Są nowe zdjęcia z wnętrza Notre Dame. Pokazują skalę zniszczeń w katedrze

Dziura w sklepieniu, woda na podłodze i sterta zwęglonych belek i gruzu przed ołtarzem - tak wygląda wnętrze katedry Notre Dame w Paryżu. Dzień po pożarze opublikowano zdjęcia, na których widać zniszczenia wewnątrz historycznej świątyni. Pokazano też ujęcia z akcji strażaków. Władze ujawniły, że bardzo niewiele brakowało, by katedra została całkowicie zniszczona - i nie stało się tak dzięki ich odwadze.
Pożar Notre Dame. Katedra po ugaszeniu Pożar Notre Dame. Katedra po ugaszeniu Christophe Petit Tesson / AP / AP

Pożar Notre Dame

Pożar w katedrze Notre Dame wybuchł w poniedziałek przed 19.00. Objął cały dach, wnętrze oraz jedną z wież. Iglica katedry, jeden z symboli Paryża, runęła, zawaliła się też część sklepień. 

Konstrukcja katedry, w tym dwie wieże i słynny witraż między nimi przetrwały pożar. Jednak struktura została osłabiona, szczególnie w rejonie sklepienia i nawy bocznej. Wymaga ona wzmocnienia i ze względu na zagrożenie zawaleniem się części budowli ewakuowano okoliczne kamienice. Także z tego powodu ograniczony jest dostęp do środka dla służb. Opublikowano jednak nowe zdjęcia z wnętrza Notre Dame, na których lepiej widać skalę zniszczeń. Na pierwszych ujęciach wnętrze było ciemne i pełne dymu, widać było niewiele.

Pożar Notre Dame. Katedra po ugaszeniu Pożar Notre Dame. Katedra po ugaszeniu Christophe Petit Tesson / AP / AP

Gruz w katedrze, zniszczone sklepienie

Na zdjęciach widać m.in. fragment sklepienia, który się zawalił - to prawdopodobnie nad nim znajdowała się iglica katedry. Ta zawaliła się w trakcie pożaru. Na posadzkę spadły spalone belki i kamienie ze sklepienia. Ponadto świątynia jest zalana po akcji gaśniczej. Widać też jednak, że konstrukcja w zdecydowanej większości ocalała, podobnie jak witraże. Udało się też uratować cenne dzieła sztuki i relikwie. 

Według ekspertów, na skutek pożaru ucierpiało kilka procent zabytków. Prowadzone jest dochodzenie w sprawie okoliczności katastrofy. Prokuratura informowała już, że dotychczasowe ustalenia nie wykazały celowego działania, a pożar był skutkiem wypadku.

Pożar Notre Dame. Akcja gaśnicza Pożar Notre Dame. Akcja gaśnicza Douhard / AP / AP

Robot w akcji gaśniczej

Strażakom, którzy mimo szalejącego na dachu ognia weszli do wnętrza świątyni, udało się wynieść z zakrystii i ze skarbca najcenniejsze zabytki. Posługując się specjalnym robotem uratowali dziewięćdziesiąt procent dzieł sztuki, a także cenne relikwie: Koronę Cierniową i tunikę świętego Ludwika. Ocalały też słynne organy, znajdujące się między wieżami katedry. Teraz wymagają jednak starannych zabiegów, ponieważ zostały zalane wodą. Z polskiej kaplicy udało się wynieść obraz Matki Boskiej Częstochowskiej i relikwie świętego Jana Pawła II. Według prokuratury prowadzącej dochodzenie w sprawie pożaru, jego przyczyną było nieumyślne zaprószenie ognia w trakcie prac remontowych.

Pożar Notre Dame. Katedra po ugaszeniu Pożar Notre Dame. Katedra po ugaszeniu Christophe Petit Tesson / AP / AP

30 minut i katedra byłaby "całkowicie zniszczona"

Francuskie władze ujawniły dzień po pożarze, że bardzo niewiele brakowało, by zniszczenia były dużo poważniejsze. Jak opisuje "The Guardian", wystarczyłoby jeszcze 15-30 minut niekontrolowanego pożaru, by Notre Dame została "całkowicie zniszczona". Nie stało się tak dzięki dwóm brygadom strażaków, którzy - z narażeniem życia - zostali w środku, by prowadzić akcję gaśniczą. Stworzyli oni "ścianę wody" między pożarem a dwiema wieżami z przodu katedry. 

Prezydent Francji zapewnił, że katedra Notre Dame zostanie odbudowana w ciągu pięciu lat. Dobę po pożarze świątyni Emmanuel Macron wygłosił orędzie do narodu. Powiedział, że katedra Notre Dame po odbudowie będzie jeszcze piękniejsza niż była.

Pożar Notre Dame Pożar Notre Dame Christophe Petit Tesson / AP / AP

700 mln na odbudowę Notre Dame

Na odbudowę katedry Notre Dame zadeklarowano do tej pory prawie 700 milionów euro. W tej sprawie zapowiedzi złożyli przedstawiciele koncernów, francuscy milionerzy, a także instytucje publiczne. Koncern Kering, grupujący między innymi firmy Yves Saint Laurent i Gucci, zadeklarował, że wpłaci na ten cel 100 milionów euro. Inny koncern produkujący towary luksusowe LMVH wraz z rodziną właściciela zobowiązał się do kwoty 200 milionów euro. Podobną kwotę przeznaczy koncern L'Oreal wraz z rodziną właścicieli, a 100 milionów - koncern naftowy Total. Linie Air France zapowiedziały darmowe przeloty dla ekspertów na przylot do Francji, aby pomóc w odbudowie. 

Pożar Notre Dame. Katedra po ugaszeniu Pożar Notre Dame. Katedra po ugaszeniu Christophe Petit Tesson / AP / AP

"Symbol Francji"

Papież Franciszek ma rozmawiać o pożarze z prezydentem Francji. Emmanuel Macron kontaktował się już między innymi z prezydentem Stanów Zjednoczonych Donaldem Trumpem, kanclerz Niemiec Angelą Merkel, a także z Sekretarzem Generalnym ONZ Antonio Guterresem. W związku z pożarem katedry Notre Dame papież wystosował przesłanie do arcybiskupa Paryża Michela Aupetita, zapewniając o swej modlitwie i solidarności. Napisał, że katedra jest symbolem narodowym wszystkich Francuzów, niezależnie od przekonań. Udzielił błogosławieństwa wszystkim biskupom i wiernym Francji.

Pożar Notre Dame. Akcja gaśnicza Pożar Notre Dame. Akcja gaśnicza Benoit Moser / AP / AP

Akcja gaśnicza

We wtorek pokazano także zdjęcia wykonane w trakcie akcji gaśniczej. Widać na nich strażaków walczących z ogniem wewnątrz katedry. 

Przewodniczący Papieskiej Rady Kultury, kardynał Gianfranco Ravasi, zaoferował pomoc watykańskich ekspertów w odbudowie katedry Notre Dame. - Posiadamy, myślę w Muzeach Watykańskich, fachowców znanych w całym świecie z najwyższej jakości swojej pracy" - powiedział. Kardynał Ravasi wyraził przekonanie, że Stolica Apostolska złoży taką propozycję Francji w najbliższym czasie. Także Związek Muzeów Rosji i Państwowe Muzeum Ermitaż zamierzają włączyć się w akcję odbudowy katedry.

Pożar Notre Dame. Akcja gaśnicza Pożar Notre Dame. Akcja gaśnicza Benoit Moser / AP / AP

Ratowanie katedry

Ze względu na swoje rozmiary i konstrukcję gaszenie pożaru Notre Dame było bardzo trudne. Podczas akcji gaszenia, w której uczestniczyło 400 funkcjonariuszy, jeden ze strażaków odniósł ciężkie obrażenia, a kilkudziesięciu innych zatruło się oparami. 

Pożar Notre Dame Pożar Notre Dame Fot. Thierry Mallet / AP Photo

Pożar Notre Dame

Płonąca katedra o zachodzie słońca, w tle widać inny z symboli Paryża - Wieżę Eiffela. 

Więcej o: