Pożar Notre Dame. Pojawiły się pierwsze zdjęcia z wnętrza katedry. Jest w niezłym stanie

Pierwsze zdjęcia z wnętrza katedry Notre Dame dają nadzieję na odbudowę świątyni. Choć zawaliła się iglica i większa część dachu katedry, wnętrze jest w stosunkowo dobrym stanie.
France Notre Dame Fire France Notre Dame Fire Philippe Wojazer / AP / AP

Tragiczny pożar katedry Notre Dame

W Paryżu strażacy walczą z ogromnym pożarem, który od poniedziałkowego wieczoru trawi katedrę Notre Dame. Wiadomo już, że konstrukcję świątyni i wieże uda się uratować, ale zniszczenia i tak są ogromne. Już we wtorek rozpocząć ma się zbiórka pieniędzy, które przeznaczone zostaną na sfinansowanie odbudowy zabytku.

Po około 6 godzinach pojawiły się pierwsze zdjęcia z wnętrza świątyni. Widać na nich, że jest ono w stosunkowo niezłym stanie, dzięki temu, że sklepienie zawaliło się tylko częściowo. 

France Notre Dame Fire France Notre Dame Fire Philippe Wojazer / AP / AP

Nieumyślne podpalenie katedry

Wstępne dochodzenie prokuratury wskazuje, że pożar został wzniecony przypadkowo. Śledczy wykluczyli podpalenie i związek z terroryzmem.
 
Pożar zaczął się w okolicach dachu, gdzie od jakiegoś czasu trwał remont. Po zaledwie godzinie zawaliła się słynna iglica katedry, a później zawalił się dach.

France Notre Dame Fire France Notre Dame Fire Philippe Wojazer / AP / AP

Prezydent na progu świątyni

Po północy służby zaprowadziły prezydenta Emmanuela Macrona i dziennikarzy na próg świątyni. Oznacza to, że stan wnętrza jest na tyle stabilny, że nie było obawy o ich życie i zdrowie. 

France Notre Dame Fire France Notre Dame Fire Philippe Wojazer / AP / AP

Zwęglone belki na posadzce

Na posadzce katedry widać zwęglone belki stropowe, które spadły przez dziurę w kamiennym sklepieniu. Strażacy szacują, że blaszane pokrycie dachowe zawaliło się w około dwóch trzecich. 

France Notre Dame Fire France Notre Dame Fire Fot. Diana Ayanna / AP Photo

Katedra Notre Dame

Katedra Norte Dame w Paryżu uznawana jest za jeden z najbardziej znanych zabytków w Europie i najbardziej znanych katedr na świecie. 

Jej budowa rozpoczęła się w 1160 roku, a została skończona dopiero w 1260 roku. W ciągu następnych stuleci często była modyfikowana i modernizowana. Katedra jest zlokalizowana na wyspie na rzece Sekwanie w 4. okręgu Paryża. 

Swoją wielką popularność budowla zawdzięcza także powieści Victora Hugo "Dzwonnik z Norte Dame", a później filmowi anonimowemu Disneya. 

Więcej o: