Rekordowe opady śniegu i zagrożenie lawinowe. Co z wizytą Andrzeja Dudy w Davos?

Szwajcarskie Davos, tak jak wiele innych alpejskich miejscowości, znalazło się pod grubą warstwą śniegu. Takich opadów nie było tam od 20 lat. Obowiązuje najwyższy stopień zagrożenia lawinami. Czy to wpłynie na wizytę Andrzeja Dudy? Sprawdziliśmy.
Switzerland Davos Forum Switzerland Davos Forum Fot. David Keyton / AP Photo

Podróż prezydenta na razie bez zmian

W szwajcarskim kurorcie Davos rozpoczyna się Światowe Forum Ekonomiczne. Niestety pogoda utrudniła dotarcie niektórym VIP-om na miejsce. Według specjalistów sytuacja pogodowa jest nadzwyczajna. Zapytaliśmy biuro prasowe Kancelarii Prezydenta, czy w związku z warunkami pogodowymi plan podróży prezydenta Dudy może ulec zmianie. Poinformowano nas, że na razie wszystko odbywa się "programowo".

Andrzej Duda w Davos ma się spotkać z bliskowschodnimi liderami. Spotka się też m.in. z królem Jordanii i z prezesem Googla. 

Switzerland Davos Forum Switzerland Davos Forum Fot. Markus Schreiber / AP Photo

Najwyższy stopień zagrożenia lawinowego

Takich opadów w Szwajcarii nie było od 20 lat. Jak podają zagraniczne media, w Davos spadło ponad 1,5 metra śniegu. Piąty, czyli najwyższy stopień zagrożenia lawinowego, ogłoszono m.in. w kantonach Valais i Gryzonia.

Switzerland Davos Forum Switzerland Davos Forum Fot. Markus Schreiber / AP Photo

Władze obawiają się lawin i ewakuują

Szwajcarski Instytut Badania Śniegu i Lawin twierdzi, że w najbliższym czasie może spaść jeszcze kilkadziesiąt centymetrów śniegu. Instytut przyznaje, że to wyjątkowa sytuacja. W związku z zagrożeniem lawinowym z domów w Davos ewakuowano 20 osób, a niektórzy z uczestników forum mieli problemy z dotarciem na miejsce.

Switzerland Davos Forum Switzerland Davos Forum Fot. Markus Schreiber / AP Photo

12 km w dwie godziny

Jeden z ekonomistów zaproszonych do Davos opowiedział agencji AFP, że przejechanie samochodem ostatnich 12 km, dzielących go od resortu, zajęło mu 2 godziny. Jak podaje "The Guardian", wielu z przyjezdnych musiało przesiąść się z samochodów do pociągów. Switzerland Davos Forum Switzerland Davos Forum Fot. Markus Schreiber / AP Photo

Przylecą prezydent i premier

Prezydent Duda w Davos będzie do piątku. Do Szwajcarii uda się we wtorek. Już wieczorem spotka się z liderami innych państw na oficjalnym obiedzie. W czasie wizyty prezydent weźmie udział m.in. w debacie nt. Europy Środkowej oraz w zamkniętym spotkaniu z bliskowschodnimi liderami.

Na Światowym Forum Ekonomicznym pojawi się również Mateusz Morawiecki. 

Więcej o: