W filmie z Jamesem Bondem była tam tajna baza. Teraz japoński wulkan straszy naprawdę

Wulkan na japońskiej wyspie Kiusiu jest aktywny od kliku dni. W sobotę japońskie służby wydały nowe ostrzeżenia po tym, gdy Shinmoe-dake zaczął wyrzucać w powietrze ogromne głazy.
Wulkan Shinmoe-dake w Japonii grozi erupcją Wulkan Shinmoe-dake w Japonii grozi erupcją Fot. Kyodo News

Wulkan zagraża okolicznym mieszkańcom

Kamienie wyrzucane przez wulkan z ogromną siłą zagrażają okolicznym terenom znajdującym się w promieniu czterech kilometrów - podaje BBC. Wcześniej Shinmoe-dake wyrzucał z krateru tylko popiół.

Wulkan Shinmoe-dake w Japonii grozi erupcją Wulkan Shinmoe-dake w Japonii grozi erupcją Fot. Takuto Kaneko, AP

Wulkan ciskał skały na wysokość 4,5 kilometra

W sobotę o godzinie 1:54 i 4:27 czasu lokalnego doszło do dwóch erupcji - podaje rządowa Japońska Agencja Meteorologiczna.

Sobotnie erupcje, gdy wulkan wyrzucał skały na wysokość 4,5 kilometra, były odczuwalne przez mieszkańców okolicznych domów. Po zboczu Shinmoe-dake zaczęła płynąć lawa.

Na zdjęciu: budynki i samochody przykryte pyłem wulkanicznym w oddalonym od wulkanu Shinmoe-dake o 6 kilometrów mieście Kirishima (czwartek, 8 marca 2018 r.).

Ostatnio wybuchł w 2011 roku

Ostatnio znajdujący się na południu Japonii na wyspie Kiusiu wulkan Shinmoe-dake wybuchł po sześcioletniej przerwie - w 2017 roku. W Japonii znajduje się 110 aktywnych wulkanów.

Wulkan z filmu o Jamesie Bondzie

Wulkan Shinmoe-dake znany jest z filmu "Żyje się tylko dwa razy", w którym w rolę Jamesa Bonda wcielił się Sean Connery. W jego wnętrzu znajdowała się tajna baza przestępców.

"Przygotowaliśmy już torby ratunkowe"

Pochodzący z Florydy Tim Board, który mieszka w pobliżu wulkanu Shinmoe-dake wraz z rodziną, opublikował na Twitterze zdjęcie wulkanu.

Razem z żoną przygotowaliśmy już nasze torby ratunkowe (członek każdej rodziny taką ma), żeby mieć pewność, że będziemy gotowi, gdy coś się stanie. Nie zaszkodzi być przygotowanym

- napisał na Twitterze.

Więcej o: