Światowe media o rekonstrukcji rządu. "Usunięto kontrowersyjnych ministrów. Poza jednym"

Rekonstrukcja polskiego rządu została zauważona przez światowe media. Wszyscy podkreślają, że zmiany mają ocieplić wizerunek Polski w Unii Europejskiej. Nikt jednak nie ma wątpliwości, że prawdziwa władza leży wciąż w tych samych rękach.
The Guardian The Guardian https://www.theguardian.com/world/2018/jan/09/poland-prime-minister-dismisses-senior-cabinet-members-law-and-justice-relations-eu-mateusz-morawiecki

Brytyjski "The Guardian"

"Polski premier wyrzuca ministrów, by naprawić relacje z Unią Europejską" - pisze brytyjski dziennik "The Guardian". Dziennikarze zwracają uwagę, że od wielu miesięcy rząd PiS jest krytykowany przez unijne instytucje z powodu zmian w systemie sądownictwa. Ich zdaniem rekonstrukcja jest podyktowana głównie kontaktami z Brukselą.

W tekście w "The Guardian" podkreślono, że został zdymisjonowany Antoni Macierewicz, którego decyzje związane z siłami zbrojnymi "zagrażały bezpieczeństwu narodowemu". "Regularnie pojawiał się na wysokich pozycjach w sondażach dotyczących ministrów, których Polacy chcieliby odwołać" - zaznaczają Brytyjczycy.

O Waszczykowskim napisano, że "przez niektórych członków PiS jest oskarżany o zepsucie relacji rządu z Unią Europejską". "Najprawdopodobniej zostanie najlepiej zapamiętany w Polsce jako założyciel San Escobar, nieistniejącego państwa, które miało wyrazić poparcie dla kandydatury Polski na niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ" - czytamy w "The Guardian".

Publicyści zauważają, że dymisji uniknął Zbigniew Ziobro, co może oznaczać, że Mateusz Morawiecki popiera reformę sądownictwa.

'New York Times' 'New York Times' https://www.nytimes.com/2018/01/09/world/europe/poland-cabinet-reshuffle.html

Amerykański "New York Times"

Ukazujący się w Stanach Zjednoczonych dziennik "New York Times" pisze z kolei, że rekonstrukcja to próba "ukarania politycznych rywali przy jednoczesnym poprawianiu wizerunku partii rządzącej za granicą".

"Najważniejszym ruchem jest dymisja ministra spraw zagranicznych Witolda Waszczykowskiego, znanego z ostrej krytyki wobec Unii Europejskiej" - stwierdza gazeta.

Dziennik przypomina, że od przejęcia władzy Prawo i Sprawiedliwość "zwiększyło kontrolę nad mediami, próbowało ograniczyć ograniczyć publiczne zgromadzenia, niezależność służby cywilnej i prokuratury". Zwrócono także uwagę na reformę sądownictwa, którą zaniepokojona jest Komisja Europejska.

"Prawdziwa władza pozostaje w rękach niekwestionowanego lidera partii, Jarosława Kaczyńskiego" - podkreśla "NYT".

'Süddeutsche Zeitung' 'Süddeutsche Zeitung' http://www.sueddeutsche.de/politik/polen-stuehleruecken-in-warschau-1.3818508

Niemiecki "Süddeutsche Zeitung"

Dziennik "Süddeutsche Zeitung" stwierdza, że rekonstrukcja ma związek z nadchodzącymi wyborami samorządowymi, ma też znaczenie w negocjacjach z Unią Europejską. "Wzmacnia wpływy Jarosława Kaczyńskiego, lidera PiS i najpotężniejszego człowieka w Polsce, który podejmuje podstawowe decyzje" - ocenia.

Niemiecka gazeta poświęca szczególną uwagę m.in. na dymisji szefa MON Antoniego Macierewicza. "Zdymisjonowany minister jest blisko Kaczyńskiego, miał zwolenników w partii rządzącej i wśród ultrakonserwatywnych katolików i nacjonalistów. Mimo to w armii i wśród wielu Polaków Macierewicz nie był popularny po kilku skandalach i dziwnych decyzjach" - czytamy w "SZ".

Pismo ocenia dymisję szefa MSZ Witolda Waszczykowskiego jako niezaskakującą. "Był znany ze swoich niedyplomatycznych wypowiedzi i niewielkich wpływów w PiS" - podkreślono. Nowy minister Jacek Czaputowicz wg "SZ" nie jest "ani wybitny dyplomatą, ani politykiem wagi ciężkiej". "Jego nominacja wskazuje, że decyzje dotyczące polityki zagranicznej nie są podejmowane przez ministra spraw zagranicznych, ale w siedzibie PiS" - komentuje niemiecka gazeta.

'Les Echos' 'Les Echos' https://www.lesechos.fr/monde/europe/0301123185642-pologne-le-premier-ministre-fait-le-menage-au-sein-du-gouvernement-2143474.php

Francuski "Les Echos"

Ekonomiczny dziennik "Les Echos" ukazujący się we Francji, pisząc o rekonstrukcji zauważa, że "zostały zdymisjonowane najbardziej kontrowersyjne osoby z rządu... za wyjątkiem ministra sprawiedliwości".

"Przetasowania nie należy traktować jako zmiany polityki Polski na korzyść Europy. Dowodem jest to, że pozostał na stanowisku minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, który nadzorował kontrowersyjną reformę wymiaru sprawiedliwości i tkwi w samym sercu procesu związanego z europejskimi sankcjami. To znak, że ma poparcie premiera, a także konserwatywnej i eurosceptycznej partii" - czytamy w "Les Echos".

Kadencję szefa MON Antoniego Macierewicza francuski dziennik podsumowuje następująco: "Ochłodził francusko-polskie relacje w październiku 2016 r., kiedy anulował kontrakt na zakup pięćdziesięciu helikopterów Airbusa. Nie wspominając już o zwolnieniach przeprowadzonych wśród generałów, co zaniepokoiło NATO".

Według "Les Echos" minister środowiska Jan Szyszko zapłacił swoim stanowiskiem za sprawę wycinki w Puszczy Białowieskiej i protestów ze strony KE.

'Kommiersant' 'Kommiersant' https://www.kommersant.ru/doc/3515393

Rosyjski "Kommiersant"

Rosyjski dziennik "Kommiersant" stwierdził, że z polskiego rządu zostali usunięci "radykałowie". Gazeta uważa jednak, że nie dojdzie do żadnych większych zmian w politycznym kierunku, włączając w to relacje z Moskwą.

"Kommiersant"  zwraca uwagę, że nowy minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak jest o wiele bardziej "umiarkowany" w porównaniu do byłego ministra Antoniego Macierewicza. Opisano też krótko biografię nowego szefa MSZ Jacka Czaputowicza, która już od lat 90. związany jest z polityką międzynarodową.

"Nie ma co oczekiwać fundamentalnych zmian w programie politycznym, włączając relacje z Moskwą: obaj politycy są członkami PiS i będą dalej wdrażać politykę w dużej mierze wyznaczaną przez Jarosława Kaczyńskiego" - stwierdza dziennik.

Więcej o: