100-lecie zakończenia I wojny światowej. Światowi przywódcy upamiętnili poległych

Gdy w Polsce trwają obchody 100-lecia odzyskania niepodległości, delegaci 98. państw świata obchodzą dzisiaj w Paryżu setną rocznicę zakończenia I wojny światowej. W uroczystościach udział wzięło ponad sześćdziesięciu prezydentów i szefów rządów. Na czele polskiej delegacji stał minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz.
Obchody zakończenia I wojny światowej w Paryżu Obchody zakończenia I wojny światowej w Paryżu Fot. Francois Mori / AP Photo

Dzwony z okazji setnej rocznicy zakończenia I wojny światowej

98 delegacji z całego świata uczciło 10 mln żołnierzy, którzy zginęli w latach 1914-1918. Z okazji obchodów setnej rocznicy zakończenia I wojny światowej o godzinie jedenastej zabrzmiały dzwony na wszystkich wieżach kościelnych we Francji - od katedry Notre Dame w Paryżu, po świątynie w Pikardii i Szampanii.

Emmanuel Macron podczas uroczystości razem z dziećmi odpalił ogień przy Grobie Nieznanego Żołnierza pod Łukiem Triumfalnym.

Obchody zakończenia I wojny światowej w Paryżu Obchody zakończenia I wojny światowej w Paryżu Fot. Jacquelyn Martin / AP Photo

Działaczka femenu do Donalda Trumpa: "Fałszywy rozjemca"

Donald Trump, którego bezpieczeństwa strzeże siedmiuset amerykańskich ochroniarzy, przybył pod Łuk Tryumfalny w opancerzonym samochodzie, nazywanym "bestią". Tak pokaźna ochrona amerykańskiego prezydenta nie zniechęciła działaczki Femenu, która próbowała wbiec przed samochód, którym jechał Donald Trump. Kobieta została powstrzymana przez ochronę. Na nagiej klatce piersiowej i plecach miała napisane różne hasła, wśród nich "Fake peacemaker", czyli "fałszywy rozjemca".

Obchody zakończenia I wojny światowej w Paryżu Obchody zakończenia I wojny światowej w Paryżu Fot. Benoit Tessier

Prezydent USA nie uczcił pamięci poległych żołnierzy przez deszcz

Donald Trump wzbudził wśród rodaków kontrowersje, gdy odwołał wizytę na amerykańskim cmentarzu w lesie Belleau, gdzie pochowani są amerykańscy żołnierze polegli podczas I wojny światowej. Powodem decyzji był... deszcz. "Przejazd prezydenta i pierwszej damy na amerykański cmentarz Aisne nad Marną został odwołany z powodu planów i logistyki związanych z pogodą" - poinformował Biały Dom. Donald i Melania Trump do oddalonego o sto kilometrów lasu mieli polecieć prezydenckim śmigłowcem. Ostatecznie na miejsce wysłano amerykańską delegację pod kierownictwem Johna Kelly'ego, szefa kancelarii Donalda Trumpa.

W 1918 roku w bitwie, która miała miejsce w okolicy cmentarza Aisne, zginęło około 1800 amerykańskich żołnierzy. Razem z Francuzami odparli wtedy niemieckie wojsko.

Obchody zakończenia I wojny światowej w Paryżu Obchody zakończenia I wojny światowej w Paryżu Fot. Thibault Camus / AP Photo

Pozostałym przywódcom deszcz nie przeszkadzał

Krytycy Donalda Trumpa podnosili, że innym przywódcom deszcz nie przeszkodził w wykonywaniu obowiązków. Premier Kanady Justin Trudeau wziął udział w upamiętnieniu kanadyjskich żołnierzy, którzy zginęli podczas I wojny światowej na terenie Francji, zaś niemiecka kanclerz Angela Merkel oraz francuski prezydent Emmanuel Macron pojechali do oddalonego o 70 km od Paryża Compiegne, gdzie sto lat wcześniej podpisano rozejm kończący I wojnę światową.

Obchody stulecia zakończenia I wojny światowej. Protest przeciwko wizycie Donalda Trumpa we Francji Obchody stulecia zakończenia I wojny światowej. Protest przeciwko wizycie Donalda Trumpa we Francji Fot. Vadim Ghirda / AP Photo

Protest przeciwko wizycie Donalda Trumpa w Paryżu

Donald Trump nie został ciepło przyjęty przez część mieszkańców Francji. W Paryżu odbył się protest przeciwko wizycie amerykańskiego prezydenta w kraju. Nad kamienicami na placu Republiki w Paryżu zawisł wielki balon z podobizną amerykańskiego prezydenta w pampersie. Ten sam, który wisiał nad brytyjskim parlamentem w lipcu, kiedy Trump odwiedzał Londyn.

Obchody zakończenia I wojny światowej w Paryżu Obchody zakończenia I wojny światowej w Paryżu Fot. Ludovic Marin

Władimir Putin przyjechał jako ostatni

Jako ostatni na uroczystościach pod Łukiem Triumfalnym pojawił się Władimir Putin, który przybył do Paryża dopiero w niedzielę i nie brał udziału w sobotniej kolacji przywódców w Muzeum d'Orsay.

Większość przywódców przybyła z Pałacu Elizejskiego pod Łuk Truimfalny razem - specjalnym autobusem. Osobno przybyli Donald Trump z małżonką oraz Władimir Putin.

Obchody zakończenia I wojny światowej w Paryżu Obchody zakończenia I wojny światowej w Paryżu Fot. Francois Mori / AP Photo

Brigitte Macron znalazła wspólny język z rosyjskim prezydentem

Rosyjski prezydent podczas oficjalnych uroczystości siedział obok Brigitte Macron. Pierwsza dama Francji i Władimir Putin znaleźli wspólny język, co widać na zdjęciach.

Obchody zakończenia I wojny światowej w Paryżu Obchody zakończenia I wojny światowej w Paryżu Fot. Michel Euler / AP Photo

Emmanuel Macron mówił o pokoju. "Jest największą wartością"

Podczas paryskich uroczystości odczytano apel poległych za Francję. Prezydent Macron połączył wydarzenia sprzed stu lat z przyszłością. Powiedział: "W dzień rocznicy, kiedy oddajemy hołd poległym, nie można zapominać, że pokój jest największa wartością, bo doskonale wszyscy znamy jaką trzeba [za niego- red.] zapłacić cenę".

Prezydent Francji podkreślił znaczenie współpracy międzynarodowej dla zapewnienia pokoju na świecie. W czasie uroczystości dzieci odczytały w kilku językach listy żołnierzy piszących do swych bliskich o radości z zakończenia wojny.

Obchody zakończenia I wojny światowej w Paryżu Obchody zakończenia I wojny światowej w Paryżu Fot. Francois Mori / AP Photo

Nadzwyczajne środki bezpieczeństwa

Obchodom setnej rocznicy zakończenia I wojny światowej towarzyszą nadzwyczajne środki bezpieczeństwa. Zmobilizowano około dziesięciu tysięcy policjantów, żandarmów i żołnierzy z jednostek antyterrorystycznych i specjalnych. Rejon Pól Elizejskich był całkowicie niedostępny dla ruchu. Kolejki metra nie zatrzymywały się na stacjach w pobliżu miejsc, gdzie trwały uroczystości.

Więcej o: