Krwista kopuła miała 20 metrów wysokości. Niezwykłe zdjęcie z "Rosnącej góry"

Chociaż na turystów to głównie atrakcja, geolodzy bacznie obserwują wulkan Kilauea na Hawajach, jeden z najbardziej czynnych wulkanów na świecie. Kiedyś już pokazał, co potrafi. Amerykańska Służba Geologiczna przypomina niesamowite zdjęcia sprzed lat.
Kilauea Kilauea USGS

Pięć gorących lat

Najdłuższa zaobserwowana erupcja wulkanu Kilauea zaczęła się dokładnie 24 maja 1969 roku. Trwała 1774 dni - do 1974 roku. Wulkan "wypluł" w tym czasie 350 milionów metrów sześciennych lawy.

Hawaje. Zachwycające zdjęcie wulkanu Kilauea Hawaje. Zachwycające zdjęcie wulkanu Kilauea USGS

Kopuła z lawy

Właśnie w tym okresie, a dokładnie w październiku 1969 roku, zrobiono zadziwiające zdjęcie. Przed stawia wybuch stożka o nazwie Mauna Ulu ("rosnąca góra"). Amerykańska Służba Geologiczna (USGS) podaje, że kopuła lawy miała 20 metrów wysokości. Taki typ erupcji jest niezwykle rzadki. 

Hawaje. Wulkan Kilauea Hawaje. Wulkan Kilauea USGS

Wodospady wyższe niż Niagara

To jednak niejedyne zdjęcia sprzed lat, na których warto zawiesić oko. Geolodzy z USGS publikują całą serię pięknych ujęć. Te wodospady lawy wyglądają jak namalowane. Były wyższe niż Niagara. Zdjęcie zrobiono w 1969 roku.

Wulkan Kilauea Wulkan Kilauea USGS

Lawa wkracza do oceanu

Na zdjęciach widać siłę żywiołu. Wiele osób podziwia odwagę fotografów. To zdjęcie wykonano w 1971 roku. Widać na nim, jak lawa przedostaje się do oceanu.

Kilauea Kilauea USGS

Niesamowite widoki

Zdjęcie spływającej lawy z 1973 roku. 

Kilauea Kilauea USGS

Gigantyczna fontanna

Fontanna lawy, którą obserwowano przez 9 godzin w 1969 roku. Miała 200 metrów wysokości. Widowiskowa!

Kilauea dziś

Dziś Kilauea wykazuje zwiększoną aktywność. USGS oczywiście ją monitoruje. Dla wulkanu obowiązuje alert trzeci w czterostopniowej skali. Wulkan chętnie obsewują też turyści. Uwieczniają na zdjęciach ogromne chmury pyłu, które wypluwa Kilauea.

Więcej o: