Po pożarze katedry Notre Dame. W kilka godzin ogień niemal pochłonął 850 lat historii

W poniedziałek wieczorem wybuchł pożar w katedrze Notre Dame. Ogień strawił dach 850-letniej świątyni. Zawaliła się też iglica katedry. Główna struktura świątyni i jej dwie wieże zostały uratowane. Przyczyny pożaru są wciąż nieznane.
France Notre Dame Fire France Notre Dame Fire Philippe Wojazer / AP / AP

Pożar katedry Notre Dame nie zakończył się katastrofą

Po około 6 godzinach pojawiły się pierwsze zdjęcia z wnętrza świątyni. Widać na nich, że jest ono w stosunkowo niezłym stanie, dzięki temu, że sklepienie zawaliło się tylko częściowo. Przede wszystkim nie doszło do katastrofy, która była możliwa, czyli całkowitego zawalenia się świątyni. 

Zdjęcie z policyjnego drona pokazuje skalę pożaru i rozmiar zniszczeń.


Fot. Christian Chabrerie/Police Nationale/Twitter


France Notre Dame Fire France Notre Dame Fire Philippe Wojazer / AP / AP

Wnętrze świątyni zachowane

Pożar nie spustoszył wnętrza, ale jednocześnie między sklepieniem i pokryciem dachowym nadal żarzy się. Widać również, że na posadzce leżą zwęglone belki stropowe. Straty są ogromne.

France Notre Dame Fire France Notre Dame Fire Philippe Wojazer / AP / AP

Prezydent Macron był na miejscu

Po północy służby zaprowadziły prezydenta Emmanuela Macrona i dziennikarzy na próg świątyni. Oznacza to, że stan wnętrza jest na tyle stabilny, że nie było obawy o ich życie i zdrowie.

Jeszcze w nocy Macron poinformował, że najgorsze już minęło, ale bitwa nie została jeszcze wygrana i wezwał do brania udziału w zbiórce na odbudowę Notre Dame. Francuski miliarder François-Henri Pinault już przekazał na odbudowę katedry 100 mln euro.

France Notre Dame Fire France Notre Dame Fire Fot. Diana Ayanna / AP Photo

Ogień rozprzestrzenił się w godzinę

Pożar katedry Notre Dame wybuchł w poniedziałek wieczorem około godziny 19. Po zaledwie kilkudziesięciu minutach ogień opanował niemal cały dach. Około godziny 20 zawaliła się iglica katedry Notre Dame, a niedługo później runął także dach.

France Notre Dame Fire France Notre Dame Fire Fot. Dominique Bichon / AP Photo

Pożar prawdopodobnie wzniecony został przypadkowo

Jedyną osobą, która ucierpiała podczas pożaru był strażak, który został ciężko ranny w trakcie akcji ratowniczej. Wstępne dochodzenie prokuratury wskazuje, że pożar został wzniecony przypadkowo. Śledczy wykluczyli podpalenie i związek z terroryzmem. Pożar zaczął się w okolicach dachu, gdzie od jakiegoś czasu trwał remont.

Notre Dame Art World Notre Dame Art World Fot. LIONEL CIRONNEAU / AP Photo

850 lat historii

Katedra Norte Dame w Paryżu uznawana jest za jeden z najbardziej znanych zabytków w Europie i najbardziej znanych katedr na świecie. Jej budowa rozpoczęła się w 1160 roku, a została skończona dopiero w 1260 roku. W ciągu następnych stuleci często była modyfikowana i modernizowana.

Katedra jest zlokalizowana na wyspie na rzece Sekwanie w 4. okręgu Paryża. Swoją wielką popularność budowla zawdzięcza także powieści Victora Hugo "Dzwonnik z Notre Dame".

Notre Dame Art World Notre Dame Art World Fot. AP

Symbol Francji

Po pożarze katedry Notre Dame z Francji dobiegają informacje, że udało się uratować drogocenne dzieła sztuki i bezcenne dla chrześcijan relikwie m.in. koronę cierniową Jezusa Chrystusa i fragment krzyża.

Z całego świata do Francji spływają wyrazy solidarności. 

Więcej o: