Znamy wstępne przyczyny katastrofy lotniczej pod Moskwą. MAK: Mogli zawinić piloci

Trwa wyjaśnianie okoliczności katastrofy samolotu AN-148, do której doszło w niedzielę w okolicach miejscowości Stiepanowskoje pod Moskwą. Jak ustalił wstępnie Międzypaństwowy Komitet Lotniczy po analizie czarnych skrzynek, maszyna mogła rozbić się z powodu błędu pilotów. W katastrofie zginęło 71 osób.
Katastrofa samolotu Katastrofa samolotu AP / AP

MAK: Doszło do błędu pilotów

Śledczy z Międzypaństwowego Komitetu Lotniczego (MAK) poinformowali, że do katastrofy mogło dojść dlatego, że piloci przed startem nie włączyli ogrzewania sprzętu mierzącego ciśnienie, co miało doprowadzić do jego oblodzenia. Przez to urządzenia w samolocie podawały błędne dane dotyczące prędkości.

Katastrofa samolotu Katastrofa samolotu AP / AP

Z autopilota na ręczne sterowanie

W rezultacie piloci zobaczyli różne dane na dwóch wskaźnikach pokazujących prędkość. Tuż przed uderzeniem w ziemię jedno urządzenie rejestrowało prędkość 800 kilometrów na godzinę, a drugie - 0 km/h. Piloci zdecydowali się na wyłączenie autopilota i sterowanie ręczne. Po sześciu minutach od startu samolot uderzył w ziemię na polu w pobliżu miejscowości Stiepanowskoje.

Katastrofa samolotu Katastrofa samolotu AP / AP

Złe przeszkolenie pilotów?

W Rosji pojawia się wiele opinii co do możliwych przyczyn tragedii. Pilot doświadczalny Magomed Tałbojew stwierdził w wywiadzie dla portalu informacyjnego Ura.ru, że jego zdaniem załoga popełniła wiele błędów, wynikających z niedostatecznego przygotowania.

Podobnego zdania jest także opozycyjny polityk Giennadij Gudkow, który skrytykował rosyjski system szkolenia i kontroli lotów. 

Katastrofa samolotu Katastrofa samolotu AP / AP

Różne teorie dotyczące przyczyn

W związku z tym, że maszyna AN-148 była produkcji ukraińskiej w śledztwie mającym ustalić przyczyny katastrofy wezmą udział również eksperci z Ukrainy.

Komitet Śledczy Federacji Rosyjskiej od pierwszych godzin po zlokalizowaniu miejsca katastrofy twierdzi, że samolot stanął w płomieniach dopiero po uderzeniu w ziemię. Innego zdania jest część świadków, którzy przekonują, że widzieli spadającą maszynę z płonącym skrzydłem. Na tej podstawie wysnuto wersję o awarii silnika.

Katastrofa samolotu Katastrofa samolotu AP / AP

Przed śledczymi wielotygodniowe badania

Na miejscu katastrofy dobiegają końca prace poszukiwawcze. Odnalezione fragmenty ciał ofiar przewieziono do moskiewskiego laboratorium, gdzie na podstawie testów DNA zostanie przeprowadzona identyfikacja. Natomiast części rozbitej maszyny trafiły na lotnisko Żukowskij i tam zostaną poddane szczegółowej analizie.

Katastrofa samolotu Katastrofa samolotu AP / AP

Zamach niemal wykluczony

Śledczy biorą także pod uwagę możliwość zamachu terrorystycznego, ale zdaniem ekspertów jest to mało prawdopodobne.

Katastrofa samolotu Katastrofa samolotu AP / AP

AN-148 wycofane

Saratowskie Linie Lotnicze zawiesiły eksploatację samolotów AN-148. Zdecydowano się na to mimo tego, że, jak zapewniają inżynierowie tej firmy, wszystkie samoloty są regularnie poddawane badaniom technicznym.

AN-148, który rozbił się w rejonie ramieńskim obwodu moskiewskiego miał 8 lat i wylatanych dopiero połowę godzin przewidzianych w certyfikacie.

Katastrofa samolotu Katastrofa samolotu AP / AP

Lot z Moskwy do Orska

Na pokładzie AN-148 znajdowało się 65 pasażerów i 6 członków załogi. Maszyna należąca do Saratowskich Linii Lotniczych wyleciała z moskiewskiego lotniska Domodiedowo do Orska.

Katastrofa samolotu Katastrofa samolotu AP / AP

Niewielkie szczątki samolotu

Maszyna rozpadła się na niewielkie kawałki. -"Praktycznie nie można odnaleźć ani jednego większego fragmentu kadłuba" - informowała krótko po zdarzeniu agencja TASS.

Katastrofa samolotu Katastrofa samolotu AP / AP

Nagłe zniknięcie z radarów

Samolot krótko po starcie zniknął z radarów. Kontrolerzy lotów stracili także łączność z pilotami. Wszystko działo się w rejonie Ramieńskim, gdzie, jak twierdzą synoptycy, padał śnieg, ale pogoda nie mogła mieć wpływu na bezpieczeństwo lotu.

Katastrofa samolotu Katastrofa samolotu Fot. Alexander Zemlianichenko / AP Photo

Rosja w żałobie

Prezydent Władimir Putin polecił powołanie specjalnej komisji, która zbada przyczyny wypadku.

W rosyjskich cerkwiach odprawiane są nabożeństwa żałobne w intencji ofiar katastrofy. Na ręce przedstawicieli władz Federacji Rosyjskiej wpływają listy kondolencyjne od światowych przywódców i szefów międzynarodowych organizacji.