Od Bangkoku po San Francisco - superksiężyc zachwycił świat. Kolejna szansa na takie zdjęcia za 19 lat

Niebiesko-krwawy Superksiężyc był widoczny w środę. To rzadkie połączenie trzech zjawisk astronomicznych. Podobne wydarzenie ostatni raz odnotowano ponad 150 lat temu, a kolejne będziemy mogli zobaczyć w 2037 roku.

Większy i jaśniejszy

Niebiesko-krwawy Superksiężyc był wynikiem kilku zdarzeń występujących jednocześnie. Pierwszym obserwowanym w środę zjawiskiem była superpełnia - sytuacja, gdy Księżyc podczas pełni znajduje się najbliżej Ziemi. Jest wtedy o kilkanaście procent większy i dużo jaśniejszy niż podczas zwykłej pełni.

Na zdjęciu: Superksiężyc w Mjanmie.

Dwie pełnie w tym samym miesiącu

Niezwykle rzadko zdarza się, by pełnia występowała dwa razy w miesiącu, co także wydarzyło się w środę. Księżyc osiąga pełnię co dwadzieścia dziewięć i pół dnia. Większość miesięcy ma tylko jeden taki moment. Pierwszą pełnię w styczniu można było obserwować tuż po Nowym Roku - 2 stycznia

Na zdjęciu: Superksiężyc w Kalifornii, USA.

Całkowite zaćmienie księżyca

Środowa superpełnia była połączona z kolejnym zjawiskiem - całkowitym zaćmieniem Księżyca. Tarcza zmienia wtedy kolor na zbliżony do czerwonego. Zagraniczne media okrzyknęły zjawisko mianem "Super Blue Blood Moon".

Na zdjęciu: Superksiężyc w Bangkoku, Tajlandia.

Ostatni raz w 1844 roku

Niebiesko-krwawy Superksiężyc ostatni raz był widoczny w 1844 roku. W środę był śledzony przez największe planetaria na świecie, między innymi w centrum NASA. Agencja prowadziła też transmisję w internecie.

Na zdjęciu: Superksiężyc w San Francisco, USA.

Kolejny będzie widoczny za 19 lat

Kolejny superksiężyc według prognoz NASA będzie widoczny 31 stycznia 2037 roku. Określenie środowego zaćmienia Księżyca - "Super Blue Blood Moon" - wzięło się od angielskiego terminu "once in blue moon". Określa się nim coś bardzo rzadkiego, co na język polski można przetłumaczyć jako "od wielkiego dzwonu".

Na zdjęciu: Superksiężyc w Barcelonie, Hiszpania.

W Polsce też można było oglądać superksiężyc

Zjawisko było widoczne też w Polsce, choć tylko w ostatniej fazie zaćmienia. Można było je zobaczyć tuż po godzinie 17.00, gdy nastąpił wschód Księżyca.

Na zdjęciu: Superksiężyc w Stambule, Turcja.

Superksiężyc nad moestem Golden Gate

Na zdjęciu: Superksiężyc w San Francisco, USA.

Więcej o: