Protesty w Iranie nie ustają, choć Trybunał grozi karą śmierci. Zginęło już ponad 20 osób

450 osób zatrzymano od soboty w stolicy Iranu; tylko wczoraj w Teheranie policja aresztowała 100 uczestników antyrządowych protestów - poinformowały władze regionu.
Protesty w Iranie Protesty w Iranie AP Photo

Kara śmierci za protesty

W zamieszkach w Isfahanie w środkowej części Iranu ostatniej nocy zginęło 9 osób. W sumie od 28 grudnia straciło życie 21 osób.

Szef Trybunału Rewolucyjnego zagroził protestującym, że za ich działania grozi im kara śmierci, a ajatollah Chamenei napisał w oświadczeniu, że wrogowie Iranu wykorzystują pieniądze, broń, politykę i aparat wywiadowczy, by zdestabilizować islamski establishment. 

Protesty w Iranie Protesty w Iranie Fot. Ebrahim Noroozi / AP Photo

Protestujący wdzierali się na posterunek

W nocnych zamieszkach w środkowej części kraju, w Isfahanie zginęło 9 osób - podała państwowa telewizja. Wśród ofiar jest jeden Strażnik Rewolucji (członek armii). Według irańskiej państwowej telewizji protestujący próbowali wedrzeć się na posterunek policji w Ghahdaridżanie.

Protesty w Irnie Protesty w Irnie AP Photo

Podwyżki cen rozpoczęły protesty

Demonstracje spowodowane podwyżkami cen rozpoczęły się przed pięcioma dniami w Meszhedzie i rozszerzyły się na inne miasta, w tym na stolicę kraju, Teheran. To największe protesty w Iranie od ośmiu lat. Żądaniom ekonomicznym towarzyszą postulaty polityczne.

Protesty w Iranie Protesty w Iranie Fot. Ebrahim Noroozi / AP Photo

Niepokoje na Bliskim Wschodzie

Bliski Wschód pozostaje najbardziej niestabilnym regionem świata. Choć wojna domowa w Syrii powoli wygasa, nikt nie spodziewa się, by w tym rejonie globu powrócił pokój i bezpieczeństwo.

Protesty w Irnie Protesty w Irnie AP Photo

Konflikt między Arabią Saudyjską a Iranem

Nadal niezakończony pozostaje konflikt w Jemenie. Arabia Saudyjska próbuje za pomocą bombardowań przywrócić do władzy sunnickich polityków. Po drugiej stronie stoją szyici z grupy Huti, którzy sprawują faktyczną władzę i których wspiera Iran. Odwieczny konflikt między Arabią Saudyjską a Iranem i wpływy obu mocarstw widać także w niestabilnym politycznie Libanie i wciąż niezakończonej sprawie blokady Kataru w Zatoce Perskiej.

Protesty w Iranie Protesty w Iranie Fot. / AP Photo

Przemyt ludzi z Libii

Niestabilna sytuacja panuje też w Libii, gdzie uznany przez społeczność międzynarodową rząd ma niewiele do powiedzenia w praktyce. W efekcie, to właśnie w Libii bez problemów działają przemytnicy ludzi, współodpowiedzialni za falę migracji do Europy i za wykorzystywanie uchodźców.

Protesty w Iranie Protesty w Iranie Fot. Ebrahim Noroozi / AP Photo

Organizacje powiązane z ISIS

W wielu krajach muzułmańskich do niepokojów czy zamachów dochodzi za sprawą organizacji powiązanych z ISIS. Choć tzw. Państwo Islamskie zostało pokonane w Syrii i w Iraku, to w krajach takich jak Afganistan czy Egipt, zwolennicy ISIS stoją za ostatnimi atakami na ludność cywilną.

Więcej o: