Samoloty i kolorowe bukiety, ale bez rakiet. Korea Północna świętowała swoje 70. urodziny

W Korei Północnej odbyła się defilada wojskowa z okazji 70. rocznicy powstania państwa. Reżim zaprezentował m.in. swoje najnowsze czołgi, ale nie pochwalił się swoimi rakietami dalekiego zasięgu.
North Korea Anniversary North Korea Anniversary Fot. Kin Cheung / AP Photo

70 lat temu powstała Korea Północna

9 września 1948 roku, na terenie Korei kontrolowanym przez ZSRR, powstała Korea Północna, a dokładnie Koreańska Republika Ludowo-Demokratyczna. Wtedy rozpoczęły się też rządy rodziny Kimów. Władzę dzierżyli kolejno Kim Ir Sen (Kim Il Sung), później jego syn Kim Dzong Il, a obecnie jego wnuk Kim Dzong Un. 

North Korea Anniversary North Korea Anniversary Fot. Ng Han Guan / AP Photo

Korea Północna pręży muskuły

Z tej okazji na placu Kim Ir Sena w Pjongjangu odbyła się wielka defilada wojskowa. Przez plac przejechały oddziały artylerii, a na niebie można było podziwiać efektowne pokazy lotnicze. 

North Korea Anniversary North Korea Anniversary Fot. Kin Cheung / AP Photo

W tym roku bez rakiet dalekiego zasięgu

Korea Północna zaprezentowała też swoje najnowocześniejsze czołgi. Światowe media zwracają jednak uwagę, że w przeciwieństwie do poprzednich lat nie pokazano międzykontynentalnych rakiet balistycznych. W ostatnim czasie północnokoreański przywódca Kim Dzong Un deklarował denuklearyzację całego Półwyspu Koreańskiego.
Zobowiązanie w tej sprawie złożył między innymi podczas historycznego szczytu z prezydentem USA Donaldem Trumpem w Singapurze 12 czerwca. 

APTOPIX North Korea Anniversary APTOPIX North Korea Anniversary Fot. Ng Han Guan / AP Photo

Dziesiątki tysięcy Koreańczyków z bukietami

Przed rozpoczęciem defilady dziesiątki tysięcy Koreańczyków, wymachujących jaskrawymi plastikowymi bukietami wypełniły plac Kim Ir Sena. Mieszkańcy Pjongjang od miesięcy szkolili się z okazji jubileuszu.

North Korea North Korea Fot. Ng Han Guan / AP Photo

Mordercze przygotowania

W ramach obchodów pierwszy raz od pięciu lat odbyło się też taneczne widowisko. BBC wskazuje, że do niedzielnych uroczystości w Pjongjangu przygotowały się tysiące Koreańczyków. Widowisko musi wypaść perfekcyjnie, dlatego treningi są mordercze, trwają nawet po 10 godzin dziennie, a kiedy ktoś złapie kontuzję albo zachoruje, jest zastępowany - wspominają uciekinierzy z kraju Kim Dzong Una.

North Korea Anniversary North Korea Anniversary Fot. Kin Cheung / AP Photo

Wielkie widowisko i głód

Warto pamiętać, że uczestnicy tego typu parad są starannie selekcjonowani nie tylko pod względem umiejętności artystycznych czy prezencji. Muszą pochodzić z lojalnych wobec reżimu rodzin. Później wybrańcy miesiącami ćwiczą tylko po to, by paradować zaledwie przez chwilę przed obliczem wodza. Jeden z rozmówców BBC wspomina, że towarzyszy im głód.

North Korea Anniversary North Korea Anniversary Fot. Kin Cheung / AP Photo

Przedstawiciel Chin

W paradzie uczestniczył oczywiście Kim Dzong Un. Dyktator jednak nie wygłosił przemowy. Zrobił to natomiast szef północnokoreańskiego parlamentu, który mówił o celach północnokoreańskiej gospodarki. Na uroczystości obecny był też reprezentant Komunistycznej Partii Chin Li Zhanshu.

North Korea Anniversary North Korea Anniversary Fot. Kin Cheung / AP Photo

Pielęgniarki i budowlańcy też paradowali

Po przemaszerowaniu wojska na placu pojawiły się różne grupy cywilne: od pielęgniarek po studentów i robotników budowlanych.

North Korea Anniversary North Korea Anniversary Fot. Ng Han Guan / AP Photo

Reżim w Korei Północnej

Przemarsze cywilów to stały motyw północnokoreańskich uroczystości. Choć defilada może wydawać się imponująca, należy pamiętać że Korea Północna jest rządzona przez zbrodniczy reżim. W kraju panuje głód, według ONZ 40 proc. populacji cierpi z powodu niedożywienia.

Więcej o: