Górował nad Las Vegas i hiszpańskimi polami. W nowy rok cały świat obserwował superksiężyc

Superksiężyc - czyli Księżyc w pełni znajdujący się blisko Ziemi - pojawił się na niebie w nocy z 1 na 2 stycznia. Ominęła cię obserwacja wyjątkowego zjawiska? To nic, już niebawem superksiężyc będzie można zobaczyć ponownie.
Super księżyc Super księżyc Richard Brian

Księżyc najbliżej Ziemi

Superksiężyc to nazwa zjawiska, podczas którego Księżyc znajduje się w perygeum, czyli punkcie orbity będącym najbliżej Ziemi, a dodatkowo występuje pełnia. Superksiężyc pojawi się w nocy z 1 na 2 stycznia 2018 r.

Super księżyc Super księżyc Fot. Julio Cortez / AP Photo

Większy i jaśniejszy

Tarcza superksiężyca jest średnio o 14 proc. większa i świeci do 30 proc. jaśniej niż w apogeum - najdalszym punkcie na orbicie.

Super księżyc Super księżyc Fot. Bullit Marquez / AP Photo

Obieg wokół Ziemi

Księżyc wykonuje pełny obieg wokół Ziemi w ciągu 27,3 dnia. Przeciętna odległość od środka Ziemi do środka Księżyca to 384 399 km, co stanowi mniej więcej trzydziestokrotność średnicy ziemskiej. Średnica Księżyca wynosi 3474 km, nieco więcej niż 1/4 średnicy Ziemi.

Super księżyc Super księżyc Anthony Anex

Sen w czasie pełni

Nazwa 'superksiężyc' funkcjonuje od 1979 roku. Niektórzy badacze twierdzą, że superksiężyc może wywoływać trzęsienia ziemi, wybuchy wulkanów, czy sztormy, ale nie ma na to twardych dowodów. Pełnia Księżyca może natomiast wpływać na jakość snu, co potwierdzili szwajcarscy naukowcy.

Super księżyc Super księżyc Fot. Manu Fernandez / AP Photo

Kolejny superksiężyc

Kolejne takie zjawisko wystąpi 31 stycznia 2018 r.

Więcej o: