Po zabójstwie Jana Kuciaka tłumy na ulicach miast. I pytania o związki rządzących z mafią

Po zabójstwie dziennikarza Jana Kuciaka i jego partnerki tłumy ludzi wyszły w piątek na ulice Słowacji. W Bratysławie demonstrowało 25 tysięcy osób - szacują organizatorzy wydarzenia. Manifestacje odbyły się też w kilkudziesięciu innych słowackich miastach.
Marsz w Bratysławie, 2 marca Marsz w Bratysławie, 2 marca Dano Veselsky/TASR via AP

"Mafia", "Fico, ustąp!"

Uczestnicy manifestacji domagali się rzetelnego wyjaśnienia zabójstwa dziennikarza śledczego Jana Kuciaka i jego partnerki. Protestowali też przeciwko korupcji.

W Bratysławie marsz przeszedł przez centrum miasta. Przed siedzibą rządu uczestnicy domagali się dymisji gabinetu. Skandowali m.in. 'Mafia' i 'Fico, ustąp'.

Wielu uczestników demonstracji miało znicze.

Marsz w Bratysławie, 28 lutego Marsz w Bratysławie, 28 lutego Bundas Engler / AP Photo

"Włosi związani z mafią znaleźli drugi dom na Słowacji"

Ostatnia publikacja Jana Kuciaka dotyczy oszustw z udziałem biznesmenów związanych z lewicową, rządzącą partią SMER-SD premiera Roberta Fico.

'Włosi związani z mafią znaleźli drugi dom na Słowacji, zaczęli robić interesy, otrzymywać dotacje, czerpać fundusze unijne, ale przede wszystkim budować relacje z wpływowymi ludźmi w polityce - nawet w biurze rządowym Republiki Słowackiej' - pisał Kuciak.

Marsz w Koszycach, 2 marca Marsz w Koszycach, 2 marca Milan Kapusta/TASR via AP)

Dymisje po zabójstwie Kuciaka

W związku z zabójstwem dziennikarza, do dymisji podał się minister kultury Słowacji Marek Madiaricz, a także sekretarz Rady Bezpieczeństwa Viliam Jassen oraz doradczyni premiera, była modelka Maria Troskova. Oboje, jak ustalił Kuciak, mieli powiązania z Antonio Vadalą, biznesmenem z kalabryjskiej 'Ndranghety.

Marsz w Koszycach, 28 lutego Marsz w Koszycach, 28 lutego Milan Kapusta/TASR via AP

Kuciak nie dostał ochrony

Opozycja domaga się również dymisji ministra spraw wewnętrznych oraz komendanta policji. Zarzuca im się, że Kuciak nie dostał ochrony, mimo że złożył zawiadomienie o otrzymywanych groźbach.

Jan Kuciak i jego partnerka Martina Kusnirova Jan Kuciak i jego partnerka Martina Kusnirova Bundas Engler / AP Photo

Egzekucja Kuciaka i Kusnirovej

Ciała 27-letniego reportera portalu informacyjnego aktuality.sk oraz jego partnerki Martiny Kusnirovej zostały znalezione w ich domu w Velka Maca, około 65 kilometrów od stolicy Słowacji, Bratysławy.

Oboje zostali zastrzeleni - Kuciak zmarł z powodu rany postrzałowej w klatkę piersiową, jego partnerka została postrzelona w głowę. Policja uważa, że do podwójnego zabójstwa doszło między czwartkiem a niedzielą. 

Marsz w Koszycach, 2 marca Marsz w Koszycach, 2 marca Milan Kapusta/TASR via AP

Ostatni materiał śledczy Jana Kuciaka

Ostatni materiał Kuciaka, który został opublikowany już po jego śmierci, dotyczy powiązań najbliższych współpracowników premiera Roberta Fico z kalabryjską mafią. Policja zakłada, że zabójstwo dziennikarza i jego partnerki mogło mieć związek z tymi ustaleniami.

Zabójstwo Jana Kuciaka wstrząsnęło słowacką opinią publiczną Zabójstwo Jana Kuciaka wstrząsnęło słowacką opinią publiczną Michal Smrcok / AP / AP

Na Słowacji seria zatrzymań

W czwartek na polecenie śledczych zatrzymano na Słowacji opisywanych przez dziennikarza włoskich biznesmenów. Według ustaleń Kucjaka byli oni związani z mafią i mieli wyłudzać m.in. unijne dotacje. Ten wątek chce sprawdzić unijne agenda OLAF, która ma skontrolować, jak na Słowacji wypłacane są dotacje dla rolników.

Więcej o: