Łatwo kupisz broń, ale za Kinder Niespodziankę dostaniesz mandat. 7 zaskakujących zakazów w USA

Strzelanina w liceum na Florydzie ponownie wywołała szeroką dyskusję na temat prawa do posiadania broni. W niektórych stanach to prawo jest niezwykle liberalne, a zakup broni nie jest niczym trudnym. Z drugiej strony ostre zakazy z powodzeniem nakłada się na inne produkty lub nawet osoby.

Wiele z tych decyzji można uznać bez wątpienia za słuszne, dziwi jednak fakt, że tak ostrych przepisów nie stosuje się również wobec broni.
Kinder Niespodzianka Kinder Niespodzianka Autor: User:Mysid (Own photograph, 0.75 spent on the egg.) [Public domain], Wikimedia Commons

Kinder Niespodzianka

Federalna ustawa o żywności, lekach i kosmetykach zabrania sprzedaży i wwożenia na teren USA słodyczy, które mają w środku zabawki lub inne przedmioty. Stąd Amerykanie nie mogą kupować w sklepach klasycznej 'Kinder Niespodzianki' - czekoladowego jajka z zabawką w środku. Wwożenie jest zagrożone karami finansowymi.

Amerykańskie służby ostrzegają, że słodycze z małymi zabawkami w środku stwarzają ryzyko zadławienia się.

Nigella Lawson

Słynna brytyjska dziennikarka kulinarna Nigella Lawson przez kilka miesięcy 2014 roku także była niemile widziana na terenie Stanów Zjednoczonych.

Władze USA nie wyraziły zgody na wyjazd prezenterki do Los Angeles. Wszystko przez to, że Lawson przyznała się, że dwukrotnie zażywała kokainę. Po kilku miesiącach zakaz jednak zdjęto i Lawson mogła brać już udział w nagraniach swojego programu na terenie USA.

Płetwy rekinów Płetwy rekinów By Cloneofsnake [CC BY-SA 2.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0)], via Wikimedia Commons

Płetwa rekina

Niektóre ze stanów, jak np. Hawaje i Kalifornia, wprowadziły zakaz posiadania, sprzedaży i dystrybucji płetw rekinów. To przysmak, wykorzystywany m.in. w popularnej szczególnie wśród Azjatów zupie.

Płetwy nierzadko są pobierane od żyjących rekinów, które trafią z powrotem do wody. Często jednak giną, bo nie mogą swobodnie się poruszać.

Mleko Mleko pexels.com

Niepasteryzowane mleko

Około dwudziestu stanów (m.in. Alabama i Colorado) zabrania sprzedaży mleka, które nie było poddane procesowi pasteryzacji.

W przypadku mleka pasteryzacja polega najczęściej na ogrzaniu do 100 stopni Celsjusza w ciągu kilkudziesięciu sekund lub do 85 stopni w ciągu 30 minut. Ma to zapobiec rozwojowi groźnych drobnoustrojów.

Ryba fugu Ryba fugu This Wikipedia and Wikimedia Commons image is from the user Chris 73 and is freely available at //commons.wikimedia.org/wiki/File:Fugu_in_Tank.jpg under the creative commons cc-by-sa 3.0 license.

Ryba fugu

Rozdymka tygrysia, nazywana również rybą fugu, jest jedną z najbardziej trujących na świecie. Odpowiednio przyrządzona jest wykorzystywana w japońskiej kuchni jako przysmak.

Stany Zjednoczone wprowadziły niezwykle ostre ograniczenia dotyczące sprowadzania ryby na teren USA. Prywatny zakup fugu jest zabroniony, serwować mogą ją tylko licencjonowane restauracje, sprowadzające rozdymkę z autoryzowanego źródła. W ten sposób władze USA chcą zminimalizować ryzyko śmierci miłośników potraw z fugu.

Bligia Bligia By Jerome Walker (Own work) [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html), CC-BY-SA-3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/) or CC BY-SA 2.5-2.0-1.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.5-2.0-1.0)], via Wikimedia Commons

Bligia

Bligia uprawiana głównie w Afryce może być niebezpieczna dla zdrowia, szczególnie, jeśli zje się niedojrzały owoc. Wówczas grozi to m.in. hipoglikemią, co w konsekwencji może doprowadzić nawet do śmierci.

W Stanach Zjednoczonych dozwolona jest sprzedaż jedynie puszkowanych i mrożonych przetworów z bligii.

Koń Koń Karolina Grabowska STAFFAGE, pexels.com

Konina

W niektórych stanach wprowadzono zakaz sprzedaży koniny, a także zakaz zabijania koni dla pozyskania mięsa.

Więcej o: