Ciężki sprzęt w akcji. Podnieśli 40-tonowego boeinga, który zsunął się z klifu

Kilka dni temu Boeing 737 tureckich linii Pegasus Airlines zsunął się z pasa startowego na lotnisku w Trabzonie w Turcji. Zatrzymał się kilka metrów przed Morzem Czarnym. - Przód samolotu opadł, tył się uniósł. Wybuchła panika - opowiadała pasażerka. Teraz wielka maszyna została wydobyta przy użyciu ciężkiego sprzętu.
Samolot Boeing 737 Samolot Boeing 737 DHA-Depo Photos via AP

Zatrzymał się kilka metrów od morza

W nocy z soboty na niedzielę samolot tureckich linii Pegasus Airlines ześlizgnął się z pasa startowego i po stromym zboczu zsunął się w stronę Morza Czarnego. Zatrzymał się w ostatniej chwili, zaledwie kilka metrów od wody.

Podnoszenie samolotu Podnoszenie samolotu Fot. Lefteris Pitarakis / AP Photo

Na pokładzie znajdowało się 168 osób

Pasażerowie zaczęli panikować, ale na szczęście nikt nie ucierpiał. - Przechyliliśmy się na bok i przód samolotu opadł, natomiast tył się uniósł - mówi Fatma Gordu, cytowana przez Reutersa. Patrząc na zdjęcia widać, że samolot rzeczywiście znacznie się przechylił.

Turkey Plane Turkey Plane Fot. Lefteris Pitarakis / AP Photo

Potrzebowali dwóch ogromnych dźwigów

Wszyscy pasażerowie i członkowie załogi zostali ostrożnie ewakuowani z pokładu samolotu. Akcja ta trwała zaledwie 20 minut. Niektórzy na wszelki wypadek trafili do szpitala na obserwację. 

Turkey Plane Turkey Plane Fot. Lefteris Pitarakis / AP Photo

Ewakuacja trwała 20 minut

W czwartek odbyła się wielka akcja wydobywania samolotu. Do podniesienia Boeinga 737 trzeba było użyć dwóch ogromnych dźwigów. Samolot zawisł na specjalnych pasach.

APTOPIX Turkey Plane APTOPIX Turkey Plane Fot. Lefteris Pitarakis / AP Photo

Przyczyny

Tureckie władze zapewniają, że cały czas badają okoliczności zdarzenia.

A tak wyglądało wydobywanie samolotu:

Więcej o: