- To ludobójstwo. Wzywamy was, abyście powstrzymali tę masakrę - mówił w rozmowie z Gazeta.pl Amer, mieszkaniec jednego z miast Wschodniej Ghuty, enklawy na przedmieściach Damaszku.
Mężczyzna jest jednym z obywatelskich dziennikarzy, którzy w internecie informują o tym, co dzieje się na miejscu. Swoje relacje z Ghuty zamieszcza na Twitterze też 15-letni Muhammad Najem. Nastolatek robi zdjęcia i nagrywa filmy w ruinach miasta, opisuje sytuację - i prosi o reakcję świata.
W Ghucie od lat bronią się jedne z ostatnich w rejonie Damaszku organizacje zbrojnej opozycji, głównie organizacje dżihadystyczne.
- Wiemy, że jesteście zmęczeni naszymi krwawymi zdjęciami. Ale będziemy dalej do was apelować. Baszar Al-Asad, Putin i Chamenei... - mówi nastolatek, przerywając na chwilę, gdy w okolicy słychać wybuch. - Oni zabili nasze dzieciństwo. Uratujcie nas, zanim będzie za późno. Co to za świat, który potrafi wysłać maszyny na Marsa, a nie potrafi zatrzymać zabijania ludzi - mówi Syryjczyk.
We know that you got bored from our blood pictures
- muhammad najem (@muhammadnajem20) 15 stycznia 2018
But We will continue appealing to you
Bashar Al-assad, potin and khaminei killed our childhood
Save us before it is too late
What is the world, which can send machines to the martian and can't do anything to stop killing people pic.twitter.com/QtVVWidkzx
"Wczoraj bawiliśmy się w podziemnym schronie. Dziś mój przyjaciel i jego rodzina zginęli w nalocie" - napisał pod zdjęciem z 8 lutego.
Yesterday we were playing together in the underground shelter. Today my friend and his family were killed by a fighter plane that put his life to death. He and his family were unable to stay under the rubble of the four-storey building near my house a few hours ago.?? pic.twitter.com/YPz3WiRrT8
- muhammad najem (@muhammadnajem20) 8 lutego 2018
W zeszłym tygodniu Najem wrzucił na Twittera zdjęcie ze szkolnej klasy. "Tak wygląda szkoła, w której się uczyłem, zanim zniszczyły ją samoloty. Tak wiele szkół w Ghucie zostało zbombardowancyh i teraz dzieci pozostały tu bez edukacji. Dlaczego Asad niszczy nasze szkoły" - pyta nastolatek.
These are some of the pic of my school that I was learning that were destroyed by warplanes. There are also many schools that were totally destroyed in the Ghouta and now the children of al-Ghouta without education for an unknown reason. why the Assad destroyed our school 's .?? pic.twitter.com/yerkXVghTk
- muhammad najem (@muhammadnajem20) 15 lutego 2018
Jego historię opisały światowe media, w tym m.in. CNN. Amerykańska telewizja nazwała go "15-letnim reporterem wojennym". W niektórych nagraniach głos nastolatka zagłuszają krażące na niebie mysliwce.
The 15-year-old documenting Eastern Ghouta massacre with selfie videos pic.twitter.com/pIIIjRIdkZ
- muhammad najem (@muhammadnajem20) 21 lutego 2018
Jeszcze w sobotę może odbyć się głosowanie w Radzie Bezpieczeństwa ONZ ws. Ghuty. Szwecja wraz z Kuwejtem przygotowały rezolucję, wzywającą do zawieszenia broni w w całej Syrii na 30 dni w celu udzielenia niezbędnej pomocy. Większość członków Rady zadeklarowała poparcie. Jednak Rosja - sojusznik syryjskiego reżimu - zgłosiła zastrzeżenia i od piątku opóźnia głosowanie.
"Dziecko sprzedaje słodysze na ulicy Ghuty. Pomaga w ten sposób zdobyć swojej mamie pieniądze. Kiedy jego ojciec został zabity w nalocie, chłopiec zaczął pracować na ulicy zamiast chodzić do szkoły" - pisał Muhammad w grudniu, krótko po tym, jak zaczął prowadzić swój profil w mediach społecznościwoych.
A child selling biscuits in the streets of the eastern Ghouta to help his mother raise money to buy food after his father killed in an air raid on his city so he decided to sell biscuits instead of going to school pic.twitter.com/5hyYovq5Eq
- muhammad najem (@muhammadnajem20) 15 grudnia 2017
"Dziesiątki rosyjskich i syryjskich samolotów atakuje Wschodnią Ghutę przy pomocy wszelkich rodzajów broni" - pisał 15-latek w piątek. Tego dnia zginęło 41 osób, w tym 17 dzieci, podaje Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka.
Dozens of Russian and Syrian planes target the eastern Ghouta with all kinds of weapons.??#saveghouta pic.twitter.com/SNwDzU5cH7
- muhammad najem (@muhammadnajem20) 23 lutego 2018
"Jestem jak każde inne dziecko w Ghucie. Zamiast chodzić do szkoły, wychodzę kupić trochę drewna, żeby moja mama mogła ugotować coś do jedzenia. Mam nadzieję, że wojna się skończy i wszyscy będziemy mogli wrócić do szkoły "- pisał Muhammad 13 lutego.
Światowe i polskie organizacje pomocowe wzywają do zaprzestania walk i umożliwienia dostarczenia pomocy oraz ewakuowania rannych i chorych. M.in. UNICEF i PAH deklarują gotowość dostarczenia jedzenia i leków do Ghuty gdy tylko zostanie im to umożliwione.
I'm like any kid in al-Ghouta. Instead of going to school, I go to buy some wood for my mother to cook our lunch. I hope the war ends and we can all go back to school. ???????#saveghouta pic.twitter.com/pndjdeQbD7
- muhammad najem (@muhammadnajem20) 13 lutego 2018