- To cud, że zdjęcia udało się odzyskać, zazwyczaj płyty CD w tym wieku są w fatalnym stanie - stwierdził dr Johnathan Burgess.
Chociaż płyty CD były w złym stanie, dane udało się odzyskać. Dane udało się uzyskać przy pomocy specjalistycznego sprzętu.
Amerykańscy archiwiści kupili płyty CD z 2800 zdjęć zrobionymi tuż po ataku na World Trade Center z 11 września 2001 roku na domowej wyprzedaży.
Zdjęcia zostały prawdopodobnie zrobione przez niezidentyfikowanego pracownika, który pomagał w odgruzowywaniu obszaru, na którym znajdowały się dwie wieże.
Dr Burgess powiedział, że ani on, ani Scott dotychczas nie wyśledzili fotografa lub jego krewnych.
Wiele osób, które pracowało bezpośrednio po atakach z 11 września, cierpiało później z powodu chorób. Według amerykańskiego Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorób 11 września 2001 r. około 400 tys. osób było narażonych na toksyczne zanieczyszczenia lub doznało urazu.
Według "New York Post" z powodu toksycznych pyłów i dymu unoszącego się po zamachu na WTC na raka zachorować mogło aż 10 tys. osób.
11 września 2001 roku doszło do serii ataków terrorystycznych przy udziale uprowadzonych samolotów pasażerskich. Terroryści skierowali je na dwie wieże World Trade Center, a także na budynek Pentagonu. Atak czwartym samolotem nie powiódł się dzięki działaniom podjętym przez pasażerów. Maszyna rozbiła się na polach Pensylwanii, ok. 15 minut drogi od Waszyngtonu.
Zamachów dokonało 19 terrorystów, którzy kupili bilety na cztery loty krajowe w USA.
Łącznie w zamachach zginęło 2996 osób.
Bardzo duże straty poniosły służby miejskie, głównie straż pożarna i policja - w trakcie akcji ratunkowej zginęło ponad 300 funkcjonariuszy.
W zamachu zginęło sześcioro Polaków: Maria Jakubiak, Dorota Kopiczko, Jan Maciejewski, Łukasz Milewski, Anna Pietkiewicz, Norbert Szurkowski. W pierwszą rocznicę zamachu odsłonięto w Parku Skaryszewskim w Warszawie płytę poświęconą ich pamięci.
Za zamachem na World Trade Center stała dowodzona przez Osamę bin Ladena islamistyczna Al-Kaida. Osama bin Laden zadeklarował, że ataki terrorystyczne na USA to przejaw walki o wolność.
Zamach na WTC był przyczyną tzw. "wojny z terroryzmem", której pierwszym etapem był atak USA na rządzony przez talibów Afganistan.
Śledztwo dotyczące zamachów z 11 września zakończyło się w 2003 roku. Wokół ataku powstało jednak wiele teorii spiskowych.
Według zwolenników jednej z teorii za atakiem na WTC stał sam rząd USA, z prezydentem Georgem W. Bushem na czele. Po co miałby to robić? Przede wszystkim żeby rozpocząć wojnę w Afganistanie (potem w Iraku), przejąć tamtejszą ropę i oczywiście wprawić w ruch machinę wojenną, która nakręciłaby gospodarkę.
Od czasu tragedii Amerykanie pielęgnują pamięć o World Trade Center. Fragmenty budowli powędrowały do wszystkich stanów USA i ośmiu innych krajów i funkcjonują niemal jak relikwie.
W miejscu gdzie kiedyś znajdowało się WTC powstały tzw. Memory Foundations (Fundamenty Pamięci - red.). Za główne założenie architektoniczne odpowiadał Daniel Libeskind. Nowe budynki otaczają miejsce pamięci ofiar zamachu.
W każdą rocznicę zamachu w nowojorskie niebo strzelają dwa olbrzymie snopy światła. W panoramie miasta stworzone przez dziesiątki reflektorów świetlne słupy są najbardziej widocznym znakiem przypominającym o istnieniu niegdyś dwóch wież WTC.
Dr Burgess w emailu do redakcji Gazety.pl podkreślił, że dzielenie się zdjęciami było 'jego obowiązkiem' i poprosił, żeby osoby, które są poruszone tym co, zobaczyły na fotografiach, rozważyły przekazanie darowizny na fundacje działające na rzecz dobra publicznego.