Trudne spotkania i niszczycielska siła natury. Rok na zdjęciach agencji AP

Donald Trump spotyka się z Kim Dzong Unem i pogrążonymi w żałobie uczniami; pogranicznicy rozmawiają z migrantami na granicznym płocie; syn zamordowanego dziennikarza spotyka się z księciem, którego oskarżono o zabójstwo. Niektóre z najmocniejszych obrazów z tego roku powstały na takich spotkaniach. Inne pokazują niszczycielską siłę natury, do której zmianami klimatu przyczynia się człowiek. Oto 30 najmocniejszych zdjęć agencji AP z tego roku.
YE Election 2018 House Democrats YE Election 2018 House Democrats Fot. Mark Rightmire

Rekordowe pożary w Kalifronii

Fale upałów w Europie, pożary w Grecji, Skandynawii i Kalifornii. W tej ostatniej były szczególnie tragiczne. Sierpniowy pożar w kanionie Holy Jim (na zdjęciu samolot zrzuca substancję gaśniczą właśnie podczas tego pożaru) spowodował straty rzędu 25 mln dolarów. Spłonęło prawie 10 tys. hektarów lasu.

Nie był jednak najgorszym w tym roku. W jednym z pożarów w listopadzie zginęło 86 osób, żywioł zniszczył prawie 19 tys. budników. Był to najgorszy w historii stanu pożar pod względem liczby ofiar i skali zniszczonych zabudowań. W sumie straty ze wszystkich pożarów wyniosły 3,5 mld dolarów. Do intensywności i częstotliwości pożarów przyczyniają się zmiany klimatu.

Szczyt Donald Trump - Kim Dzong Un Szczyt Donald Trump - Kim Dzong Un Fot. Evan Vucci / AP Photo

Trump i Kim w Singapurze

W drugim roku swojej prezydentury Donald Trump osiągnął największy sukces swojej polityki zagranicznej (która poza tym jest mocno krytykowana). Udało się doprowadzić do szczytu USA - Korea Północna. Było to pierwsze spotkanie przywódców Stanów Zjednoczonych i Korei Północnej. Wcześniej mocno wzrósł poziom napięcia na półwyspie Koreańskim i po szczycie udało się poprawić sytuację. Kim Dzong Un zadeklarował prace na rzecz denuklearyzacji półwyspu i zatrzymanie testów nuklearnych (co rzeczywiście się stało). 

YE Election 2018 House Democrats YE Election 2018 House Democrats Fot. AP

Szczyt Koreański

Spotkanie Donald Trumpa i Kim Dzong Una poprzedził Szczyt Koreański. Przywódcy Korei Południowej i Północnej - Mun Dze In oraz Kim Dzong Un spotkali się w koreańskiej strefie zdemilitaryzowanej. Było to trzecie takie spotkanie od końca wojny między oboma państwami w 1953 (wtedy zakończyły się walki, jednak formalnie wciąż nie doszło do zawarcia pokoju).

Kim Dzong Un jest pierwszym przywódcą Korei Północnej od roku 1953, który przybył na teren Korei Południowej. Przeszedł linię graniczną trzymając się za ręce z Mun Dze Inem.

Ewakuacja uczniów ze szkoły w Parkland po masowej strzelaninie Ewakuacja uczniów ze szkoły w Parkland po masowej strzelaninie Fot. Mike Stocker

Masakra w szkole w Parkland

Rok 2017 był w USA najgorszym pod względem masowych strzelanin, zaś 2018 nie przyniósł rozwiązania problemu. Doszło do kolejny tragicznych zdarzeń. Do najgorszej pod względem liczby ofiar strzelaniny doszło w liceum w Parkland na Florydzie 14 lutego. Zginęło 17 osób, drugie tyle zostało rannych. Sprawcą był 19-letni Nikolas Cruz. Były uczeń szkoły wszedł do niej i zaczął strzelać do kolegów i koleżanek za karabinu AR-15. Podczas ewakuacji uczniowie wychodzili gęsiego z podniesionymi rękami.

Uczniowie ze szkoły Pittsburghu podczas  pogrzebu jednej z ofiar masowej strzelaniny Uczniowie ze szkoły Pittsburghu podczas pogrzebu jednej z ofiar masowej strzelaniny Fot. Gene J. Puskar / AP Photo

Zdjęcia roku

11 osób zginęło, a 7 (w tym sprawca) zostało rannych w strzelaninie w synagodze w Pittsburghu 27 października. 46-letni Robert Bowers wszedł do synagogi 'Drzewo Życia' z karabinem AR-15, krzyknął "Wszyscy Żydzi muszą umrzeć" i zaczął strzelać do ludzi. Powstrzymali go dopiero policjanci. Bowers publikował antysemickie treści w mediach społecznościowych, krytykował też żydowską organizację, która wspiera uchodźców. 

Donald Trump na spotkaniu z uczniami Donald Trump na spotkaniu z uczniami Fot. Carolyn Kaster / AP Photo

Trump z uczniami

Kolejne masowe strzelaniny sprawiły, że w USA narodził się ruch młodzieży, domagającej się od polityków walki z "epidemią" przemocy z użyciem broni. Odbyły się masowe protesty młodzieży, które wsparły gwiazdy. Sprawy nie mógł uniknąć Donald Trump, choć dla wspieranych przez lobby broni palnej Republikanów temat jest niewygodny. Trump w lutym spotkał się z uczniami ze szkoły w Parkland, gdzie doszło do masakry. Prezydent USA rozważał m.in. pomysł uzbrojenia nauczycieli. 

Prezydent Donald Trump z notatkami na spotkaniu z uczniami Prezydent Donald Trump z notatkami na spotkaniu z uczniami Fot. Carolyn Kaster / AP Photo

Empatia z notatki

Na spotkaniu Donalda Trumpa z uczniami ze szkoły, w której doszło do masowej strzelaniny, media zwróciły uwagę na kartę w dłoniach prezydenta. Były to jego notatki na spotkanie, a ich pokazanie okazało się dość niefortunne. Było tam napisane m.in. "Co możemy zrobić, by sprawić, byście czuli się bezpiecznie?" i "Rozumiem was". Komentujący zdjęcie kpili, że prezydent USA musi zapisać sobie notatkę, by pamiętać o wyrażeniu empatii wobec dzieci, które przeżyły masakrę.

Zawalony wiadukt w Genui Zawalony wiadukt w Genui Fot. Antonio Calanni / AP Photo

Zdjęcia roku

W połowie sierpnia we Włoszech doszło do tragicznej katastrofy budowlanej. Częściowo zawalił się wiadukt autostrady A10, która prowadzi m.in. na lotnisko. Na wiadukcie były samochody, a pod znajdują się tory kolejowe oraz budynki. 43 osoby zginęły, a 16 zostało rannych.

Palestyńczycy niosą mężczyznę postrzelonego przez izraelskie wojsko po proteście na granicy Strefy Gazy i Izraela Palestyńczycy niosą mężczyznę postrzelonego przez izraelskie wojsko po proteście na granicy Strefy Gazy i Izraela Fot. Adel Hana / AP Photo

Masakra na granicy Gazy

Na zdjęciu protestujący Palestyńczycy zabierają rannego z dala od granicy Strefy Gazy. Od marca przez kolejne miesiące (a szczególnie w maju) w Palestyńskiej enklawie trwały demonstracje przeciwko izraelskiej blokadzie strefy (Gaza jest prawie odcięta od świata, jej gospodarka upadła, a w ciągu kilku lat może stać się "niezdatna do życia").

Protestujący domagali się też prawa do powrotu palestyńskich uchodźców i ich potomków, którzy zostali wysiedleni około 1948 roku, gdy powstawało państwo Izrael. Palili opony i wysyłali na drugą stronę podpalające latawce. Izraelscy żołnierze odpowiadali ogniem. Po stronie palestyńskiej zginęło 168 osób, a ok. 17 tys. zostało rannych. Po stronie izraelskiej zginęła jedna osoba, a 11 zostało rannych. Protesty miały największą skalę w maju, gdy USA przeniosły swoją ambasadę z Tel Awiwu do Jerozolimy, a Palestyńczycy obchodzili dzień Nakby, kiedy upamiętniają wysiedlenie z 1948 roku (w tym roku wypadała 70. rocznica).

Protest w Katalonii Protest w Katalonii Fot. Daniel Cole / AP Photo

Napięcie w Katalonii

W zeszłym roku zwolennikom niepodległości Katalonii nie udało się oderwać od Hiszpanii, jednak nie oznaczało to końca ich walki o niezależność. Na przełomie września i października, w pierwszą rocznicę niekonstytucyjnego referendum ws. niepodległości, doszło do masowych protestów i starć z policją.

Łódź migrantów u wybrzeży Libii Łódź migrantów u wybrzeży Libii Fot. Olmo Calvo / AP Photo

Migranci wciąż giną na morzu

Na zdjęciu: łódź migrantów i osób, chcących ubiegać się o status uchodźcy przed przejęciem przez hiszpańską organizację pozarządową.

W 2018 roku niespełna 110 tys. migrantów dotarło do Europy drogą morską. To nie tylko najmniej od rekordowego pod tym względem 2015 roku (kiedy przybyło prawie 10 razy tyle osób), ale też mniej, niż przed tzw. kryzysem uchodźczym. Jednocześnie rośnie stosunek liczby ofiar do całkowitej liczby przybyszów. 2216 osób zginęło na morzu. Nowy, populistyczny rząd Włoch zaczął blokować organizacje ratujące migrantów na morzu i widać, że przesunęła się ścieżka migracji. Ponad połowa ludzi przybyła do Hiszpanii. 

Wysłuchanie Christine Blasey Ford w komisji senackiej w USA Wysłuchanie Christine Blasey Ford w komisji senackiej w USA fot. Tom Williams

W Senacie USA o molestowaniu

Na zdjęciu profesor psychologii Christine Blasey Ford w momencie zaprzysiężenia przed wysłuchaniem w komisji Senatu USA. Było to jedno z najbardziej poruszających posiedzeń w Senacie w tym roku. Komisja miała rekomendować sędziego Bretta Kavanaugh na dożywotnie stanowisko w Sądzie Najwyższym. Nominowany przez Trumpa konserwatysta nie wzbudzał większych kontrowersji, dopóki Ford nie oskarżyła go o molestowanie seksualne. Po tym, jak wyszło to na jaw, zgodziła się na wysłuchanie w Senacie. Ze szczegółami opowiadała, jak - kiedy oboje byli nastolatkami - Kavanaugh miał razem z kolegą wepchnąć ją do sypialni, molestować, pocierać kroczem i zakrywać ustaw, by nie krzyczała. Senatorowie (w większości mężczyźni) mówili, że są poruszeni jej zeznaniami, jednak Kavanaugh zapewniał, że nigdy nawet nie spotkał Ford. Ostatecznie został sędzią Sądu Najwyższego.

Zdjęcie Billa Cosby'ego po skazaniu go na 3 do 10 lat więzienia za napaść seksualną Zdjęcie Billa Cosby'ego po skazaniu go na 3 do 10 lat więzienia za napaść seksualną Fot. Montgomery County Correctional Facility via AP

Cosby za kratami

Tego zdjęcia nie wykonał profesjonalny fotograf, ale właśnie w tym leży jego moc. To fotografia, którą zrobiono komikowi Billowi Cosby'emu w areszcie hrabstwa Montgomery po tym, jak został skazany za trzy przypadki napaści seksualnej. 80-latek został skazany na trzy do 10 lat więzienia. 

YE Election 2018 House Democrats YE Election 2018 House Democrats Fot. Hassan Ammar / AP Photo

Rakiety nad Damaszkiem

Wojna w Syrii trwa ósmy rok i nie zdaje się zbliżać do końca. Jednak w tym roku nieco zmieniła charakter - odbito zdecydowaną większość terytoriów tzw. Państwa Islamskiego, za pozostałe strony "okopały się" na podzielonym terytorium kraju. Jednak zanim do tego doszło, miały miejsce krwawe ofensywy syryjskiego reżimu: w "kolebce rewolucji" na południu kraju, a wcześniej we Wschodniej Ghucie pod Damaszkiem. Tam doszło do użycia broni chemicznej, na co USA, Francja i Wielka Brytania odpowiedziały nalotem na cele reżimu. Na zdjęciu widać pociski syryjskiej obrony przeciwlotniczej w czasie bombardowania w Damaszku.

Ślub księcia Harry'ego i Meghan Markle Ślub księcia Harry'ego i Meghan Markle fot. Ben Birchhall

Royal wedding

W Wielkiej Brytanii najważniejszym tematem roku jest brexit, jednak miały tam miejsce także przyjemniejsze wydarzenia, niż chaotyczny proces wychodzenia z UE.

Odbył się kolejny ślub w rodzinie królewskiej. Książę Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle wzięli ślub w kaplicy św. Jerzego na zamku Windsor.

84-letnia Sydney Crawford i 70-letnia JoAnn Loulan ciesza się z sukcesu Demokratów w wyborach parlamentarnych USA 84-letnia Sydney Crawford i 70-letnia JoAnn Loulan ciesza się z sukcesu Demokratów w wyborach parlamentarnych USA Fot. Jacquelyn Martin / AP Photo

Niebieska fala

W listopadzie w USA odbyły się wybory lokalne, stanowe oraz parlamentarne. Amerykanie wybierali m.in. 1/3 składu Senatu i tam większość zachowali Republikanie. Jednak w niższe izbie miała miejsce - jak oceniali niektórzy komentatorzy - "niebieska fala". Demokraci zdobyli kilkadziesiąt miejsc i zdobyli większość w Izbie Reprezentantów. To pierwszy raz od lat daje partii realną władzę, a także możliwości, by na kolejne dwa lata mocno utrudnić życie Donalda Trumpa. Ponadto do Kongresu weszła rekordowa liczba przedstawicieli mniejszości religijnych i etnicznych, w tym pierwsze muzułmanki. 

YE Election 2018 House Democrats YE Election 2018 House Democrats Fot. Aaron Favila / AP Photo

Katastrofy Indonezji

W Indonezji rok 2018 zostanie zapamiętany jako rok serii katastrof. Największe dotknęły turystyczną wyspę Lombok (i okoliczne Bali) oraz położoną dalej na północ Sulawesi. Lombok uderzyło pięć silnych trzęsień w ciągu trzech tygodni na przełomie lipca i sierpnia. W sumie zginęło kilkaset osób, a setki tysięcy musiały przynajmniej czasowo opuścić domy.

Pod koniec września do trzęsienia doszło na Sulawesi, a w wyspę - szczelnie w miasto Palu (na zdjęciu pozostałości meczetu w Palu). Zginęło 2256 osób (a ponad 1000 uznano za zaginione), 10 tys. odniosło obrażenia,  200 tys. straciło domy. 

Lawa z wulkanu Kilauea Lawa z wulkanu Kilauea Fot. L.E. Baskow / AP Photo

Rzeki lawy na Hawajach

Na Wielkiej Wyspie na Hawajach w w maju doszło do trzęsienia ziemi o magnitudzie 6,9 oraz erupcji wulkanu Kilauea. Rzeki lawy "pożerały" drogi i lasy. Wulkan w ciągu trwającej kilka miesięcy erupcji zniszczył ponad 600 domów. 

Zniszczenia po przejściu huraganu Michael Zniszczenia po przejściu huraganu Michael Fot. Gerald Herbert / AP Photo

Niszczycielski Michael

Sezon huraganowy w tym roku nie oszczędził USA i Karaibów. W październiku huragan Michael zrównał z ziemią miasto Mexico Beach (na zdjęciu). Zniszczenia szacuje się na 15 mld dolarów. Zginęło 60 osób. 

Agenci Straży Granicznej USA i migranci, którzy chcieli przekroczyć granicę USA Agenci Straży Granicznej USA i migranci, którzy chcieli przekroczyć granicę USA Fot. Gregory Bull / AP Photo

Gorąca granica

Donald Trump nie zdołał jeszcze zacząć budowy swojego słynnego muru na całej granicy z Meksykiem (choć na wcześniej postawione ogrodzenie migranci i tak się wspinają, a nawet rozmawiają tam ze strażnikami, jak widać na zdjęciu). Jednak prezydent nie stonował swojej antyimigranckiej retoryki i polityki.

W czerwcu w wyniku decyzji służby zaczęły rozdzielać dzieci od rodziców, którzy przekroczyli granicę w sposób nieudokumentowany.  Dzieci wysyłano do prowizorycznych ośrodków, gdzie przebywały w przypominających klatki celach. Później Trump i Republikanie wykorzystali w kampanii wyborczej temat tzw. "karawany" migrantów z Ameryki Środkowej, którzy w zorganizowany sposób szli w stronę granicy USA, by ubiegać się o status uchodźców.

Pogrzeb Kofiego Annana Pogrzeb Kofiego Annana Fot. Sunday Alamba / AP Photo

Odszedł Kofi Annan

We wrześniu świat pożegnał Kofiego Annana. Był sekretarzem generalnym ONZ w latach 1997-2006. W 2001 roku otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla za reformy przeprowadzone w ONZ i nadanie priorytetu walce o prawa człowieka. Komitet Noblowski podkreślał też zasługi Annana w walce z epidemią HIV w Afryce. Został z honorami pochowany w Ghanie, skąd pochodził. 

Pogrzeb Arethy Franklin Pogrzeb Arethy Franklin Fot. Paul Sancya / AP Photo

Pogrzeb Arethy Franklin

Pod koniec sierpnia odbył się pogrzeb Arethy Franklin. "Królowa Soulu" zmarła w wieku 76 lat po ciężkiej chorobie w swoim domu w Detroit. W 2017 roku musiała zrezygnować z występów publicznych. Na pogrzebie były gwiazdy i politycy, w tym były prezydent Bill Clinton i była sekretarz stanu Hillary Clinton.

YE Election 2018 House Democrats YE Election 2018 House Democrats Fot. Nariman El-Mofty / AP Photo

Saudyjki za kierownicą

Od czerwca kobietom w Arabii Saudyjskiej zezwolono na prowadzenie samochodów. To poważna zmiana, ale część komentujących postrzegała ją jako próby poprawy wizerunku kraju. Tym bardziej, że tuż przed wejściem w życie nowego prawa do aresztu trafiły aktywistki, które od lat o nie walczyły.

Skrajnie niedożywione dziecko w szpitalu w Jemenie Skrajnie niedożywione dziecko w szpitalu w Jemenie Fot. Hani Mohammed / AP Photo

Głód w Jemenie

Kolejny rok trwa wojna w Jemenie, a dzieci - jak to widoczne na zdjęciu - głodują. O tym konflikcie słyszymy rzadziej, niż o niektórych innych, jednak zbiera on straszne żniwo.

Już przed Arabską Wiosną w 2011 roku dostęp do jedzenia w tym ubogim kraju był utrudniony. Teraz, po latach, walka między rebelią Huti (wspieraną przez Iran) a rządem (wspieranym przez koalicję państw arabskich, w tym Arabię Saudyjską), doprowadziła do zapaści i klęski głodu. Miliony ludzi, w tym dzieci, cierpią na ostre niedożywienie, a niektórzy umierają z głodu. Niektóre kraje Zachodu są krytykowane za sprzedawanie Arabii Saudyjskiej uzbrojenia, przy pomocy którego prowadzi wojnę w Jemenie. 

Konsulat Arabii Saudyjskiej, w którym zamordowano dziennikarza Dżamala Chaszodżdżiego. Stambuł, Turcja, 15 października 2018 Konsulat Arabii Saudyjskiej, w którym zamordowano dziennikarza Dżamala Chaszodżdżiego. Stambuł, Turcja, 15 października 2018 Fot. Petros Giannakouris / AP Photo

Zabójstwo w konsulacie

W 2018 roku zabito co najmniej 53 dziennikarzy na całym świecie. Żadna z tych zbrodni nie wstrząsnęła światem tak bardzo, jak zamordowanie saudyjskiego dziennikarza "Washington Post" i krytyka władz w Rijadzie Dżamala Chaszukdżiego. 59-latek uciekł z kraju w 2017 roku i zamieszkał w USA, ale w październiku wybrał się do konsulatu Arabii Saudyjskiej w Istambule, ponieważ potrzebował dokumentów do zawarcia małżeństwa. Nigdy nie wyszedł z placówki. Wg ustaleń tureckich śledczych został zamordowany i poćwiartowany, a w zabójstwie uczestniczyło kilkunastu saudyjskich agentów. Arabia Saudyjska prowadzi własne śledztwo i nawet postawiła w sprawie zarzuty, ale wg doniesień m.in. CIA uważa, iż za zabójstwem nie stali działający samowolnie agenci, lecz że wprost zlecił je następca tronu, który de facto rządzi w Arabii Saudyjskiej - Muhammad ibn Salman.

Na zdjęciu - drzwi do konsulatu Arabii w Istambule.

Jeszcze w październiku książę Muhammad ibn Salman przyjął w Rijadzie syna zamordowanego przez saudyjskie służby dziennikarza, Salaha Khashoggi Jeszcze w październiku książę Muhammad ibn Salman przyjął w Rijadzie syna zamordowanego przez saudyjskie służby dziennikarza, Salaha Khashoggi Fot. Saudi Press Agency

Syn zamordowanego z oskarżonym o zabicie ojca

Książę Muhammad ibn Salman w tym roku prowadził ofensywę wizerunkową. Arabia jest ultrakonserwatywna, torturuje i zabija opozycję, prowadzi brutalną wojnę w Jemenie. Książę miał być nową twarzą kraju, spotykał się ze światowymi przywódcami, ludźmi biznesu i celebrantami, mówił o otwarciu kraju (m.in. otwarcie pierwszego kina po 35 latach czy prawa jazdy dla kobiet). Ale oskarżenia o zlecenie zabójstwa dziennikarza "Washington Post" zburzyły ten wizerunek. Do tego, na fali zainteresowania księciem, media zaczęły więcej pisać o wojnie w Jemenie i łamaniu praw człowieka. Ibn Salman starał się walczyć ze złym PR-em i m.in. wezwał na spotkanie Salaha Chaszukdżiego, syna zamordowanego dziennikarza (na zdjęciu z lewej). Miało to pokazać zaufanie rodziny do władz, ale komentarze - w których zwracano uwagę choćby na wyraz twarzy Salaha - nie były przychylne. 

Granica Rosji i Ukrainy Granica Rosji i Ukrainy Fot. Evgeniy Maloletka / AP Photo

Wojna na Ukrainie

"Czy będzie wojna na Ukrainie?" - takie pytanie padało często po incydencie przy cieśninie Kerczeńskiej. Na początku grudnia Rosjanie zaatakowali i przejęli trzy ukraińskie okręty, które miały płynąć przez kontrolowaną przez Rosję cieśninę do ukraińskiego portu na Morzu Azowskim. Wywołało to kryzys międzynarodowy, na Ukrainie ogłoszono stan wojenny.

Niektórzy dziennikarze byli zirytowani pytaniem "czy będzie wojna", ponieważ wojna na Ukrainie trwa od lat, a ludzie giną niemal codziennie (choć mało się o tym u nas słyszy). Napięcie dobrze obrazuje to zdjęcie z granicy Rosji i Ukrainy.

Zakończenie szczytu COP24 w Katowicach Zakończenie szczytu COP24 w Katowicach Fot. Czarek Sokolowski / AP Photo

Pakiet z Katowic pomoże chronić klimat

Michał Kurtyka, polski wiceminister środowiska i przewodniczący COP24, ogłasza sukces szczytu klimatycznego. W grudniu w Katowicach wszystkie kraje świata zgodziły się przyjąć ważny dokument, który pozwoli wprowadzić w życie postanowienia Porozumienia paryskiego i walczyć ze zmianami klimatu. Ekolodzy oceniają, że wiele zostało do zrobienia i trzeba pilnych działań, jednak obserwatorzy podkreślają, że tak szczegółowy dokument, ze zgodą wszystkich państw świata, to wielki krok do przodu.

Protesty 'żółtych kamizelek' we Francji Protesty 'żółtych kamizelek' we Francji Fot. Rafael Yaghobzadeh / AP Photo

Żółte kamizelki wściekłe na Macrona

Przełom listopada i grudnia upłynął we Francji pod znakiem protestów. Wściekli mieszkańcy w żółtych kamizelkach najpierw wyszli na drogi i ulice z powodu zapowiadanych przez administrację Emmanuela Macrona podwyżek cen paliw. Wzrost cen miał być elementem walki ze zmianami klimatu, ale protestujący podnosili, że taka polityka uderzy w uboższych mieszkańców. Protesty szybko nabrały szerszego, antyrządowego charakteru, a komentatorzy oceniali, że w obywatelach skumulowała się frustracja spowodowana oderwaniem polityków od codzienności oraz stagnacja zarobków wobec rosnących kosztów życia. W czasie masowych protestów doszło to niszczenia mienia, ataków na policjantów i zamieszek. Ale wg Amnesty International także policja była zbyt brutalna i używała niewspółmiernej siły.

5-miesięczna panda w zoo w Kuala Lumpur 5-miesięczna panda w zoo w Kuala Lumpur Fot. Vincent Thian / AP Photo

Panda w Kuala Lumpur

Wiemy, że najważniejsze zdjęcia roku często dotyczą przytłaczających i przygnębiających wydarzeń. Siłą obrazu jest między innymi to, jaka historia jest nim opowiedziana i często te najważniejsze i najsilniejsze historie są także trudne lub tragiczne. Jednak trzeba pamiętać, że na świecie dzieją się nie tylko złe rzeczy.

Dlatego na koniec pokazujemy zdjęcie pięciomiesięcznej pandy, która urodziła się w zoo w Kuala Lumpur oraz polecamy artykuł o wydarzeniach, które w tym roku przywróciły nam wiarę w ludzi.