokoleniom Polaków. Grał w pierwszym polskim serialu telewizyjnym 'Barbara i Jan', wystąpił też w kilkudziesięciu filmach, między innymi Stanisława Barei 'Brunet wieczorową porą', 'Nie ma róży bez ognia' czy 'Poszukiwany, poszukiwana'.

Piotr Woźniak-Starak Piotr Woźniak-Starak Agata Grzybowska/Agencja Wyborcza.pl

Piotr Woźniak-Starak

Producent filmowy Piotr Woźniak-Starak poszukiwany był od 18 sierpnia. Około godziny 2 rano mężczyzna wypadł z motorówki, którą razem z 27-letnią kobietą pływał po jeziorze Kisajno na Mazurach. 22 sierpnia MSWiA poinformowało, że odnaleziono jego ciało.  

Prywatnie Piotr Woźniak-Starak był pasierbem właściciela zakładów farmaceutycznych Polpharma Jerzego Staraka, synem restauratorki Anny Woźniak-Starak i mężem prezenterki telewizyjnej Agnieszki Woźniak-Starak. 39-latek był także producentem filmowym oraz współwłaścicielem i członkiem zarządu przedsiębiorstwa producenckiego Watchoutstudio.

Jan Olszewski nie żyje Jan Olszewski nie żyje fot. Agencja Wyborcza.pl

Jan Olszewski

Jan Olszewski zmarł 8 lutego. Był premierem polskiego rządu w latach 1991-1992, posłem, opozycjonistą w okresie PRL i obrońcą w procesach politycznych - bronił między innymi Karola Modzelewskiego i Jacka Kuronia. 
 

George H.W. Bush w 1976 roku George H.W. Bush w 1976 roku David Hume Kennerly [Public domain]

George H.W. Bush

1 grudnia, w wieku 94 lat zmarł George H.W. Bush. O śmierci 41. prezydenta Stanów Zjednoczonych poinformowała rodzina. George Bush senior zmarł niespełna 8 miesięcy po śmierci swojej żony Barbary Bush.

Zofia Czerwińska Zofia Czerwińska Fot. Albert Zawada / Agencja Wyborcza.pl

Zofia Czerwińska

Zofia Czerwińska zmarła 13 marca. Sama o sobie mówiła, że jest aktorką trzech zdań: 'Może herbatki, panie inżynierze? z 'Czterdziestolatka', 'Prawe oczko misia Rysia i lewe oczko misia Rysia' z 'Misia' i 'Jak ktoś całe życie mieszkał w mieście, to się za Chiny do wiochy nie przyzwyczai' z serialu 'Alternatywy 4'. Dla fanów jej talentu i osobowości była jednak zdecydowanie kimś więcej.

Do końca życia była aktywna zawodowo, angażowała się także społecznie - w 2017 roku została ambasadorką akcji 'Ramię w ramię po równość' Kampanii Przeciwko Homofobii.

Karel Gott w swojej willi Karel Gott w swojej willi Fot. Jacek Piotrowski / Agencja Wyborcza.pl

Karel Gott

Karel Gott, legendarny czeski piosenkarz zmarł przed północą 1 października w swoim domu w czeskiej Pradze. Jest uznawany za jednego z najbardziej znanych czeskich wokalistów, jego największe przeboje to 'Lady Carneval', 'Osłodzę sobie kawę', 'Gdzie masz, ptaszku, swoje gniazdo' czy 'Dzwonki szczęścia'. Artysta miał 80 lat, zmarł na białaczkę.


 

Jan Szyszko Jan Szyszko Fot. Jan Rusek / Agencja Wyborcza.pl

Prof. Jan Szyszko

Prof. Jan Szyszko był leśnikiem i nauczycielem akademickim. W latach 1997-1999 pełnił funkcję ministra ochrony środowiska, zasobów naturalnych i leśnictwa. Szefem resortu środowiska był również w latach 2005-2007 i 2015-2018. Zasiadał w Sejmie V, VI, VII i VIII kadencji.

Kornel Morawiecki Kornel Morawiecki Fot. Albert Zawada / Agencja Wyborcza.pl

Kornel Morawiecki

Kornel Morawiecki zmarł 30 września. W latach osiemdziesiątych zasłynął jako założyciel i działacz Solidarności Walczącej, tuż przed śmiercią został za to odznaczony Orderem Orła Białego za zasługi na rzecz przemian demokratycznych w Polsce. W 2016 roku założył ugrupowanie Wolni i Solidarni, a podczas pierwszego posiedzenia Sejmu VIII kadencji pełnił funkcję marszałka seniora. Kornel Morawiecki od kilku miesięcy zmagał się z rakiem trzustki. Po chemioterapii u polityka zdiagnozowane zostały problemy z nerkami i sercem. Miał 78 lat.

 
 

Symcha Ratajzer - Rotem, ps. Kazik Symcha Ratajzer - Rotem, ps. Kazik Fot. Agata Grzybowska/Agencja Wyborcza.pl

Symcha Rotem, ps. "Kazik"

Symcha Rotem (urodzony jako Szymon Ratajzer) zmarł 22 grudnia. Był jednym z liderów Żydowskiej Organizacji Bojowej. Był jednym z przywódców powstania w getcie warszawskim i uczestnikiem powstania warszawskiego. W maju 1942 roku zorganizował przeprowadzenie na aryjską stronę bojowców z getta, ratując tym życie m.in. Marka Edelmana. 

Rotem 'Kazik' od roku 1946 mieszkał w Jerozolimie, do której dostał się w ramach nielegalnej imigracji Żydów. W kwietniu 2008 roku został Honorowym Obywatelem miasta stołecznego Warszawy. Miał 94 lata.

 

Bernardo Bertolucci 030 Bernardo Bertolucci 030 fot. Associazione Culturale Cinemazero from Pordenone, Italia , CC BY-SA 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=24288846

Bernardo Bertolucci

Bernardo Bertolucci zmarł 26 listopada. Był reżyserem tak znanych filmów jak 'Ostatnie tango w Paryżu' z Marlonem Brando w roli głównej czy obsypanego Oscarami 'Ostatniego cesarza'. Zmarł w wieku 77 lat.

Reżyser Ryszard Bugajski Reżyser Ryszard Bugajski Fot. Renata Dąbrowska / Agencja Wyborcza.pl

Ryszard Bugajski

Ryszard Bugajski zmarł 7 czerwca. Był reżyserem i scenarzystą, twórca m.in. 'Przesłuchania', 'Generała Nila, 'Układu Zamkniętego' i 'Zaćmy'. 'Przesłuchanie' z wybitną rolą Krystyny Jandy było zakazane w Polsce, a jednocześnie prezentowano je w Cannes (Janda otrzymała z film Złotą Palmę). Do polskich kin trafiło dopiero po ośmiu latach. Bugajski zmarł w wieku 76 lat. 

Janusz Kondratiuk Janusz Kondratiuk Renata Dąbrowska / Agencja Wyborcza.pl

Janusz Kondratiuk

Janusz Kondratiuk zmarł 7 października. Był reżyserem filmowym, twórcą takich filmów jak 'Dziewczyny do wzięcia', 'Czy jest tu panna na wydaniu?' i 'Jak pies z kotem'.
Janusz Kondratiuk chorował na raka trzustki. Miał 76 lat.

Ryszard Kaja Ryszard Kaja Fot. Łukasz Cynalewski / Agencja Wyborcza.pl

Ryszard Kaja

Ryszard Kaja był jednym z najlepszych polskich artystów ostatnich lat oraz człowiekiem wielu talentów. O sobie mówił: malarz, plakacista, scenograf, kostiumolog. Mieszkał we Wrocławiu i stworzył słynny cykl plakatów 'Polska', a także scenografie do blisko 200 przedstawień teatralnych. Zmarł 17 kwietnia, miał zaledwie 57 lat. 

 
 

Aleksiej Leonow Aleksiej Leonow NASA / science.ksc.nasa.gov/mirrors/images/html/astp.htm

Aleksiej Leonow

Generał major Aleksiej Leonow zmarł 11 października po długiej chorobie. Radziecki kosmonauta był pierwszym człowiekiem, który odbył spacer w otwartej przestrzeni kosmicznej. Miał 85 lat. 

Kazimierz Kutz

18 grudnia zmarł w wieku 89 lat Kazimierz Kutz, jeden z najwybitniejszych reżyserów filmowych i telewizyjnych, twórca m.in. 'Perły w koronie' i 'Soli ziemi czarnej'. Był również politykiem, a przez wiele lat także posłem i senatorem. W lutym skończyłby 90 lat.

Jolanta Szczypińska Jolanta Szczypińska Agencja Wyborcza.pl

Jolanta Szczypińska

Jolanta Szczypińska zmarła 8 grudnia ubiegłego roku. Od lat 90 należała do Porozumienia Centrum. Pełniła tam funkcję prezes zarządu województwa w woj. słupskim. W 2004 r. objęła mandat posła po rezygnacji Wiesława Walendziaka. W klubie PiS była wiceprzewodniczącą i zastępcą rzecznika dyscyplinarnego partii. Posłanka w listopadzie trafiła do szpitala w związku z powikłaniami po zabiegu urologicznym. Wcześniej zmagała się z nowotworem. Miała 61 lat.

Doris Day Doris Day Nieznany fotograf - eBay, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=25790050

Doris Day

Doris Day zmarła 13 grudnia w swoim domu w Kalifornii  Była nominowana do Oscara za pierwszoplanową rolę w filmie 'Telefon towarzyski'. Była też wokalistką - w 2008 roku zdobyła Grammy za całokształt twórczości. Miała 97 lat.

Bohdan Butenko Bohdan Butenko Fot. Dominik Sadowski / Agencja Wyborcza.pl

Bohdan Butenko

Bohdan Butenko zmarł 16 października, w wieku 88 lat. Był twórcą tak popularnych postaci jak Gapiszon, Kwapiszon, Gucio i Cezar, a także autorem scenografii dla Kabaretu Starszych Panów. O jego śmierci poinformowało czasopismo 'Przekrój', z którym współpracował od lat.

Prof. Romuald Dębski Prof. Romuald Dębski Fot. Albert Zawada / Agencja Wyborcza.pl

Romuald Dębski

Prof. Romuald Dębski zmarł 20 grudnia ubiegłego roku. Był wybitnym ginekologiem i jednym z najlepszych specjalistów w Polsce. Kierował Kliniką Położnictwa i Ginekologii Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego w Szpitalu Bielańskim w Warszawie. Specjalizował się w położnictwie, ginekologii, perinatologii i endokrynologii ginekologicznej i rozrodczości. Miał 62 lata.

 
 

Karl Lagerfeld Karl Lagerfeld Siebbi [CC BY 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by/3.0)]

Karl Lagerfeld

Karl Lagerfeld zmarł 19 lutego, po kilku tygodniach ciężkiej choroby. Był kreatorem mody, fotografem i stylistą od lat związanym z domem mody Chanel. Miał 85 lat.

 
 

Izraelski pisarz Amos Oz Izraelski pisarz Amos Oz Fot. Adam Golec / Agencja Wyborcza.pl

Amos Oz

Amos Oz, wybitny izraelski pisarz, eseista i publicysta zmarł 28 grudnia ubiegłego roku. Nie żyje wybitny izraelski pisarz, eseista i publicysta Amos Oz. W ostatnich latach był wymieniany jako jeden z głównych kandydatów do literackiej Nagrody Nobla. Przed śmiercią chorował na raka, miał 79 lat.

Tadeusz Pluciński nie żyje Tadeusz Pluciński nie żyje #Fot. Albert Zawada / Agencja Wyborcza.pl

Tadeusz Pluciński

Tadeusz Pluciński zmarł 23 kwietnia. Aktor był znany głównie z drugoplanowych ról w takich filmów jak 'Mąż swojej żony', 'Brunet wieczorową porą', 'Co mi zrobisz jak mnie złapiesz' i 'Hydrozagadka', gdzie wypowiadał kultową kwestię: 'Zdejm kapelusz!'. Miał 92 lata.

Nie żyje Jan Guz, przewodniczący OPZZ Nie żyje Jan Guz, przewodniczący OPZZ Fot. Przemek Wierzchowski / Agencja Wyborcza.pl

Jan Guz

Jan Guz zmarł 24 maja. W 2004 roku został szefem Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych. Wcześniej pracował m.in. jako wychowawca młodzieży OHP, współzarządzał także wieloma przedsiębiorstwami. W 2015 r. został powołany do Rady Dialogu Społecznego. Miał 63 lata.

Więcej o: