Mimo obfitych opadów śniegu, tysiące Rumunów wyszło w sobotę wieczorem na ulice. Protestowano nie tylko w Bukareszcie. Mniejsze manifestacje odbyły się w Klużu, Konstancy, Timisoarze, Bacau, Sybinie i Jassach. Łącznie na ulice rumuńskich miast wyszło ponad 50 tys. ludzi.
Protestowali przeciwko zmianom w sądownictwie, które ich zdaniem m.in. utrudnią walkę z korupcją na najwyższych szczeblach władzy. Zdaniem organizacji Transparency International, międzynarodowej organizacji która bada przypadki korupcji w sferze publicznej, Rumunia jest jednym z najbardziej skorumpowanych krajów w UE.
Romanians out in the street (again) to protest against (surpriiiise!!) corrupt govt. #Romania #Protest #Bucharest #rezist pic.twitter.com/KvJ6cZEAKn
- Roxana Adam (@roxeeadam) 20 stycznia 2018
W Bukareszcie protestujący wyruszyli z placu Uniwersyteckiego i przemaszerowali pod parlament. Skandowali m.in. "złodzieje", machali rumuńskimi flagami i dmuchali w gwizdki.
20 January 2018, Romanians are on the streets again, protesting against corruption. #Bucharest #Romania
- Joanna (@JoannaGrams) 20 stycznia 2018
photo: Octav Dragan https://t.co/xbO6DnThKs pic.twitter.com/FY0ikTnVa3
W Rumunii rząd tworzy Partia Socjaldemokratyczna (PSD) razem z koalicjantem, sojuszem Liberałów i Demokratów (ALDE). W grudniu, mimo krytyki ze strony Komisji Europejskiej i amerykańskiego Departamentu Stanu, rząd uchwalili pakiet ustaw reformujących sądownictwo.
An angry part of the country against the arrogance of a corrupt political class #Bucharest #protest #anticorruption #rezist pic.twitter.com/Sq0Dcjuwsu
- Elena Calistru (@MadamadePica) 20 stycznia 2018
Prezydent Klaus Iohannis do tej pory ich nie podpisał. Wcześniej wielokrotnie wypowiadał się przeciwko projektom tych ustaw. Jego zdaniem istnieje ryzyko, że przez nie Komisja Europejska podejmie podobne działania jak te wobec Polski. W piątek prezydent zwrócił się do Trybunału Konstytucyjnego ws. jednej z nowelizacji. Pozwala ona funkcjonariuszom publicznym na posiadanie firm, co zdaniem prezydenta "obniża standardy uczciwości".
Thousands protesting in #Bucharest for #justice and #ruleoflaw pic.twitter.com/BKLe6eoPxh
- Elena Calistru (@MadamadePica) 20 stycznia 2018
Grudniowe ustawy pozwalają ministrowi sprawiedliwości na ingerencję w działania sędziów i prokuratorów. W przypadku tych ostatnich ustanowiono izbę dyscyplinarną, która zdaniem krytyków nowego prawa może być narzędziem wywierania nacisków na pracowników prokuratury. Ustawy ograniczyły też kompetencje Narodowej Dyrekcji Antykorupcyjnej (DNA), a także umożliwiły kontrolę nad Najwyższą Radą Sądownictwa.
The infinitely touching, beautifully complex, forever hopeful #Romania #protests #Bucharest tonight pic.twitter.com/9DoNPsbkic
- European Centre for Romanian Unity (@ecru2018) 20 stycznia 2018
W zeszłym tygodniu ze stanowiska premiera zrezygnował Mihai Tudose. Wcześniej utracił poparcie własnej partii, PSD. Obecnie obowiązki premiera pełni Mihai-Viorela Fifor. W środę na stanowisko nowej szefowej rządu prezydent desygnował Vioricę Dancilę. Dancila popiera uchwalone zmiany w sądownictwie.
Over 70k all over Romania. Romanians protest together. #rezist #ruleoflaw #bucharest #europe pic.twitter.com/M5yNQRhquL
- Dana Sava (@DanaSava4) 20 stycznia 2018