Ekstremalna pogoda w USA. Jest już tak zimno, że z drzew spadają zmarznięte iguany

Początek roku przyniósł USA rekordowe mrozy. Telewizja CNN dopiero co ostrzegała: może być zimniej, niż na Marsie. Niektórzy Amerykanie po raz pierwszy doświadczyli takiej pogody. Na Florydzie skutki ataku zimy bywają zaskakujące dla mieszkańców.
Iguany spadają z drzew Iguany spadają z drzew Frank Cerabino/Palm Beach Post via AP

Iguany spadają z drzew

W czwartek rano dziennikarz "Palm Beach Post", lokalnej gazety z Florydy, na tyłach swojej posesji, przy basenie, znalazł - jak napisał - "zamarzniętą iguanę". Zdjęcie umieścił w internecie. Szybko obiegło świat.

"Zima zaatakowała miasta wschodniego wybrzeża USA śniegiem i marznącym deszczem. Zamykane są szkoły, odwoływane tysiące lotów. A w południowej części Florydy z nieba spadają iguany"

- opisuje obrazowo "Washington Post". Dziennikarze zapytali o to zjawisko eksperta. Kristen Sommers zajmująca się ochroną dzikich zwierząt wytłumaczyła, że to Iguana iguana (po polsku: legwan zielony). Zwierzę jest zmiennocieplne. Jeśli temperatura bardzo spadnie, wpada w stan odrętwienia. Jest więc raczej zmarznięta niż ZAmarznięta.

W internecie pojawiają się rady, by sztywne zwierzę wystawić na słońce. Ekspertka odradza. 

Doniesienia o spadających iguanach pojawiały się już wcześniej, np. w 2008 i 2010 roku - przypomina "Washington Post", ale nie jest to częste zjawisko. 

Asbury Park w stanie New Jersey Asbury Park w stanie New Jersey Fot. Julio Cortez / AP Photo

Atak zimy w USA

Przez ostatnie dwa dni przez wschodnie stany przechodził niż baryczny zwany bombą cyklonową (lub bombogenezą). Spowodował sztormy i opady śniegu wzdłuż całego wybrzeża Atlantyku - od Florydy po Maine. W Nowej Anglii wiatr dochodzący do 100 kilometrów na godzinę wywołał falę powodziową, dziesiątki tysięcy domów zostało pozbawionych prądu.

W wielu stanach zamknięte były szkoły, zawieszono też połączenia lotnicze z Nowego Jorku i Bostonu. Ponieważ bomba cyklonowa opuściła już Stany Zjednoczone, lotniska zostały ponownie otwarte. Nad Amerykę nadciągnęła jednak fala arktycznego zimna. 

Na zdjęciu Asbury Park w stanie New Jersey. Bo burzy śnieżnej auto utknęło w zaspie. 

Boston Boston Fot. Bill Sikes / AP Photo

Miasta pod śniegiem

Na północy USA temperatura odczuwalna, uwzględniająca efekt wiatru i wilgotności powietrza, spadnie do minus 30 stopni. 

Na zdjęciu: zasypany Boston. Na filmie poniżej też widać, że sytuacja w mieście jest ciężka.

Savannah Savannah Fot. Stephen B. Morton / AP Photo

Mroźny tydzień

Nawet w południowych stanach temperatura spadnie poniżej minus 10 stopni Celsjusza. Silne mrozy w Stanach Zjednoczonych utrzymają się do przyszłego tygodnia.

Na zdjęciu: zamarznięta fontanna w Savannah w stanie Georgia.

Niagara Falls Niagara Falls Aaron Lynett

Niagara jak kraina lodu

Chętnie odwiedzanym w ostatnich dniach miejscem jest wodospad Niagara. Ludzie robią sobie zdjęcia na tle prawdziwej "krainy lodu".

Isle of Palms w Południowej Karolinie Isle of Palms w Południowej Karolinie Fot. Mic Smith / AP Photo

Zabawy w śniegu

Nie wszyscy martwią się atakiem zimy. Dla dzieci to może być świetna zabawa. Spójrzcie tylko na tę dziewczynkę z Isle of Palms w Karolinie Południowej. Ona i jej pies wyglądają na zadowolonych. 

Polecamy też:  To nie jest kadr z apokaliptycznego filmu. Woda z oceanu wdarła się do miasta i zamarzła >>>