Aktywiści klimatyczni blokują ulice i londyńskie lotnisko. Setki aresztowanych

Od początku tygodnia w miastach na całym świecie odbywają się protesty ruchu Extinction Rebellion, który wzywa do pilnych działań wobec kryzysu klimatycznego. Aktywiści m.in. blokują ulice w Londynie i Berlinie, a w czwartek próbowali zakłócić funkcjonowanie londyńskiego lotniska City.
Demonstracje Extinction Rebellion Demonstracje Extinction Rebellion Fot. Matt Dunham / AP Photo

Próba blokady lotniska City

W czwartek, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, aktywiści próbowali blokować i zakłócić działanie londyńskiego lotniska City. Grupa działaczy usiadła w przejściu ze stacji lekkiej kolei miejskiej na lotnisko - opisuje 'The Guardian'. W związku z zapowiedziami wzmożono kontrole na lotnisku. Extinction Rebellion wybrało to miejsce na jedną ze swoich akcji, ponieważ ruch lotniczy odpowiada za część emisji gazów cieplarnianych. 

Demonstracje Extinction Rebellion Demonstracje Extinction Rebellion Fot. Matt Dunham / AP Photo

Aktywista w samolocie

Aktywiści nie tylko blokowali wejście do lotniska. Mężczyzna, który okazał się działaczem Extinction Rebellion, był na pokładzie jednego z samolotów na lotnisku City. Starał się uniemożliwić start samolotu nie stosując się do poleceń załogi. Ostatecznie został wyprowadzony przez policję. 

Demonstracje Extinction Rebellion Demonstracje Extinction Rebellion Fot. Frank Augstein / AP Photo

Globalne protesty "rebelii przeciwko wymieraniu"

Extinction Rebellion (ang. rebelia przeciwko wymieraniu) jest jednym z nowych, światowych ruchów działających na rzecz walki z globalnym ociepleniem. Jego działalność różni się od innych - nie są to zwykłe demonstracje, lecz manifestacje nieposłuszeństwa obywatelskiego i zakłócania codziennego funkcjonowania. Ich największe dotychczas protesty w kwietniu zablokowały centrum Londynu na kilkanaście dni. Po tym brytyjski parlament ogłosił klimatyczny stan wyjątkowy.

Demonstracje Extinction Rebellion Demonstracje Extinction Rebellion Fot. Frank Augstein / AP Photo

Nowa fala akcji Extinction Rebellion

Kolejna fala akcji ruchu zaczęła się w poniedziałek w różnych częściach świata, w tym - ponownie - w Wielkiej Brytanii, a także Niemczech, Francji czy Australii. Od początku protestów w brytyjska policja aresztowała ok. 800 osób. Wielu aktywistów w ramach blokady ulic przykuwa się lub przykleja do ulic czy barierek. Działacze blokują m.in. Trafalgar Square, gdzie powstało miasteczko namiotowe. 

Demonstracje Extinction Rebellion Demonstracje Extinction Rebellion Fot. Michael Sohn / AP Photo

Extinction Rebellion w Niemczech

W Niemczech demonstracje odbywają się w centrum Berlina, m.in. blokują most Marschallbrücke, ich uczestnicy protestowali na Potsdamer Platz i w okolicach ministerstwa transportu.

Senator ds. wewnętrznych w Berlinie Andreas Geisel zapowiedział, że władze miasta będą się dokładniej przyglądać, czy demonstranci działają zgodnie z prawem. Przedstawiciele Extinction Rebellion demonstrują, by wymusić na rządzie zdecydowane działania w celu ochrony klimatu. Dziś rząd federalny debatuje nad uchwaleniem tak zwanego "Pakietu Klimatycznego". Aktywiści zapowiadają, że podobne akcje będą organizować przez cały tydzień.

Demonstracje Extinction Rebellion Demonstracje Extinction Rebellion Fot. Rafael Yaghobzadeh / AP Photo

Protesty we Francji

Aktywiści Extinction Rebellion we Francji zorganizowali akcje w Paryżu. Blokują tam most w okolicy Place du Châtelet.

Demonstracje Extinction Rebellion Demonstracje Extinction Rebellion Fot. Matt Dunham / AP Photo

Aktywiści chcą prawdy i błyskawicznego działania

Extinction Rebellion ma trzy główne postulaty: mówienie prawdy o kryzysie i ogłoszenie klimatycznego stanu wyjątkowego; podjęcie zdecydowanych działań i ograniczenie emisji gazów cieplarnianych do zera netto do 2025 roku oraz powołanie zgromadzenia obywatelskiego, które decydowałoby o kwestiach związanych z kryzysem klimatycznym.