U nas tej zimy -6 w nocy. Tam tak zimno, że zamknięto szkoły, ale trudno się dziwić przy -67 st. C!

Mroźna pogoda dla mieszkańców Syberii nie powinna być niczym dziwnym. We wtorek słupki rtęci w syberyjskiej Jakucji spadły jednak do -67 stopni Celsjusza, do czego już nie byli przyzwyczajeni. Przypomnijmy - najniższa temperatura w historii odnotowana w tym regionie w 2004 r. była niewiele niższa i wyniosła -72,2 stopni.
Zima w Jakucji Zima w Jakucji Anastasia Gruzdeva / AP

Zamknięte szkoły

Temperatura w Jakucji, leżącej ponad 5 tys. kilometrów na wschód od Moskwy, we wtorek była daleka od tej, do której przyzwyczajeni są mieszkańcy regionu.

Zazwyczaj uczniowie chodzą do szkoły jeszcze przy -40 stopniach. Gdy słupki wskazały -67, zdecydowano się odwołać zajęcia. Policja nakazała rodzicom, by zatrzymali dzieci w domach.

Russia Cold Weather Russia Cold Weather Anastasia Gruzdeva / AP / AP

Bezużyteczne termometry

Na termometrach zabrakło w niektórych przypadkach skali, bo niektóre mogą odnotować temperatury "jedynie" do -50 stopni.

Pogoda ochładzała się już od weekendu. Dwóch mężczyzn zamarzło, gdy zepsuł się ich samochód i musieli iść piechotą. Trzech innych przeżyło, bo mieli na sobie cieplejsze ubrania.

Russia Cold Weather Russia Cold Weather AP / AP

jakucja

To zdjęcie pochodzi pochodzi z wsi Tomtor, określanej jako jedna z najzimniejszych miejscowości na świecie. To właśnie tam w 2004 r. padł rekord na całą Azję - słupki rtęci wskazywały wówczas -72,2 stopnie Celsjusza.

W niedzielę, bo właśnie wtedy wykonano fotografię, było cieplej niż w 2004 r. - termometr pokazał "aż" -65 stopni.

Sytuacja się poprawia

Wygląda na to, że najgorsze już za Jakucją. Obecnie słupki rtęci wskazują ok. -40 stopni i taka temperatura będzie utrzymywać się w regionie przez najbliższych kilka dni.

Więcej o: