Nawałnice we Włoszech. Zginęło 12 osób. Pani Izabela pokazała nam, jak wyglądają okolice Genui

Gwałtowne burze i wichury pozbawiły życia we Włoszech już 12 osób. Część miast jest kompletnie sparaliżowana - wiele z nich jest zalanych wodą, tysiące ludzi nie ma prądu, turyści nie mogą wrócić do domów. To niestety jeszcze nie koniec. Obrona Cywilna ostrzegła przed kolejnym frontem, który nadejdzie jeszcze w środę.
Skutki burz i wichur we Włoszech. Genua Skutki burz i wichur we Włoszech. Genua Fot. Pani Izabela

Genua kompletnie zniszczona przez burze

Nasza czytelniczka, pani Izabela, mieszka na Boccadasse, jednej z dzielnic Genui. Wysłała do naszej redakcji zdjęcia i nagrania, które pokazują zniszczenia w nadmorskim miasteczku. 

Fala rzucała statkami i barkami w domy. Budynki są kompletnie zniszczone. Ludzie płaczą - opowiada nam pani Izabela.

Budynki są zniszczone, na ulicach leżą wraki łódek, śmieci i szczątki zrujnowanych znaków, elewacji i reklam. Po ulicach przemykają nieliczni ludzie. Widać również, że morze nadal jest wzburzone. Obraz po wichurach jest przerażający. 

Przez niemal całe północne Włochy przetoczyły się gwałtowne burze, z podmuchami wiatru do 100 hm/h. Co najmniej siedem osób zginęło, głównie wskutek przygniecenia przez drzewa. Poziom wody w Wenecji osiągnął historycznie wysoki poziom. Przez niemal całe północne Włochy przetoczyły się gwałtowne burze, z podmuchami wiatru do 100 hm/h. Co najmniej siedem osób zginęło, głównie wskutek przygniecenia przez drzewa. Poziom wody w Wenecji osiągnął historycznie wysoki poziom. Andrea Merola / AP

12 ofiar śmiertelnych

W środę włoskie media podały, że w wyniku gwałtownych wichur i burz, które nawiedziły Włochy, zginęło już co najmniej 12 osób. 

Połowa z nich została przygnieciona przez drzewa, które złamały się i runęły na ziemię. Część została porwana przez nurt wody. Wśród ofiar są również żeglarze. Kilkadziesiąt osób jest rannych. Stan kilku z nich ocenia się jako ciężki. 

Skutki burz i wichur we Włoszech. Genua Skutki burz i wichur we Włoszech. Genua Fot. Pani Izabela

Genua kompletnie zniszczona przez burze

- Linie brzegowe i porty zniszczone doszczętnie. Drobne budki, które stały przy brzegu zupełnie zniknęły. Wcześniej przy brzegu stały łódki - około czterdziestu - teraz są zrujnowane, część z nich leży na ulicach - opowiada nam pani Izabela.

Skutki burz i wichur w Rzymie. Genua
Fot. Pani Izabela

Polka mieszkająca w Genui dodaje, że osunął się kolejny fragment Cinque Terre - znajdującej się tam riwiery.

Skutki burz i wichur we Włoszech. Portofino Skutki burz i wichur we Włoszech. Portofino Fot. Pani Izabela

Miasteczka odcięte od świata

Część miasteczek, zwłaszcza tych małych, kurortowych, jest odcięta od świata. Drogi są nieprzejezdne przez powalone drzewa i inne przedmioty lub całkowicie zalane. Jednym z nich jest Portofino. Na zdjęciach widać, że droga jest kompletnie zniszczona.

Portofino jest odcięte od świata. Można się tam dostać tylko drogą morską, ale na dziś zapowiadają kolejne alarmy. Kto wie, czy sytuacja się nie pogorszy - opowiada nasza czytelniczka.

Skutki burz i wichur we Włoszech. Portofino
Fot. Pani Izabela

Faktycznie, włoska Obrona Cywilna ostrzega, że w najbliższych godzinach od zachodu nadejdzie następny front. Ma rozszerzyć się na cały kraj - mieszkańcy Włoch powinni uważać na opady i porywiste wiatry. Rząd apeluje, aby ograniczyć wychodzenie z domu i przemieszczanie się. 

Media informują, że setki turystów nie mogą opuścić kraju. Nie mogą nawet dojechać do bezpieczniejszych miejsc.

Skutki burz i wichur we Włoszech. Passeggiata di Nervi, Genua Skutki burz i wichur we Włoszech. Passeggiata di Nervi, Genua Fot. Pani Izabela

Passeggiata di Nervi

Jedna z większych atrakcji turystycznych w Genui, popularny deptak Passeggiata di Nervi via Anita Garibaldi, także nie uniknął zniszczeń. 

Na razie włoski rząd nie mówi o tym, na ile szacowane są straty. Nie ma jednak wątpliwości, że będą ogromne.

Skutki burz i wichur we Włoszech. Voltri (Genua) Skutki burz i wichur we Włoszech. Voltri (Genua) Fot. Pani Izabela

Voltri, Genua

Jak mówi w rozmowie z Gazeta.pl pani Izabela, służby cały czas pracują nad usuwaniem skutków wichur i burz. Dodaje jednak, że to syzyfowa praca. 

Na ulicach leżą drzewa, połamane gałęzie, szczątki zniszczonych.

Jak podają włoskie media, tysiące mieszkańców Włoch są pozbawione prądu. Jednostki odpowiedzialne za ich naprawę nie są w stanie opanować sytuacji.

Skutki wichur i burze we Włoszech. Santa Margherita Skutki wichur i burze we Włoszech. Santa Margherita Fot. Pani Izabela

Santa Margherita

Turystyczne miasteczko Santa Margherita, znajdujące się pod Genuą, też odczuło skutki fatalnej pogody. Na zdjęciach widać, że wiele ulic jest zalanych wodą. 

Tam również wszędzie leżą zniszczone przedmioty - łódki, gałęzie i inne przedmioty.

Skutki wichur i burze we Włoszech. Santa Margherita
Fot. Pani Izabela

Wenecja Wenecja Andrea Merola / AP

Wichury i burze we Włoszech

Sytuacja jest dramatyczna również w innych miastach we Włoszech. 

Wenecja, miasto na wodzie, znalazło się teraz pod wodą. Woda podniosła się do poziomu ponad 150 cm i zalała 70 proc. historycznego miasta. W wyniku zalania zagrożone są zabytki - np. bazylika św. Marka, gdzie tysiącletnia mozaika została przykryta wodą. W poniedziałek zabroniono również wstępu na popularny wśród turystów Plac. Nie kursują także tramwaje wodne - podstawowy środek komunikacji w Wenecji. 

A car is crushed under a fallen tree after it was torn down by heavy winds, in Rome, Monday, Oct. 29, 2018. The national Civil Protection Agency has issued red and orange alerts -- meaning possible
Angelo Carconi / AP

Rząd ostrzega również mieszkańców Rzymu oraz turystów, którzy właśnie się tam znajdują. Wieczne Miasto również nie uchroniło się przed burzami i wichurami we Włoszech. W poniedziałek na ulicach leżały powalone drzewa, transport był częściowo sparaliżowany.

Północą część Sycylii zaskoczyło gradobicie, a nad jednej z prowincji Sardynii (Sassari) przeszła gwałtowna burza.

Przez niemal całe północne Włochy przetoczyły się gwałtowne burze, z podmuchami wiatru do 100 hm/h. Co najmniej siedem osób zginęło, głównie wskutek przygniecenia przez drzewa. Poziom wody w Wenecji osiągnął historycznie wysoki poziom. Przez niemal całe północne Włochy przetoczyły się gwałtowne burze, z podmuchami wiatru do 100 hm/h. Co najmniej siedem osób zginęło, głównie wskutek przygniecenia przez drzewa. Poziom wody w Wenecji osiągnął historycznie wysoki poziom. Andrea Merola / AP

Ostrzeżenia dla Włoch

W środę Obrona Cywilna poinformowała, że w dużej części regionu Wenecja Euganejska i w prowincji Trydent obowiązuje najwyższy, czerwony stopień zagrożenia. Niższe, ale równie niepokojące, ogłoszono dla Ligurii, Kalabrii, Sycylii, Umbrii, Abruzji, Lombardii.

Więcej o: