Spór o nazwę "Macedonia" między Gracją a sąsiadem - którego oficjalna, lecz tymczasowa nazwa to dziś 'Była Jugosłowiańska Republika Macedonii' - toczy się od prawie 30 lat.
Niedzielna manifestacja rozpoczęła się w pobliżu pomnika Aleksandra Wielkiego. Jej uczestnicy, którzy zjechali do Salonik z całego kraju, trzymają w rękach greckie flagi i napisy typu: "Macedonia to Grecja"
W ostatnim czasie trwają intensywne rozmowy między Grecją a Macedonią w celu uzyskania porozumienia. W negocjacjach bierze udział wysłannik ONZ, amerykański dyplomata Matthew Nimetz, ale wszystkie zaproponowane przez niego nazwy dla sąsiada Grecji zawierają słowo "Macedonia" (m.in. "Nowa Macedonia")
Grecy nie zgadzają się na to ze względu na swe historyczne dziedzictwo. Macedonia to historyczna kraina i region północnej Grecji, który zamieszkuje ponad dwa miliony sześćset tysięcy osób.
Grecy obawiają się też roszczeń terytorialnych. Uzyskanie porozumienia w sprawie nazwy jest warunkiem przyjęcia Republiki Macedonii do Unii Europejskiej i NATO.
Macedonia, która w 1991 roku oderwała się od Jugosławii, od 1995 roku znana jest na międzynarodowej arenie pod tymczasową nazwą - Była Jugosłowiańska Republika Macedonii - FYROM .
Do protestów wzywał między innymi metropolita Salonik słowami: " Demonstrujcie moi bracia". Rano jeden z autobusów, który wiózł protestujących z Aten, został obrzucony przez nieznanych sprawców kamieniami.