Ta rosyjska limuzyna ma być jak Rolls Royce i Bentley. Zobacz, czym Putin przyjechał na inaugurację swojej czwartej kadencji

Władimir Putin właśnie rozpoczął czwartą kadencję na stanowisku prezydenta Federacji Rosyjskiej. Odbywająca się w Moskwie inauguracja była pełna przepychu. Świadczy o tym m.in. limuzyna, którą na miejsce uroczystości przyjechał Putin - luksusowa limuzyna marki Aurus, przygotowana specjalnie na tę okazję.
Władimir Putin Władimir Putin Alexei Nikolsky/AP

Czwarta kadencja prezydenta Putina. Inauguracja robiła wrażenie

Na ceremonię inauguracji Putin przyjechał rosyjską limuzyną marki Aurus. Tamtejsi inżynierowie stoczyli prawdziwy wyścig z czasem, żeby trwający od kilku lat projekt zakończyć przed datą inauguracji czwartej kadencji Putina. Koszt opracowania i stworzenia ociekającego luksusem pojazdu tylko do 2016 roku wyniósł 54 mln dol. Aurus ma w niczym nie ustępować takim markom jak Rolls Royce czy Bentley.

Władimir Putin Władimir Putin Alexei Druzhinin / AP / AP

Wierność narodowi i konstytucji

Kluczowa część uroczystości odbyła się w Sali Andriejewskiej Wielkiego Pałacu Kremlowskiego. To tam rosyjski przywódca złożył przysięgę wierności narodowi i konstytucji.

Władimir Putin Władimir Putin Alexei Nikolsky/AP

Goście ze świata nauki i kultury

Na ceremonię zaprzysiężenia zaproszono do kremlowskiego pałacu władze najwyższe Rosji, korpus dyplomatyczny oraz przedstawicieli świata nauki i kultury. Wśród gości znalazł się też m.in. znany z dobrych relacji z rosyjskim przywódcą były kanclerz Niemiec Gerhard Schröder.

Władimir Putin Władimir Putin Alexei Nikolsky/AP

Złożenie przysięgi

- Przysięgam, w trakcie realizacji pełnomocnictw prezydenta Federacji Rosyjskiej szanować i ochraniać: prawa człowieka i wolności obywatelskie. Przestrzegać i bronić konstytucji Federacji Rosyjskiej - mówił podczas ceremonii zaprzysiężenia Putin.

Władimir Putin Władimir Putin Alexei Nikolsky/AP

Opozycja o łamaniu konstytucji

Okazji, jaką było złożenie przysięgi na konstytucję nie przepuścili politycy opozycji. Zwracali uwagę, że w poprzednich trzech kadencjach Putin złamał większość zapisów ustawy zasadniczej.

Władimir Putin Władimir Putin Alexei Nikolsky/AP

Łamanie praw człowieka

Opozycjoniści twierdzą, że w Rosji łamane są podstawowe prawa człowieka i wolności obywatelskie. Wskazują na to między innymi raporty międzynarodowych organizacji, monitorujących tę sferę życia. Przedstawiciele opozycji przypominają także, że dotychczasowe rządy Putina charakteryzowały się naruszaniem konstytucyjnych zasad: wolności zgromadzeń, wolności słowa i wyrażania poglądów.

Władimir Putin Władimir Putin Alexei Nikolsky/AP

Przemówienie Putina

Po zaprzysiężeniu Putin wygłosił kilkunastominutowe przemówienie, w którym obiecywał: rozwój gospodarczy Rosji, pokojowe stosunki z sąsiadami, a także zwiększenie wydatków na sprawy socjalne, oświatę i medycynę.

Więcej o: