200-metrowy statek Golden Ray przewrócił się na bok. Przewoził 4000 samochodów. Uratowano całą załogę

Ratownikom straży przybrzeżnej udało uratować się czterech ostatnich marynarzy ze statku Golden Ray. 200-metrowa jednostka z 24 osobami na pokładzie przewróciła się niedaleko portu Brunswick w stanie Georgia. Akcja ratownicza trwała 36 godzin, w pewnym momencie trzeba było ją przerwać z powodu pożaru.
Georgia Cargo Ship Georgia Cargo Ship Buff Leavy / AP / AP

200-metrowy statek przewrócił się na bok

Południowokoreański Statek Golden Ray, przewożący na pokładzie dwa tysiące samochodów, wypłynął z portu Brunswick w stanie Georgia w niedzielę wieczorem. Niedługo po tym zaczęły się problemy. 200-metrowa jednostka przewróciła się na bok. Przechylenie wynosiło ok. 80 stopni.

Cargo Ship Georgia Cargo Ship Georgia Bobby Haven / AP / AP

Pożar i przerwanie akcji

Na pokładzie Golden Ray znajdowało się 24 osób. Służby ratownicze sprawnie ewakuowały 20 osób. W pewnym momencie wybuchł pożar. Ze względu na to oraz niestabilność ładunku akcję przerwano. 

Cargo Ship Georgia Cargo Ship Georgia Fot. Stephen B. Morton / AP Photo

Zlokalizowano marynarzy dzięki uderzeniom w kadłub

Ratownicy wznowili działania w poniedziałek rano czasu miejscowego. Trzy osoby udało się sprawnie zlokalizować, ponieważ było słychać, że uderzają w kadłub. Służby najpierw wywierciły 7,5-centymetrowy otwór. Na miejsce sprowadzono głównego inżyniera statku uratowanego wcześniej. Ten przetłumaczył, że trzech członków załogi czuje się dobrze.

Cargo Ship Georgia Cargo Ship Georgia Fot. Stephen B. Morton / AP Photo

Przekazano żywność i wpuszczono świeże powietrze

Marynarzom przekazano wodę i żywność, a także wpuszczono świeże powietrze do pomieszczenia, gdzie było bardzo gorąco. Następnie rozpoczęto kolejne wiercenia. W końcu udało się wykonać otwór na tyle duży, by wstawić drabinę. 

Cargo Ship Georgia Cargo Ship Georgia Fot. Stephen B. Morton / AP Photo

Cztery tysiące samochodów

Czwarty mężczyzna przebywał w osobnym przedziale inżynieryjnym na innym pokładzie, udało się go wydostać w poniedziałek wieczorem. Golden Ray pływał pd banderą Wysp Marshalla. Właścicielem jest przedsiębiorstwo z Hyundai Glovis, transportujący samochody m.in. dla Hyundaia i Kii. Statkiem przewożono cztery tysiące samochodów. 

Georgia Cargo Ship Georgia Cargo Ship Fot. Terry Dickson / AP

Przyczyny ustalą śledczy

Wśród załogi było 10 Koreańczyków, 13 Filipinczyków i jeden Amerykanin. Kanał portowy jest na razie zamknięty. Przyczyny przewrócenia się statku są przedmiotem śledztwa. Według danych Narodowego Centrum Pogodowego w USA, tego dnia warunki pogodowe były dobre.

Więcej o: