Rzeka Chicago zmieniła kolor na zielony. To nie zanieczyszczenie, a wieloletnia tradycja

Dzień Świętego Patryka jest hucznie obchodzony w wielu miastach w Stanów Zjednoczonych. Uczestnicy wznoszą toasty za zdrowie patrona Irlandii oraz mieszkańców zielonej wyspy. W wielu miastach, między innymi Chicago i Nowym Jorku organizowane są festyny i parady.
Dzień św. Patryka w Chicago Dzień św. Patryka w Chicago Erin Hooley/Chicago Tribune via AP

Zielona rzeka Chicago

Podczas świętowania Dnia Świętego Patryka w Wietrznym Mieście co roku kolor na zielony zmienia rzeka Chicago, która przepływa przez centrum metropolii. Tradycja ta została zapoczątkowana 65 lat temu. Do kolorowania wody używane są ekologiczne barwniki. 

Dzień św. Patryka w Chicago Dzień św. Patryka w Chicago James Foster / AP

Dziesiątki tysięcy turystów

Przez jedną z głównych ulic miasta przechodzi też kolorowa parada, oczywiście z dominującymi kolorami - zielonym, białym i pomarańczowym. W wydarzeniach związanych ze świętem Patryka w Chicago co roku bierze udział kilkadziesiąt tysięcy turystów z całego świata.

Dzień św. Patryka w Chicago Dzień św. Patryka w Chicago Erin Hooley / AP

Zielona atrakcja turystyczna

- Mam grupę przyjaciół, która przyjeżdża z Pensylwanii, Ohio, Kansas, Georgii, Florydy. Ci ludzie chcą odwiedzać Chicago właśnie w marcu - mówi James Coyne, jeden z inżynierów odpowiedzialnych za kolorowanie rzeki Chicago.

Dzień św. Patryka w Chicago Dzień św. Patryka w Chicago Erin Hooley / AP

Irlandzkie parady w USA

Parady z okazji Dnia Świętego Patryka są organizowane także w wielu innych amerykańskich miastach. Największa przechodzi ulicami Nowego Jorku.

Dzień św. Patryka w Chicago Dzień św. Patryka w Chicago James Foster / AP

Niemal 300-letnia tradycja

W całych Stanach Zjednoczonych mieszka 35 milinów osób, które przyznają do irlandzkich korzeni. Po raz pierwszy obchody Dnia Świętego Patryka w USA zorganizowano w Bostonie w 1737 roku.

Więcej o: