Królowa Elżbieta II w tym roku skończyła 92 lata, jednak dalej aktywnie uczestniczy w życiu publicznym. Niedawno zastanawiano się, dlaczego w maju, a także na początku czerwca, pojawiała się w okularach przeciwsłonecznych.
Zaledwie dzień przed 'Trooping the Colour' służby prasowe Buckingham potwierdziły, że Elżbieta II przeszła operację usunięcia zaćmy w maju - dlatego też nosiła okulary.
Z 'Trooping the Colour' jest jeden, mały problem. Choć dla wszystkich jasne jest, że święto ma na celu uroczyste obejście urodzin monarchy, to jest ono 'odgórne'. Na przykład: królowa Elżbieta II urodziła się 21 kwietnia, a więc uroczystości nie zgrywają się z tą datą. Królowa obchodzi prywatnie swoje urodziny w kwietniu, a oficjalne właśnie w czerwcu.
Samo święto jest ruchome - odbywa się zawsze w czerwcową sobotę, bez konkretnego dnia. Czym jest to spowodowane? Po prostu jeden z poprzedników Elżbiety II, Jerzy II Hanowerski urodził się w październiku i kiepska pogoda psuła świętowanie - stąd też zdecydował, że najlepszym miesiącem będzie czerwiec.
Uroczystości były ważne nie tylko dla długowiecznej monarchini. 9 czerwca to ważna data dla nowej członkini rodziny królewskiej - księżnej Meghan.
'Trooping the Colour' było pierwszą uroczystością po ślubie książęcej pary, gdy Meghan Markle pojawiła się wspólnie z całą rodziną na balkonie.
Debiut księżnej Meghan w rodzinie królewskiej można byłoby uznać za udany, gdyby nie jeden szczegół. 'The Sun' dopatrzył się, że zgodnie z królewskimi tradycjami kobiety nie powinny odsłaniać ramion i eksponować ciała.
Tymczasem księżna Meghan pojawiła się na uroczystościach w sukni z odkrytymi ramionami.
W roku 2017 sporo pisano o oficjalnych urodzinach królowej w kontekście mdlejących gwardzistów - teraz także skupiono się na nich, jednak z zupełnie innego powodu.
Jak wskazuje 'The Guardian' 9 czerwca 2018 roku stanie się historyczną datą dla gwardzistów królewskich. Tego dnia wśród nich pojawił się 22-letni Charanpreet Singh Lall, Sikh z Leicester, który jako jedyny nie miał klasycznej, czarnej czapy.
Charanpreet Singh Lall mówił, że ma nadzieję, że jego obecność na 'Trooping the Colour' może zachęcić osoby innych wyznań do tego, by wstąpić do armii, w której on sam jest od 2016 roku.
Dla 22-letniego Sikha była to pierwsza tego typu uroczystość, a jak mówił:
Uroczystość poświęcona jest królowej, ale tego dnia w blasku fleszy staje jej cała rodzina. W tym roku poza nowym członkiem, czyli księżną Meghan, zabrakło 97-letniego księcia Filipa, męża królowej.
W 2017 roku książę Filip wycofał się (po 64 latach) z życia publicznego, dlatego nie uczestniczył się na uroczystościach, jak jak informowano rok temu: nie jest wykluczone, że od czasu do czasu pojawi się u boku żony.