Mikronezja: awaryjne lądowanie samolotu na wodzie. Jak "cud na rzece Hudson" z 2009 roku

W Mikronezji samolot linii Air Niugini lądował awaryjnie na Oceanie Spokojnym. Uderzenie w wodę miało miejsce tuż obok pasa startowego na wyspie Chuuk. Następnie maszyna zaczęła tonąć. Żaden z uczestników lotu nie odniósł poważnych obrażeń.
Mikronezja: awaryjne lądowanie samolotu na Ocenie Spokojnym Mikronezja: awaryjne lądowanie samolotu na Ocenie Spokojnym Fot. U.S. Navy / AP

Awaryjne lądowanie samolotu w Mikronezji

Boeing 737-800 uderzył w wodę w piątek rano. W sieci pojawiło się wiele zdjęć z awaryjnego lądowania samolotu w położonej na północ od Australii Mikronezji.

Mikronezja: awaryjne lądowanie samolotu na Ocenie Spokojnym Mikronezja: awaryjne lądowanie samolotu na Ocenie Spokojnym Fot. Blue Flag Construction / AP

W samolocie było 47 osób

Na pokładzie znajdowało się 35 pasażerów oraz 12 członków załogi. Na pokładzie tego typu samolotu mieści się od 162 do 189 pasażerów.

Mikronezja: awaryjne lądowanie samolotu na Ocenie Spokojnym Mikronezja: awaryjne lądowanie samolotu na Ocenie Spokojnym Fot. Matthew Colson / AP

Samolot miał lecieć do stolicy Papui Nowej Gwinei

Samolot leciał z wyspy Pohnpei na wyspę Chuuk. Następnie miał lecieć do stolicy Papui Nowej Gwinei, Port Moresby.

Lądowanie w Mikronezji porównywane jest do "cudu na rzece Hudson", jak nazywane jest lądowanie Airbusa A320-214 w dniu 15 stycznia 2009 roku w Nowym Jorku. Samolot w wyniku zderzenia z kluczem gęsi musiał awaryjnie lądować na rzece. Żaden z uczestników lotu nie odniósł poważnych obrażeń. Wydarzenie to uwieczniono w filmie "Sully" z 2016 roku

Wszyscy pasażerowie i członkowie załogi bezpiecznie opuścili samolot

Linie lotnicze w oświadczeniu poinformowały, że wszyscy pasażerowie i członkowie załogi zdołali bezpiecznie opuścić pokład. "Linia dokłada wszelkich starań, by zapewnić bezpieczeństwo i spełnić wszystkie potrzeby pasażerów i załogi" - czytamy w komunikacie.

Przewoźnik wyśle na miejsce lekarza

Linie zapewniły hotel dla uczestników lotu, a także wyślą na miejsce zarząd firmy oraz lekarza, który pomoże w leczeniu kilku pasażerów, którzy mają obrażenia. Przewoźnik zorganizuje także specjalny lot dla tych, którzy chcą dotrzeć do Port Moresby.

Samolot należał do narodowego przewoźnika Papui Nowej Gwinei

Linie Air Niugini to narodowy przewoźnik Papui Nowej Gwinei. Działają od 1973 roku. Flota linii składa się z Boeingów 767 i 737, które latają na trasach międzynarodowych, oraz samoloty Fokker F-100, Dash 8 i Q400, które latają na lokalnych trasach.

Więcej o: