"Katastrofalne zniszczenia". Największa baza supermyśliwców w USA zdewastowana przez huragan

Zrujnowane hangary i stanowiska postojowe, część budynków całkowicie zmieciona z powierzchni ziemi a żaden nie nadaje się do zamieszkania czy użycia. Nieokreślona liczba najdroższych myśliwców świata uszkodzona lub zniszczona - to skutki huraganu Michael, który przeszedł przez jedną z najważniejszych baz lotnictwa USA. Wojsko pokazało zdjęcia, na których widać ogrom zniszczeń.
Wiatr zdewastował bazę Tyndall Wiatr zdewastował bazę Tyndall USAF

Bardzo silny żywioł w USA

Znajdująca się na wybrzeżu Zatoki Meksykańskiej baza Tyndall na Florydzie znalazła się centralnie na trasie huraganu Michael. 10 października rozpędzony nad wodą żywioł uderzył w ląd wiatrem o prędkości do 208 km/h. Był to jeden z najpotężniejszych huraganów, który dotarł do wybrzeży USA. Dotychczas doliczono się 18 ofiar. Straty są szacowane na wiele miliardów dolarów.

F-22 ściśnięte w hangarze przed nadejściem innego huraganu F-22 ściśnięte w hangarze przed nadejściem innego huraganu USAF

Częściowa ewakuacja

Baza została zawczasu ewakuowana. Wyjechali praktycznie wszyscy żołnierze i ich rodziny. Została tylko garstka ludzi. Odleciała też większość samolotów. W tym myśliwce piątej generacji F-22, najdroższe maszyny tego rodzaju na świecie. Wyprodukowanie każdego z nich kosztowało USA po 361 milionów dolarów. Dzisiaj są właściwie bezcenne, ponieważ powstało 195 sztuk i choć pozostają prawdopodobnie najlepszymi myśliwcami świata, to nie ma już możliwości ich wyprodukowania bez poniesienia wielomiliardowych kosztów.

Uszkodzony hangar w bazie Tyndall Uszkodzony hangar w bazie Tyndall USAF

Potencjalnie poważne straty

Pozostawiona w bazie szkieletowa obsada była dobrze przygotowana na wiatr i nikomu nic się nie stało. Obiektem żywego zainteresowania stał się natomiast los niezwykle cennych F-22. Jest pewne, że części maszyn nie udało się na czas ewakuować. Wojsko nie ujawniło jednak, ilu konkretnie. Formalnie w Tyndall stacjonuje 55 tych myśliwców. Dziennik "New York Times" pisze natomiast, że z bazy przed huraganem odleciały tylko 33. Oznaczałoby to, że w zrujnowanych hangarach stoją 22 bezcenne F-22. Utrata lub poważne uszkodzenie części z nich byłoby ciosem dla lotnictwa USA.

Myśliwce F-22 z bazy Tyndall Myśliwce F-22 z bazy Tyndall USAF

Bezcenne maszyny

W takich sytuacjach standardem jest, że część maszyn nie może odlecieć, ponieważ ma jakieś usterki lub przechodzi prace serwisowe i nie da się na czas przygotować ich do lotu. Wówczas są umieszczane w hangarach, które teoretycznie zbudowano tak, aby były odporne na huraganowe wiatry. Skomplikowane F-22 są znane z tego, że często doznają usterek. Ich średnia gotowość do służby to około 50 procent, czyli przeciętnie tylko co drugi jest w pełni sprawny. Część tych zostawionych w bazie mogła w ogóle nie być używana do lotów, tylko jako zapasy części zamiennych.

Jeden z budynków zniszczonych w bazie Tyndall Jeden z budynków zniszczonych w bazie Tyndall USAF

Brak informacji

Dotychczas na opublikowanych zdjęciach i nagraniach ze zdewastowanej bazy dopatrzono się trzech F-22. Maszyny stoją w hangarach, którym wiatr częściowo zerwał dach, drzwi i ściany. Poza F-22 widać też pozostawione F-16 w wersji przebudowanej na latający cel QF-16 oraz inne mniejsze maszyny. Nie wiadomo w jakim są stanie. Wojsko tego nie ujawniło. Być może dopiero trwa ocena.

Większość budynków w bazie Tyndall została zniszczona przez huragan Większość budynków w bazie Tyndall została zniszczona przez huragan USAF

Zrujnowana infrastruktura

Wojskowi pracujący w zdewastowanej bazie mają wiele innych zmartwień niż stan pozostawionych F-22. Cała infrastruktura w Tyndall została zniszczona lub uszkodzona. W pierwszych komunikatach po oględzinach z powietrza dowództwo napisał, że straty są "katastrofalne". Żaden budynek nie nadaje się do zamieszkania lub wykorzystania. Niektóre zostały całkowicie zmiecione z powierzchni ziemi, większość nie ma dachów a praktycznie każdy ma jakieś uszkodzenia fasady czy powybijane okna.

Zdjęcie satelitarne fragmentu zdewastowanej bazy. Widoczne samoloty to element pomnika Zdjęcie satelitarne fragmentu zdewastowanej bazy. Widoczne samoloty to element pomnika NOAA

W USA sprzątanie po kataklizmie

Nie wiadomo jeszcze jak długo będzie trwało usuwanie szkód ani ile będzie to kosztować. Na razie trwa ocena szkód, przy pomocy oddziałów z innych baz zaczęto porządki. Otwarto już sam pas startowy, na którym lądują samoloty ze sprzętem niezbędnym do prac. Baza najpewniej zostanie odbudowana. Gorzej z F-22, których nie można już wyprodukować. Strata każdej maszyny to odczuwalne uszczuplenie potencjału lotnictwa USA. Los tych pozostawionych w bazie będzie więc najpewniej nadal wywoływał emocje.

Więcej o: