World Press Photo 2018. Zwycięskie zdjęcie powstało podczas protestów przeciwko prezydentowi

Jury prestiżowego konkursu fotograficznego World Press Photo wyłoniło tegorocznych zwycięzców. Fotografie wyłoniono z ponad 73 tys. nadesłanych propozycji.
World Press Photo World Press Photo Ronaldo Schemidt / AP / AP

Zdjęcie, które otrzymało tytuł zdjęcia roku World Press Photo i zwyciężyło w kategorii Spot News (fotoreportaż). Wenezuelczyk José Victor Salazar Balza zajął się ogniem od wybuchu motocykla. Doszło do tego podczas starć z policją w czasie protestów przeciwko prezydentowi Nicolásowi Maduro.

Sytuacja w Wenezueli jest tak zła, że kraj prosi o zewnętrzną pomoc humanitarną, w tym o leki i jedzenie.

World Press Photo World Press Photo Heba Khamis / AP / AP

Pierwsze miejsce w kategorii Współczesne Problemy (fotoreportaż). 12-letnia Kamini Tontines z Kamerunu chowa piersi po tym, jak zostały wyprasowane przez matkę. W Kamerunie wierzy się, że ta praktyka wstrzyma rozwój piersi, a co za tym idzie opóźni dojrzewanie i uchroni dziewczynki przed gwałtami.

World Press Photo World Press Photo Ami Vitale for National Geographic / AP / AP

Pierwsze miejsce w kategorii Natura (fotoreportaż). Mały słoń, którym opiekuje się pracownik sanktuarium Reteti Elephant w Kenii. 

World Press Photo World Press Photo Adam Ferguson for The New York Times / AP / AP

Pierwsza nagroda w kategorii Ludzie (fotoreportaż). 15-letnia Falmata to jedna z dziewczynek porwanych przez Boko Haram. Dziewczynki zostały wyposażone w materiały wybuchowe i miały wysadzać się w zatłoczonych miejscach. Wówczas udało im się uciec z rąk oprawców. 

World Press Photo World Press Photo Corey Arnold / AP / AP

Pierwsze miejsce w kategorii Natura (pojedyncze zdjęcie). Bielik amerykański wygrzebuje resztki mięsa ze śmietnika przy supermarkecie.

World Press Photo World Press Photo Oliver Scarff / AP / AP

Pierwsze miejsce w kategorii Sport (pojedyncze zdjęcie). Członkowie przeciwnych drużyn walczą o piłkę podczas corocznego Royal Shrovetide Football Match w Derbyshire.

World Press Photo World Press Photo Neil Aldridge / AP / AP

Pierwsze miejsce w kategorii Środowisko (pojedyncze zdjęcie). Młody nosorożec uśpiony i oślepiony zostanie wypuszczony na wolność, po tym, jak uratowano go przed kłusownikami.

World Press Photo World Press Photo Ivor Prickett / AP / AP

Pierwsze miejsce w kategorii Wydarzenia (fotoreportaż). Nadhira Aziz odmówiła odejścia od swojego domu, gdzie zginęły jej siostra i siostrzenica.

World Press Photo World Press Photo Magnus Wennman / AP / AP

Pierwsze miejsce w kategorii Ludzie (pojedyncze zdjęcie). Siostry Djeneta i Ibadeta od wielu miesięcy są bez kontaktu ze światem zewnętrznym. Winnym ma być "syndrom rezygnacji", tajemnicze schorzenie, która dotyka dzieci imigrantów w Szwecji. 

World Press Photo World Press Photo David Becker for Getty Images / AP / AP

Pierwsze miejsce w kategorii Spot News (fotoreportaż). Tragiczna scena podczas masakry w Los Angeles.

World Press Photo World Press Photo Jesco Denzel / AP / AP

Pierwsze miejsce w kategorii Współczesne Problemy (zdjęcie pojedyncze). Turyści płynący motorówką po kanałach w Nigerii.

* W pierwszej wersji napisaliśmy, że zdjęcie zostało wykonane w Laosie. Za pomyłkę przepraszamy.

World Press Photo World Press Photo Kadir van Lohuizen / AP / AP

Pierwsze miejsce w kategorii Środowisko (fotoreportaż). Barka z 300 tonami plastikowych odpadów płynie z Bronxu do Brooklynu, gdzie zostaną zrecyclingowane. 

World Press Photo World Press Photo Carla Kogelman / AP / AP

Pierwsze miejsce w kategorii Projekty Długoterminowe. Hannah i ptaszek Pipsi. Dziewczynka bardzo dbała o zwierzątko, a gdy zmarło wyprawiła mu pogrzeb. 

World Press Photo World Press Photo Patrick Brown / AP / AP

Pierwsze miejsce w kategorii Wydarzenia (pojedyncze zdjęcie). Ciała muzułmańskich uchodźców Rohindża. Kilkadziesiąt osób zginęło, gdy łódź, którą próbowali opuścić Mjanmę, wywróciła się osiem kilometrów od plaży Inani w Bangladeszu. Na łodzi znajdowało się około 100 osób. Przeżyło jedynie 17.World Press Photo World Press Photo Alain Schroeder

Pierwsze miejsce w kategorii Sport (fotoreportaż). Koń zażywa kąpieli po wyścigu Maen Jaran, który odbywa się w Indonezji.