Ró¿owe krzese³ka, pancerne ¶ciany i ¿ó³wie tempo. Tak podró¿uje Kim

Rodzina pó³nocnokoreañskich dyktatorów ma szczególne upodobanie do poci±gów. Teraz Kim Jong-Un pojecha³ jednym nich do Wietnamu spotkaæ siê z Donaldem Trumpem. Dlaczego Kimowie tak lubi± podró¿owaæ kolej±? O ich poci±gach wiadomo niewiele, jednak z nielicznych zdjêæ mo¿na wysnuæ wniosek, ¿e maj± oni specyficzny gust.
Prywatny I³-62M Kim Dzong Una Prywatny I³-62M Kim Dzong Una Fot. N509FZ/Wikipedia CC BY SA 3.0

Samolot w odstawkê

Kim Dzong-Un jest obecnie w Wietnamie, gdzie dotar³ poci±giem z Korei Pó³nocnej. W Hanoi ma siê po raz drugi spotkaæ z Donaldem Trumpem. Podró¿ kolej± zajê³a mu ponad dwa dni, choæ samolotem by³oby to tylko kilka godzin. Dlaczego wybra³ siê wiêc poci±giem?

Teoretycznie Kim ma swój samolot, radzieckiego I³-62M, dostarczonego na pocz±tku lat 80. Korzysta z niego jednak wybiórczo. Kiedy w 2018 roku uda³ siê na pierwsze spotkanie z Trumpem w Singapurze, polecia³ tam u¿yczonym mu przez chiñskie w³adze Boeingiem B-747, choæ teoretycznie I³-62M powinien tam dolecieæ. Tak samo powinien dolecieæ teraz do Hanoi. Nie ma pewno¶ci, dlaczego Kim tylko czasem korzysta ze swojego samolotu. Mo¿e to obawa przed sprawno¶ci± techniczn± na d³ugich trasach albo niechêæ do wywo³ywania porównañ z B-747 amerykañskiego prezydenta, który jest znacznie wiêkszy od I³-62.

Odjazd Kim Dzong Una z Pjongjangu na spotkanie z Trumpem. Specjalny szeroki peron dla przywódcy Odjazd Kim Dzong Una z Pjongjangu na spotkanie z Trumpem. Specjalny szeroki peron dla przywódcy Fot. KCNA

Swoje poci±gi na swoich stacjach

Jest te¿ jeszcze jedno wyt³umaczenie: tradycja. Jednym z filarów w³adzy Kim Dzong Una jest powo³ywanie siê na to, ¿e jest potomkiem i kontynuatorem dzie³a swojego dziadka oraz ojca. Kim Ir Sena oraz Kim Dzong Ila. Widaæ to choæby po jego wygl±dzie. M³ody Kim czêsto wygl±da i zachowuje siê bardzo podobnie do swojego dziadka, otoczonego w Korei Pó³nocnej bosk± czci±.

Obaj poprzedni Kimowie nie lubili lataæ. Nie jest pewne sk±d wziê³a siê ta fobia. Faktem jest jednak to, ¿e obaj podró¿owali praktycznie wy³±cznie swoimi specjalnymi poci±gami. Kim Ir Sen w 1974 roku spêdzi³ w jednym z nich miesi±c, dokonuj±c objazdu komunistycznych krajów Europy Wschodniej.

W samej Korei Pó³nocnej mia³a powstaæ sieæ specjalnych stacji wy³±cznie do u¿ytku przywódców. Tê umieszczon± w Pjongjangu widaæ na zdjêciach z odjazdów obecnego Kima. Ma bardzo szeroki zadaszony peron, na który mo¿e wjechaæ jego limuzyna i na której zmie¶ci siê t³um ¿o³nierzy oraz ¿egnaj±cych go poddanych.

Odjazd na szczyt z Trumpem Odjazd na szczyt z Trumpem Fot. KCNA

Dobrze je¶æ i siê relaksowaæ

Kolejnym czynnikiem przemawiaj±cym za poci±giem mo¿e byæ wygoda. Dyktator nie musi siê spieszyæ, wiêc po co lecieæ umiarkowanie wygodnym samolotem, kiedy mo¿na jechaæ w luksusach. O tym, jak podró¿uj± Kimowie, kr±¿± wrêcz legendy.

Jedynym w miarê wiarygodnym ¼ród³em informacji na ten temat jest ksi±¿ka z 2001 roku, napisana przez Konstantyna Pulikowskiego, doradcê W³adimira Putina, który podró¿owa³ poci±giem Kim Dzong Una podczas jego wizyty w Rosji. Rosjanin twierdzi³ miêdzy innymi, ¿e obs³uga wodza dostarcza³a na pok³ad ¿ywe homary i skrzynki francuskiego wina sprowadzonego prosto z Pary¿a, a kuchnia by³a w stanie przygotowaæ ka¿de danie, niewa¿ne jak wymy¶lne i luksusowe. O dobre samopoczucie dyktatora mia³a te¿ dbaæ grupa m³odych i urodziwych "konduktorek".

Jeden z nielicznych kadrów pokazuj±cych wnêtrze obecnej wersji poci±gu Kima Jeden z nielicznych kadrów pokazuj±cych wnêtrze obecnej wersji poci±gu Kima Fot. KCNA

Powolne tempo

Ka¿dy kolejny Kim ma mieæ po kilka sk³adów do swojej dyspozycji. Ich wagony z zewn±trz nie ró¿ni± siê istotnie od typowych pó³nocnokoreañskich wagonów pasa¿erskich. Przynajmniej czê¶æ wagonów ma byæ opancerzona, a co za tym idzie, ciê¿sza ni¿ standardowe. Choæ ci±gn± je specjalne du¿e lokomotywy, maksymalna prêdko¶æ ma siêgaæ oko³o 60 km/h.

Zarówno lokomotywy jak i wagony s± jednak specjalnie budowane na potrzeby przywódców. Systematycznie przechodz± te¿ modernizacje. Widaæ to na tych nielicznych zdjêciach z wnêtrza, które publikuj± pó³nocnokoreañskie media pañstwowe. Zazwyczaj s± to ujêcia jednego konkretnego pomieszczenia - sali konferencyjnej. Mo¿na znale¼æ fragmenty nagrañ przedstawiaj±cych je w trzech wersjach wykoñczenia. Powy¿ej prezentujemy tê najnowsz±, najwyra¼niej odpowiadaj±c± gustom najm³odszego Kima. Wyró¿niaj± siê ró¿owo-bia³e krzes³a i stó³ w kropki.

Kim Dzong Il w wagonie konferencyjnym gdzie¶ na pocz±tku tego wieku Kim Dzong Il w wagonie konferencyjnym gdzie¶ na pocz±tku tego wieku Fot. KCNA

Luksus a'la lata 90.

Mo¿na jednak te¿ zobaczyæ, jak wygl±da³a za czasów jego ojca. To zdjêcie pochodzi z materia³u propagandowego z pocz±tku XXI wieku. Niestety ma bardzo s³ab± jako¶æ, jednak widaæ wyra¼ne ¶lady luksusu rodem z lat 90. - specyficzne skórzane kanapy i fotele. Podobne do tych, które mo¿na by³o znale¼æ w tamtych czasach w wielu polskich domach.

Jeszcze wcze¶niejsza wersja wagonu konferencyjnego, w wydaniu m³ody Kim Dzong Il Jeszcze wcze¶niejsza wersja wagonu konferencyjnego, w wydaniu m³ody Kim Dzong Il Fot. KCNA

Kiedy¶ by³a boazeria i falbanki

Kolejne ujêcie pokazuje to samo pomieszczenie prawdopodobnie w wersji z lat 80., s±dz±c po wygl±dzie jeszcze m³odego i stosunkowo szczup³ego Kim Dzong Ila. Co charakterystyczne, kadr jest niemal identyczny, a wódz siedzi prawie w tym samym miejscu. Zmieni³a siê jedynie sceneria.

Biel i ró¿, skóra i plastik. Zdjêcie z wizyty chiñskich oficjeli w poci±gu Kima Biel i ró¿, skóra i plastik. Zdjêcie z wizyty chiñskich oficjeli w poci±gu Kima Fot. KCNA

Styl bia³o-ró¿owopodobny

Przy okazji wizyty w Chinach w 2018 roku pó³nocnokoreañskie media wyj±tkowo pokaza³y te¿ inne pomieszczenie, zastawione wy³±cznie skórzanymi fotelami w odcieniu ró¿u. M³ody Kim przyj±³ w nim lokalnych chiñskich urzêdników, którzy odwiedzili go w poci±gu.

Zdjêæ wnêtrza innych wagonów nie ma. S±dz±c po tych dwóch mo¿na jednak stwierdziæ, ¿e Kim Dzong Un ma specyficzny gust i upodobanie do po³±czenia bieli oraz kolorów "ró¿opodobnych". Mo¿na za³o¿yæ, ¿e podobnie jest urz±dzona reszta poci±gu.