Konflikt izraelsko-palestyński eskaluje. Kolejne ataki rakietowe mimo zawieszenia broni

Po poniedziałkowym ataku rakietowym na położone niedaleko od Tel Awiwu miasteczko i szybkim odwecie ze strony Izraela pogłębia się konflikt izraelsko-palestyński. Nie bez znaczenia jest to, że Donald Trump podpisał historyczny dekret przyznający Izraelowi zwierzchnictwo nad Wzgórzami Golan. I choć teoretycznie zawarto zawieszenie broni, we wtorek dokonano kolejnych ataków.
Atak rakietowy na Izrael. Sześć osób rannych. Premier Netanjahu skraca wizytę w USA Atak rakietowy na Izrael. Sześć osób rannych. Premier Netanjahu skraca wizytę w USA Fot. Ariel Schalit / AP Photo

Atak rakietowy na Izrael

W poniedziałek rano doszło do ataku rakietowego w centralnej części Izraela. Według informacji przekazanych przez władze miasteczka Miszmeret, rakieta została wystrzelona najprawdopodobniej ze Strefy Gazy. Siedem osób zostało rannych. Na południu zamknięto szkoły, a w kierunku pasa granicznego wysłano wojsko.

Napięcie pomiędzy Palestyną a Izraelem osiągnęło najwyższy od dawna poziom. Sytuację komplikuje to, że za dwa tygodnie w Izraelu odbędą się wybory parlamentarne.

Poniedziałkowe ataki odwetowe Izraela na Strefę Gazy Poniedziałkowe ataki odwetowe Izraela na Strefę Gazy Fot. Adel Hana / AP Photo

Izraelski odwet

Jeszcze tego samego dnia Izrael odpowiedział na niespodziewany atak ostrzałem związanych z Hamasem obiektów w Strefie Gazy. W wyniku ostrzału rannych zostało siedmiu Palestyńczyków. Strefa Gazy znajduje się w ekonomicznej zapaści; ponad połowa jej mieszkańców nie ma pracy. W poprzednim tygodniu Palestyńczycy wyszli protestować na ulicach.

Trump US Israel Trump US Israel Fot. Susan Walsh / AP Photo

Netanjahu przerywa wizytę w Waszyngtonie. Trump podpisuje przełomowy dekret

W wyniku powstałej sytuacji premier Izraela Benjamin Netanjahu przerwał wizytę w Waszyngtonie, by móc kontrolować rozwijający się konflikt. Jednocześnie Donald Trump podpisał dekret uznający zwierzchność Izraela nad Wzgórzami Golan.

Położone na granicy Izraela, Libanu i Syrii Wzgórza Golan zostały zajęte przez Izrael w czasie wojny sześciodniowej w 1967 roku. W 1981 roku izraelski parlament uchwalił przyłączenie tego terytorium do swojego kraju, ale Rada Bezpieczeństwa ONZ nie uznała tej decyzji. Prawa do Wzgórz Golan roszczą sobie Syria i Liban.

Decyzja Trumpa spowodowała falę krytyki początkowo ze strony Rosji i Syrii, później zaś państw arabskich oraz krajów Zachodu.

ADDITION Gaza Israel ADDITION Gaza Israel Fot. Adel Hana / AP Photo

Kolejna wymiana ognia między Izraelem a Palestyńczykami w Strefie Gazy

Mimo zawartego wczoraj zawieszenia broni, w nocy z poniedziałku na wtorek izraelskie lotnictwo zbombardowało kolejne cele w palestyńskiej enklawie. W kierunku Izraela wystrzelono z kolei około 30 rakiet. Część z nich została przechwycona przez tarczę antyrakietową, inne spadły w niezabudowanym terenie.

W odpowiedzi, izraelskie samoloty zbombardowały kolejne cele w Gazie. Według wojskowych dowódców, ostrzelano pozycje Islamskiego Dżihadu czyli wojskowego skrzydła rządzących Gazą islamistów z Hamasu oraz jeden z ich budynków treningowych.

Nie wiadomo dokładnie, kto stoi za ostrzałem Izraela, bo Hamas nie przyznaje się do wystrzelenia rakiet. 

Więcej o: